Зміцнення гривні негативно впливає на експорт зернових

За інформацією аналітиків AgriGator, зміцнення української валюти робить негативний вплив на експорт зернових, олійних і продуктів їх переробки з України. Крім того, подорожчання гривні надає потужну підтримку Росії, тому що експортні ціни на російські соняшникову олію, шрот соняшнику, пшеницю та інші експортні позиції сировинного ринку, виявляються більш конкурентними.

Як зазначають аналітики, на тлі порівняно низьких світових цін на зернові, українські експортери змушені знижувати ціни на пшеницю. Вона, на даний момент, коштує в середньому на 15% дешевше, ніж роком раніше. Якщо ж врахувати, що майже на стільки ж зміцнилася за рік і українська валюта, то виручка українських фермерів від реалізації пшениці обвалилася в середньому на 24-28%.

Ще більш істотно знизилася виручка українських аграріїв від вирощування кукурудзи. Зниження світових цін в сукупності з ростом курсу гривні до долара і євро, привели до падіння виручки українських фермерів в середньому на 30% і більше. Істотно подешевшало на внутрішньому ринку також і насіння олійних культур: соняшнику, ріпаку та сої, так само як і продукти їх переробки. І тут головним фактором також є зміцнення гривні.

“Не дивлячись на очікуваний рекордний урожай зернових в Україні в 2019 році, аграрії не поспішають продавати продукцію, тому що ціни їх на даний момент не влаштовують. Цьому дуже раді російські експортери, які користуються нагодою потіснити Україну на її традиційних ринках”, – зазначають аналітики.

Відзначимо, що Росія протягом декількох років поспіль продовжує нарощувати експорт зернових. Крім того, вона активно збільшує експорт соняшникової олії, залишаючись другим найбільшим світовим експортером цієї продукції, після України. Очікується, що в сезоні 2018/19 років Росія експортує близько 1,9 млн. тонн сирої соняшникової олії, в той час, як експорт цього товару з України досягне 5,6 млн. тонн. При цьому сезон 2018/19 років був незадовільним для ринку соняшникової олії в цілому. Протягом року ціни на соняшникову олію з України навіть оновили багаторічні мінімуми.

Фермери очікували, що новий сезон буде більш сприятливим, проте, враховуючи політику зміцнення національної валюти в Україні, в новому сезоні ціни ще нижче, ніж роком раніше. Причому не тільки на соняшник, але і на всі інші олійні, а також на зернові культури та продукти їх переробки. Тому зміцнення національної валюти призводить до падіння доходів сільгоспвиробників України і грає на руку російським експортерам зерна, олійних і продуктів їх переробки.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Яка вартість овочів та фруктів в Україні та Польщі

Найбільш помітна різниця між країнами у цінах на баклажани, які у Польщі уп’ятеро дорожчі, ніж в Україні.

Про це повідомляє Економічний дискусійний клуб.

За даними цієї організації, з початку вересня на гуртовому ринку «Столичний» середні оптові ціни на більшість видів овочів знизилися, або залишилися стабільними. Найпомітніше подешевшали помідори – на 16%−33%, баклажани – на 22% та часник – на 17%.

Ціни на плодово-ягідну продукцію, в основному, зростали. Вийняток становили сливи, які знизилися в ціні на 20%.

Водночас ціни на яблука, персики та виноград з початку місяця залишаються стабільними. 

З початку місяця найбільше подорожчали кавуни, ціни на які «злетіли» за три тижні першого місяця осені майже на 80%.


На гуртовому ринку «Броніше» з початку вересня ціни на більшість овочевої продукції також знижувалися, або залишалися стабільними. Водночас стрімкий стрибок вартості відбувся на огірки (у 2 рази), капусту цвітну (на 93%) та перець червоний (на 71%). 

Стосовно плодово-ягідного асортименту, на польському ринку зростання цін спостерігалося лише на персики та полуницю, а вартість інших товарів цієї групи знизилася або не змінилася.

Джерело: AgroTimes

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Українці цьогоріч купували ягоди за рекордно високою ціною

Фахівці «Інфо-Шувар» показали, як відрізнялись ціни на найбільш популярні види продукції від 3-х попередніх років на найбільшому в Західному регіоні гуртовому ринку ОРСП «Шувар» у Львові.

За рік через майданчик «Шувару» було продано понад 8 тис. тонн свіжої ягоди вітчизняного виробництва. Не дивлячись на досить непростий рік, обсяги реалізації ягід на «Шуварі» за рік зросли на 15% і відбулось це виключно за рахунок збільшення об’ємів вітчизняної ягоди.

динаміка цін на ягоду
Погодний фактор мав великий негативний вплив на врожай поточного сезону. Недобір ягоди відчувався досить гостро у всіх регіонах України, а українці купували цю продукції за рекордно високою ціною. Винятком можна назвати хіба що лохину, вона стала єдиною ягодою, яка коштувала дешевше , ніж рік тому. Всі інші ягоди подорожчали в середньому в 1,5-2 рази. Рекордсменом за зростанням ціни стала малина. В 2019 році фермери продавали іі в 2,5 рази дорожче.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Ажіотаж на українському ринку картоплі триває

Ажіотаж на українському ринку картоплі, на жаль, триває. В середині поточного тижня українські фермери, незважаючи на прибирання, що триває, почали стримувати продаж продукції, що призвело до зростання середніх та мінімальних цін. А вже до п'ятниці, були підвищені і максимальні відпускні ціни на картоплю, перевищивши психологічний поріг в 10 грн/кг (41 цент США за кг), пише EastFruit.

На оптових ринках за картоплею, що продається за мінімальною ціною, шикуються черги оптових покупців. Роздрібні продавці також активно підвищують ціну, особливо приділяючи увагу сортам, які, нібито, мають преміальні властивості.

Сьогодні українськаі картопляри вже не погоджуються продавати картоплю дешевше 9 і навіть 10 грн/кг, а багато хто з них оголосили ціну в 12 грн/кг (49 центів за кг) на якісну картоплю, що відвантажується з господарств. Правда, самі ж фермери зізнаються, що бажаючих купити картоплю по такій ціні не дуже багато. Хоча на оптових ринках України ця ціна вже стала звичною до кінця тижня.

На цьому тлі дуже цікавим явищем стало підвищення цін на картоплю імпортерами. Якщо ще в середині тижня, так звана, білоруська картопля (дуже часто, насправді, це була реекспортована картопля з Росії), рідко пропонувався оптом дорожче 8,5 грн/кг (35 центів за кг), то вже в п'ятницю з'явилися пропозиції цієї продукції по 10 і навіть 11 грн/кг (41-45 центів США за кг).

А ось ціни на картоплю в Росії мали тенденцію до зниження, так як прибирання продукції там триває, а врожай, на думку учасників ринку, набагато вище, ніж в 2018 році. Таким чином, ажіотажний попит на українську картоплю серед споживачів, дозволяє дуже добре заробляти посередникам і постачальникам російського картоплі.

Трейдери, яким вигідний картопляний ажіотаж, грають на підвищення, розповідаючи про те, що в українських селах зовсім вже немає картоплі. І це, частково, правда. Врожайність картоплі в цьому році у населення багатьох регіонів, дійсно була нижче, ніж зазвичай. Однак площі під картоплею дещо розширилися, що, частково, компенсувало зниження врожайності. Головна ж проблема та ж - ажіотаж. Ціни ростуть, населення не поспішає розлучатися з картоплею, чекаючи, що ціни будуть рости і далі.

 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

В Україні очікуються заморозки

Про це УНН повідомили у пресслужбі Державної служби з надзвичайних ситуацій.

"Попередження про погіршення погодних умов. 23 вересня на півночі Лівобережжя на поверхні грунту заморозки 0-3° (І рівень небезпечності). Вночі 24 вересня заморозки у повітрі 0-2° (сильні заморозки, II рівень небезпечності)" - йдеться в повідомленні.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Обласні ради виступають проти продажу української землі іноземцям

Минулого тижня одразу три обласні ради: Одеська, Хмельницька та Херсонська ухвалили звернення до Президента України з проханням відтермінувати введення ринку землі в Україні та заборонити її продаж іноземцям та іноземним кампаніям. Також депутати закликають Президента ініціювати всеукраїнський референдум з цього питання, повідомляє прес-служба ВАР.

Аналогічні звернення також ухвалили більше 20 міських, районних, сільських та селищних рад по всій території України.

Ініціатором прийняття звернень виступила ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада».

У зверненнях депутати підкреслюють, що земля має бути ресурсом розвитку саме українського народу, а не об’єктом наживи для іноземних спекулянтів та олігархів, зокрема росіян та кремлівської кліки, представники якої вже давно обзавелися паспортами країн ЄС, Великої Британії та США!

«Одним з найважливіших питань, яке хвилює нас, аграріїв та всіх жителів є чи стануть українці наймитами на власній землі, чи продовжать і далі в Україні рости земельні латифундії?», - йдеться у тексті звернень.

Депутати місцевих рад закликають Президента України ініціювати широке громадське обговорення покрокового запровадження ринку землі із обов’язковим залученням аграріїв.

Також у зверненнях пропонується ініціювати проведення всеукраїнського референдуму щодо запровадження і Україні ринку землі с/г призначення. В тому числі щодо заборони іноземцям прямо чи опосередковано набувати у власність українську землю.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview