“Земельна ніч” у парламенті: депутати налаштовані відкрити ринок землі

Про це заявив в кулуарах Ради голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія, передає  УНН.

“Цього тижня ми налаштовані голосувати за землю. Не в скороченому, а в нормальному процесі... Скільки це займе часу ніхто не знає, але ми в четвер почнемо, проголосуємо до перемоги, як то кажуть. В мене є прогнози, що в третій чи в четвертій годині ранку ми закінчимо”, — зазначив Арахамія.

За його словами, на розгляд законопроекту точно не вистачить одного дня.

Відповідаючи на питання, чи планують законопроект розглядати цілу ніч, Арахамія сказав: "Ми називаємо це “земельна ніч”.

Також він додав, що очікуються мітинги, блокування трибуни.

Нагадаємо, розгляд законопроекту про ринок землі почнеться на цьому тижні

Ваш вибір 'Подобається'.

Названа розрахункова вартість гектару землі в Україні

Після дозволу на продаж землі сільськогосподарського призначення вартість одного гектару може встановитися на рівні 1,5 тис. доларів. Про це під час сказав генеральний директор ДП "СЕТАМ" Віктор Вишньов, передає РБК-Україна.

Як зазначив Вишньов, на сьогодні у держпідприємстві вже є розуміння, скільки має коштувати земля в Україні, на основі даних щодо оренди в областях.

За його словами, лідером за вартістю землі є Кіровоградська область, де вартість оренди сягає 7 тис. грн за 1 га.

"Якщо швидко порахувати мультиплікатор хоча б на десять років, будемо розуміти, скільки може коштувати земля в Україні. Середня 1,5 тис. доларів за гектар ми можемо легко розраховувати. Подивимося, що встановить Міністерство економіки для початку торгів", - сказав Вишньов.

Витрати українців на харчі одні з найвищих у світі

Про це зазначив старший науковий співробітник відділу економіки аграрного виробництва та міжнародної інтеграції Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», к.е.н. Богдан Духницький, коментуючи дані Міністерства сільського господарства США (USDA), яке здійснює регулярний моніторинг витрат на харчування вдома у понад 100 країнах світу.

Статистичні дані дослідження підтверджують положення закону Енгеля, згідно з яким при зростанні доходів зменшується частка витрат на харчування. Одночасно в абсолютному вимірі витрати на їжу збільшуються. Чим більш розвинута і багата країна, тим меншу частку витрат її населення виділяє на продукти харчування, зауважив Богдан Духницький.

Недарма, зазначив експерт, рейтинг очолюють США, Сінгапур, Велика Британія, Ірландія, Канада, Швейцарія, Австралія та Австрія, населення яких витрачають на харчі менше 10 %,

У Німеччині, Нідерландах, Фінляндії, Катарі, Бельгії, Південній Кореї – до 15 %.

Ціла низка країн – Польща, Словаччина, Угорщина, Болгарія, Ізраїль, Уругвай, Кувейт, Китай, Туреччина та інші – характеризується витратами на харчування в діапазоні 16-25 %.

У Білорусі, Грузії, Росії, Узбекистані, а також в Йорданії, Індії, Македонії і Парагваї цей показник знаходиться в межах 30 %.

Україна посідає 93 місце даного рейтингу, поінформував Богдан Духницький. Вона, зокрема, випереджає Уганду (частка витрат на харчування – 44,2 %), Казахстан (44,9 %), Анголу (48,6 %), Бангладеш (53,5 %) та Нігерію (59,0 %), яка посідає останнє місце в списку.

За даними USDA, кожен українець у 2018 році в середньому заплатив 858 дол. США за продовольчі продукти та безалкогольні напої. У загальній структурі споживчих витрат частка харчових продуктів при цьому становила 42,2 %.

Згідно з даними Державної служби статистики України, у 2018 році одне домогосподарство в Україні витрачало на харчування вдома 3963 грн/місяць. Найбільше грошей виділялось на м’ясо – 928 грн, хліб – 576 грн, молоко, сир та масло – 575 грн, овочі і картоплю – 497 грн, а найменше – на безалкогольні напої (218 грн), яйця (124 грн) та олію (117 грн). У порівнянні з 2017 роком спостерігалося зростання витрат на всі групи продуктів харчування.

Порівняння витрат на харчування з наведених джерел є співставним, вважає науковець. Адже, відповідно до розрахунків USDA, за актуальним валютним курсом 2018 року витрати на продукти харчування на одну особу в Україні становили 23338 грн, а за інформацією Держстату,України, в перерахунку на одну особу за рік цей показник тоді складав 22538 грн.

Таким чином, реальні доходи для більшості населення України змушують витрачати майже всі кошти на найнеобхідніші товари і послуги, перш за все на продукти харчування, і не дозволяють робити заощадження, підсумував Богдан Духницький.

Невтішні перспективи: оприлюднено прогноз для АПК на 2020 рік

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на сторінку «Аграрне підпілля» у Фейсбук.

Зокрема, фахівці групи прогнозують, що:
- До кінця року ринок землі відкриють. Законопроєкт ухвалять у тому вигляді, на який у самій монобільшості назбирається голосів. Отже, він буде незбалансований і “дірявий”.
- Через відсутність чіткого регулювання й потрібної інфраструктури, одразу після відкриття ринок землі буде дикий, можна навіть сказати “кривавий” (абсолютна протилежність “блакитному океану” — закон на боці сильнішого, акули з’їдають дрібних риб, мимохідь кусаючи одна одну і ділячи територію).
- Компанія “Кернел” стане найбільшою українською “акулою”. На користь цього прогнозу свідчать три фактори:
 вона вже сьогодні володіє найбільшим земельним банком в Україні (550 тис га),
 вона найкраще диверсифікована (основна частина бізнесу — переробка і трейдинг),
 власники компанії мають успішний фінансовий бізнес (самі є банком), тож кредитуватимуть придбання землі й затягуватимуть у “воронку” дрібних і середніх фермерів.
- Референдуму щодо продажу землі іноземцям не буде. Хоча люди вже вважають, що їх обманули, бо Президент обіцяв радитися з народом з усіх найважливіших питань.
- Обсяги сільськогосподарського виробництва впадуть слідом за промисловістю, до того ж уже в 1-му кварталі. “Немає інвестицій — немає росту” (всі гроші аграрії акумулюють в кеш для придбання землі, бо в анонсовану новим урядом програму кредитів ніхто не вірить).
- Врожай може бути нижчим (навіть набагато), ніж цьогоріч, здебільшого — через нетипову зиму. Обсяг експорту української курятини відновиться не раніше 4-го кварталу.
- Функції Держгеокадастру нікуди не заберуть. Нова влада вже переформатувала його під себе і “присіла на схеми”. На відміну від попередників, за яких ці схеми теж існували, але був тренд на зменшення, цим цікавіше щотижня відкривати новий шар в кадастровій карті.
- Міністерство аграрної політики та продовольства навряд чи відновлять (у влади немає жодної кандидатури на посаду профільного міністра), а сама аграрна політика й надалі буде відсутня.
- Державні програми підтримки розвитку сільського господарства або згорнуть, або так реалізують, що ніхто нічого не отримає. Тренд на те, що підтримка прагнутиме до нуля.
- Приватизація підприємств, переданих з Мінагро до Мінекономіки, нічого суттєвого не дасть. Максимум — 10% з них буде продано, та й то за символічні гроші.
- Вирубка лісів продовжиться тими ж темпами. Риба буде під водою, як і до цього. Тут все стабільно.
- Мораторій на експорт кругляку знімуть, адже це — одна з вимог для макрофінансової допомоги.
 

«Такого лояльного закону про ринок землі, як у нас, ніде немає», — Володимир Зеленський

Президент України Володимир Зеленський вважає лояльним запропонований в Україні закон про ринок землі. Про це він заявив сьогодні журналістам, передає УНН.

"Такого лояльного закону про ринок землі, як у нас, ніде немає", - зазначив Зеленський.

Президент також навів приклад відкриття ринку землі у Туреччині.

"У них було багато питань у фермерства, багато питань від уряду, від старого уряду особливо. І було дуже багато різних закликів на різних телеканалах, медіаактивності, були проти. У них більш жорсткіша там була система – вони відкрили його (ринок землі - ред.) для всіх і відкрили, повністю лібералізували у всьому", - зазначив Глава держави.

"Приклади, в 1991 році ми з Туреччиною, ми дивились усі цифри, в 1991 році Україна з Туреччиною була на одному рівні. Все: зростання, ВВП, людей практично було стільки ж. Сьогодні ми бачимо, у них населення в рази більше, у них ВВП в 19 разів, здається, більше. Максимально люди лібералізували економіку, і гроші, кошти, все прийшло в країну", - заявив Зеленський.

Нагадаємо, розгляд законопроекту про ринок землі почнеться на цьому тижні

 

Пілот Аграрного реєстру стартує у шести областях

Про це повідомляє прес-служба Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.

Оператори допомагатимуть аграріям вносити відомості про себе в систему  та збиратимуть відгуки про її функціонал та роботу. Під час реєстрації будуть присутні представники системи Безоплатної правової допомоги, які надаватимуть консультації з правових питань охочим стати учасником Реєстру, а також представники Держгеокадастру, які консультуватимуть із земельних питань.

Аграрний реєстр надаватиме низку послуг для аграріїв. На пілотному етапі, у своєму онлайн-кабінеті аграрій зможе слідкувати за інформацією про себе, отримавши інформацію з чотирьох реєстрів: Державного земельного кадастру, Реєстру юридичних та фізичних осіб, Реєстру речових прав та Реєстру тварин.

Після внесення до реєстру, учасники зможуть подавати заявки на виправлення помилок та реєстрацію земельних ділянок в кадастрі. Зокрема, спеціалісти Держгеокадастру будуть здійснювати опрацювання заявок на виправлення помилок та реєстрацію ділянок із використанням можливостей камеральних робіт та на основі архівної документації із землеустрою. 

Зареєстровані агровиробники також матимуть прямий доступ до актуальної інформації щодо програм державної підтримки та можливостей щодо їх використання. 

Для реєстрації необхідно перевірити наявність актуального кваліфікованого електронного підпису (КЕП). У разі відсутності КЕП його можна зробити самостійно, або це допоможе зробити оператор під час реєстрації (у випадку наявності рахунку в ПриватБанк, для цього необхідно також взяти з собою флешку). Реєстрація та користування Реєстром безкоштовні.  

Довідка: Державний аграрний реєстр  - електронний майданчик, який сприятиме створенню прозорої системи державної підтримки аграріїв, зробить взаємодію між державою та сільськогосподарським виробником простою, доступною, зручною та простежуваною. За допомогою Аграрного реєстру планується надавати державні сервіси, спростити доступ до банківського фінансування та програм кредитних гарантій, а також запровадити програми таргетованої державної підтримки й оцінювати їх ефективність.

Ознайомитися з планом роботи мобільних команд операторів можна за посиланням.

Зареєструватися у Державному аграрному реєстрі онлайн можна з 5 лютого за посиланням.

Покрокова інструкція для реєстрації доступна у відео.