За отруєння бджіл відповідальність буде посилена

Володимир Лапа, голова Держпродспоживслужби, поінформував бджолярів про роботу Служби щодо врегулювання ситуації, яка склалася цьогоріч із масовою гибеллю бджіл через отруєння їх препаратами, що використовуються для захисту сільськогосподарських рослин.

За його словами, ця проблема виникла не в один момент – вона формувалася роками і спричинена надмірною дерегуляцією, суттєвим послабленням контролю цієї сфери та безвідповідальністю деяких суб’єктів господарювання.

«Держпродспоживслужба усвідомлює необхідність врегулювання цього питання. З цією метою уже розроблений та оприлюднений для громадського обговорення законопроект про внесення змін до чинного законодавства щодо поводження з пестицидами та агрохімікатами. Законопроект пропонує збільшити відповідальність за порушення норм використання пестицидів та агрохімікатів аж до кримінальної», - повідомив голова Держпродспоживслужби.

Читайте також: Екологи закликали Президента заборонити авіаобробку полів хімікатами

Законопроект також деталізує норми щодо інформування всіх зацікавлених сторін про застосування засобів захисту рослин для обробки земельних ділянок та чітко окреслює часові рамки такого інформування.

Зміни стосуватимуться законів «Про пестициди і агрохімікати», «Про захист рослин», «Про ліцензування видів господарської діяльності», «Про бджільництво» та Кримінального кодексу України.

Під час зустрічі бджолярі заявили про необхідність врегулювання питання обприскування полів з літака, оскільки саме цей вид оброблення пестицидами та агрохімікатами може спричинити найбільш тяжкі наслідки як для бджіл, так і для людей.

Володимир Лапа запевнив учасників зустрічі, що це питання також буде врегульоване на законодавчому рівні. Наразі напрацьовується новий проект закону про карантин і захист рослин, який буде максимально наближений до норм Євросоюзу і передбачатиме ряд новацій. Зокрема, йдеться про суттєве обмеження використання авіатранспорту для оброблення сільськогосподарських угідь, особливо там, де можна використати альтернативні способи. Очікується, що цей законопроект буде оприлюднений до кінця місяця.

«Я просив би бджолярів бути активними, вивчити запропоновані законодавчі ініціативи й внести свої пропозиції. Наше завдання зробити все для того, аби законопроект відповідав вашим інтересам», - заявив Голова Держпродспоживслужби.

З метою зняття з пасічників фінансового тягаря у зв’язку з проведенням ряду досліджень через отруєння бджіл, Держпродспоживслужба запровадить проведення таких досліджень у рамках моніторингових програм. Для цього будуть передбачені відповідні кошти.

«Таким чином, у випадку отруєння бджіл, всі необхідні дослідження будуть проводитися за рахунок Держпродспоживслужби, а не пасічника. Такі моніторингові дослідження будуть започатковані з наступного медоносного сезону», - додав Володимир Лапа.

 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Вчені перетворюють дику рослину в перспективну ягідну культуру

Дослідники з США застосували CRISPR, щоб перетворити дику рослину в перспективну ягідну культуру. Раніше процес займав століття - а тепер досить пари років, пише agrarii-razom.com.ua.

CRISPR вже сьогодні використовується, щоб надати звичним сільгоспкультурам нові властивості - наприклад, збільшити розмір плодів або поміняти їх колір. Однак генне редагування здатне на більше: з його допомогою можна одомашнити дику рослину з нуля всього за кілька років - а не століть, як при традиційній селекції.

Доказом цього служить історія суничного фізалісу Physalis pruinosa - рослини з родини пасльонових, що росте в Центральній і Південній Америці. На відміну від деяких інших фізалісів, цей вид досі вирощували лише нечисленні місцеві жителі, відзначає Science Daily.

Щоб суничний фізаліс став популярнішим, його плоди зробили більшими, а також підвищили врожайність. Для цього вчені вивчили геном рослини, виявили цільові гени і відредагували їх за допомогою CRISPR.

У своїй роботі дослідники спиралися на знання про генетику томатів - родичів фізалісу із родини пасльонових, повідомляє New Atlas. Знаючи, які гени відповідають за певні властивості помідорів, можна було маніпулювати ними і у фізалісу. Надалі команда має намір поліпшити і інші характеристики рослини - наприклад, колір і смак.

На думку вчених, в найближчому майбутньому суничний фізаліс може стати популярною ягідної культурою, здатної потіснити звичні вишню і ожину.

Однак поки невідомо, коли рослина вийде на ринок: у рослин, виведених за допомогою CRISPR, є труднощі з регулюванням.

Дослідники сподіваються, що їх робота надихне колег звернути увагу на інші локальні культури, наприклад, коров'ячий горох або ТЕФ. У наші дні, коли виробники їжі борються за підвищення врожайності в умовах мінливого клімату, запорукою успіху може стати використання різноманітних і незвичайних рослин.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Цибуля в Україні оновила ціновий рекорд

Про це повідомляють аналітики EastFruit

Згідно з даними щоденного моніторингу експертів, ця продукція на українському ринку за тиждень подорожчала на 10-15%.

Зокрема, сьогодні ціни на цибулю в південному регіоні країни вже формуються в межах 6-7 грн/кг ($0,21-0,25 за кг) в залежності від якості і обсягу партії. В інших же регіонах ціни і зовсім доходять до 7,5 грн/кг ($0,27 за кг).

За словами гравців ринку, знову підвищити ціни фермерам вдається за рахунок ряду факторів. Перш за все, цьому сприяє активізація експортного попиту: український цибулю на сьогоднішній день активно закуповують компанії з Молдови, а також Румунії. 

Крім того, досить стабільною залишається і торговельна активність на внутрішньому ринку. При цьому більшість господарств уже завершили збиральні роботи, в результаті чого пропозиція продукції з поля різко скоротилася.

Варто зазначити, що в результаті чергового подорожчання цибуля в Україні вже коштує в 2-2,5 рази дорожче, ніж на початку жовтня 2017 року. Більш того, ціни на цю продукцію знову досягли рекордних показників для даного періоду. При цьому, гравці ринку впевнені, що передумов для змін цінових тенденцій поки в уже згадуваному секторі немає і при збереженні поточних темпів збуту цибуля буде дорожчати і далі.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

На Київщині згоріло 15 тонн насіння соняшника

Про це повідомив прес-центр ГУ ДСНС у Київській області, передає УНН.

"Внаслідок пожежі вогнем було знищено 15 тон насіння соняшника та пошкоджено внутрішнє оздоблення сушарки", - йдеться у повідомленні.

Сигнал про подію надійшов до оперативно-диспетчерської служби Бориспільського району у четвер, 4 жовтня, о 23:37. Як зазначається, пожежа сталась у с. Мирне на вулиці Фермерська.

На місце події негайно виїхали рятувальники 23-ї Державної пожежно-рятувальної частини м. Бориспіль, 27-ї Державної пожежно-рятувальної частини м. Переяслав-Хмельницький, 24-ї Державної пожежно-рятувальної частини м. Баришівка та МПО с. Мирне, с. Любарці, с. Рогозів, с. Сошників,  с. Старе.

По прибуттю на місце виклику розвідкою встановлено, що горить насіння в приватній стаціонарній сушарці.

Пожежу було локалізовано о 01:30 та повністю ліквідовано о 03:20.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Економічне зростання в Україні прискорилося завдяки ранньому збору врожаю – Світовий банк

Зростання валового внутрішнього продукту України у другому кварталі цього року до показника 3,8% викликане аномально раннім збором урожаю, але до кінця року цей ефект буде знівельовано, тому за підсумками всього 2018 року зростання ВВП становитиме 3,3%, а не на 3,5%, як раніше прогнозував банк.

Про це під час презентації економічного прогнозу для України заявила економіст Світового банку у справах України Анастасія Головач, пише УНІАН.

«Економічне зростання в Україні прискорилося в першому півріччі 2018 року до 3,5%. І це вище, ніж початкові очікування. Сталося це завдяки тому, що у другому кварталі економіка зросла на 3,8%, і основною природою цього зростання був аномально ранній урожай. Тому ми очікуємо, що ефект від цього фактора буде в якійсь мірі знівельовано у другій половині року, і зростання ВВП у 2018 році буде 3,3%», - сказала вона.

Нагадаємо, у квітні Світовий банк прогнозував зростання реального ВВП України в 2018 році на 3,5%, що відповідає колишнім прогнозам, оприлюдненим у жовтні 2017 року.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Рибокомбінат в окупованому Криму вимагає від України 24 млн гривень

Підприємство подало відповідний позов у господарський суд Києва. Відповідачем є Державне агентство водних ресурсів України, пише ukrrudprom.com.

Фермери заявляють, що через припинення подачі води по Північно-Кримському каналу в 2014 році вони виловили в 13,6 разів менше планованого обсягу риби: замість 650 тонн вийшло всього 41,9 тонн. Комбінат оцінює обсяги втраченої риби в 530 тонн.

В активах підприємства — 78 водойм загальною площею 3357 га. До 2014 року він був найбільшим рибним підприємством Криму, зараз же компанія намагається переключитися на інші сільськогосподарські проекти.

Після анексії Криму Росією в 2014 році між Україною і півостровом було повністю припинено водопостачання по Північно-Кримському каналу, який для Кримрибокомбінату був єдиним джерелом водопостачання.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview