Спекулянти призупинили розпродаж кукурудзи та наростили довгі позиції по сої у Чикаго

У 2025 році на ринку кукурудзи в Чикаго спостерігається безпрецедентна активність спекулянтів, які кардинально змінили свої стратегії через поєднання геополітичної невизначеності та змін у тенденціях пропозиції. Це призвело до масового розпродажу, який із початково оптимістичних настроїв ринку перетворив його на ведмежий.
Про це розповідає AgroReview
Динаміка позицій фондів та вплив на котирування
З початком червня, коли офіційно стартує літній сезон вирощування кукурудзи у США, увага інвесторів традиційно зміщується на погодні прогнози та стан посівів. Саме ці чинники здатні швидко змінити ринкові настрої незалежно від інших фундаментальних показників. У результаті на ринку одночасно присутні як ведмежі, так і бичачі очікування щодо майбутнього розвитку подій.
За тиждень, що завершився 27 травня, керуючі фінансами скоротили чисту коротку позицію по ф’ючерсах і опціонах на кукурудзу на біржі CBOT до 100 760 контрактів, що на менше ніж 3 000 контрактів нижче за попередній показник. Хоча нова позиція не вважається історично дуже песимістичною, вона слідує за масштабним розпродажем: з кінця лютого до середини травня фонди були чистими продавцями понад 420 000 контрактів, що дорівнює 2,1 млрд бушелів — це рекорд за останні 11 тижнів.
За цей період найактивніші ф’ючерси на кукурудзу втратили 10,5% у ціні, а грудневі контракти нового врожаю подешевшали більш ніж на 6%. Груднева кукурудза на біржі CBOT у п’ятницю закрилася на рівні $4,38-1/2 за бушель — це найнижчий показник за останні п’ять років на цю дату.
Торгові побоювання залишаються актуальними вже кілька місяців, а минулого тижня ситуація ускладнилася. Американський торговий суд визнав неконституційними масштабні торгові мита, запроваджені президентом США Дональдом Трампом, хоча це рішення було призупинене вже наступного дня.
На фундаментальному рівні трейдери оцінюють високий внутрішній попит на кукурудзу в США, а також прогнозують розширення обсягів пропозиції. Минулого місяця Міністерство сільського господарства США спрогнозувало зростання кінцевих запасів кукурудзи у 2025–2026 роках на 27% порівняно з минулим сезоном, що значно перевищує жовтневий прогноз (+14%). Водночас очікується, що запаси будуть на 21% меншими, ніж передбачалося у жовтні, що залишає можливість для позитивного сценарію у разі невисокої врожайності.
“Таким чином, спекулянти, швидше за все, відреагують, якщо є такий ризик для прибутковості. Візьмемо, наприклад, 2023 рік, у якому спостерігалися дуже схожі рухи фондів, як і 2025 року, особливо за термінами”.
Схожа ситуація спостерігалася у 2023 році: тоді очікували, що перехідні запаси кукурудзи в США у 2023-24 роках зростуть на 55% у річному вимірі. Попри це, фонди влітку двічі переходили у бичачі позиції через погодні ризики, хоча зрештою врожайність встановила рекорд. Від серпня 2023 року спекулянти знову повернулися до коротких позицій, і лише у листопаді 2024 року відновили бичачий настрій. Це свідчить, що позитивні для «биків» можливості можуть бути короткостроковими, якщо погодні ризики не збережуться.
Тенденції по сої, пшениці та олійних
За підсумками тижня, що завершився 27 травня, керуючі фінансами наростили чисті довгі позиції по ф’ючерсах та опціонах на сою CBOT до 36 697 контрактів (проти 12 654 тижнем раніше). Цей період став сьомим поспіль тижнем, коли фонди зберігали бичачі позиції по сої.
Водночас фонди скоротили свої чисті довгі позиції щодо ф’ючерсів та опціонів на соєву олію до 53 988 контрактів (проти 57 309 раніше), а по соєвому шроту — чисті короткі позиції зменшили до 93 785 контрактів із рекордних 107 466 контрактів тиждень тому.
Щодо пшениці, керуючі фінансами до 27 травня скоротили чисті короткі позиції по ф’ючерсах та опціонах на CBOT до 101 226 контрактів (раніше було 108 893), а по пшениці у Міннеаполісі — до 30 518 контрактів із рекордних 34 140. На ринку пшениці у Канзас-Сіті чисті короткі позиції становили 79 361 контракт, що близько до історичного максимуму, зафіксованого два тижні тому.
У період з середи по п’ятницю найактивніші ф’ючерси на CBOT показали таку динаміку: кукурудза –3,4%, соєві боби –2%, пшениця +1%, соєва олія –5,4%, соєве борошно залишилося без змін.
Трейдери цього тижня уважно стежитимуть за розвитком ситуації з тарифами, біопаливом, погодними умовами у США та станом врожаю. Також у понеділок Міністерство сільського господарства США оприлюднить перший рейтинг стану врожаю сої у країні.
Карен Браун – аналітик ринку Reuters. Висловлені вище погляди є її власними.