Tempo950x100

Tempo300x100

Как аномальная весна скажется на урожае

Как аномальная весна скажется на урожае

Тепла зима давала надію на ранню весну і початок літньої погоди вже у кінці квітня, як це було торік. Тим більше, що метеорологи постійно казали про температурні рекорди і глобальне потепління. Але весь квітень не було дощів, а останнього місяця весни погода «потішила» нас нічними заморозками і відсутністю тепла. На календарі вже кінець травня, а літо ще навіть не на підході. Мало того, у столиці північного сусіда 20 травня випав сніг, а потім вся ця холодна маса почала рухатися у нашу сторону. За прогнозами синоптиків, справжнього тепла не варто чекати до початку календарного літа. Зрозуміло, що такі погодні аномалії не могли не позначитися на сільському господарстві. Спробуймо з’ясувати, якого врожаю нам чекати цього року.

Дешевих ягід не буде

Морози на ґрунті у травні практично повністю знищили врожай ранньої полуниці. За словами експертів, він може бути найгіршим за останні 5 років. Через це полуниця буде коштувати рекордно дорого. Таке припущення зробили аналітики найбільшого в Західній Україні гуртового ринку ОРСП «Шувар», проаналізувавши динаміку пропозиції і цін на цю ягоду в першій половині сезону.
Як зазначають, навіть після обвалу ціни, що стався за останні дні, вартість ягоди все одно значно вища, ніж попередніми роками. Високі ціни цього сезону пояснюють несприятливими погодними умовами. Через холод і відсутність сонця ягода дуже погано визріває в господарствах на півдні України і в Закарпатті. До того ж цьогоріч сезон нашої полуниці розпочався на тиждень пізніше, ніж рік тому – в перших числах травня.

– Урожай ранньої полуниці є одним з найгірших за останні 5 років, ми це бачимо з динаміки пропозиції і цін на майданчику нашого гуртового ринку. Попередніми, навіть не дуже врожайними, роками полуниця починала дешевшати з перших днів продажу, а цього року через обмежені пропозиції перші два тижні сезону ціни знижувалися досить повільно, негативна динаміка посилилася тільки після 15 травня, – зазначила Тетяна Гетьман, керівник департаменту аналітики «Шувару».
За її словами, найближчим часом ягода буде дешевшати, але до торішніх рівнів вона навряд чи опуститься.

– Від середини травня пропозиція почне досить швидко збільшуватися, і швидше за все, найближчими днями побачимо інтенсивніше зниження ціни. Втім, вже зрозуміло, що особливістю цього сезону буде рекордно висока ціна на ранню ягоду. На жаль, не всі виробники зможуть на цьому заробити, деякі господарства втратили значну частину врожаю через заморозки у першій половині травня, – пояснює Т. Гетьман.

Схожа ситуація склалася і з черешнею. Як передають інформагентства, втрати врожаю черешні можуть сягати 90% від 2019 року через заморозки. Річ у тім, що у Запорізькій області, де вирощують великі обсяги цієї ягоди, під час цвітіння температура опускалася до -5-6°C. Тому ранні та середні сорти виробники втратили остаточно. Пізні сорти сьогодні на рівні 10-15% від урожайності року, що минув.

Нашкодила деревам і тепла зима. Через високу температуру вони не увійшли у стан спокою. Зацвіла черешня на два тижні раніше за звичний термін, тому нічні морози, які притаманні квітневій погоді, і нашкодили цвітінню. Загалом, дешевих ягід цього року очікувати не варто.

Плодові дерева – на рівні 2019 року

Так само не варто чекати хорошого врожаю плодових дерев. Наприкінці березня у Закарпатській області заморозки повністю знищили майбутній урожай ранніх абрикосів і персиків. Нашкодила природа і буковинським садівникам

– В останні дні березня були заморозки на поверхні ґрунту та в повітрі інтенсивністю 3-8°С. Заморозки у повітрі виявилися згубними для ранньоквітучих плодових (абрикос, персик), які в цей час перебували в фазах утворення бутонів-цвітіння, і частково знищили майбутній урожай, – заявив буковинський фермер Михайло Стадник.
З яблуками ситуація не така погана, але виробники також підраховують збитки. За різними оцінками, від заморозків постраждали близько 20% площ, тому урожай буде не дуже хорошим. Десь – на рівні торішнього.

Ситуацію ще може виправити той факт, що цьогоріч почнуть плодоносити сади, які заклали 3-5 років тому. Це може трохи збільшити кількість яблук, які зберуть фермери.

Картоплі й капусти є багато

Цього року повинен бути непоганим урожай картоплі. За інформацією представників селекційних компаній, 2020 року вони збільшили продаж насіннєвої картоплі у кілька разів і, в основному, ранніх сортів. За прогнозом Української асоціації виробників картоплі, урожай середніх і пізніх сортів картоплі та Україні значно перевищить торішні показники. Хоча більшість картоплі в Україні все-таки вирощують у приватних фермерських господарствах. Як кажуть експерти, основними факторами, які вплинуть на ціноутворення, будуть погодні умови у період вегетації і активність сільського населення України, яке традиційно вирощує понад 90% від загального обсягу картоплі.

Через карантин дедалі більше продукції реалізують через супермаркети, а вони можуть працювати тільки з професійними виробниками, в яких є всі необхідні документи. Залишається сподіватися, що в людей не пропаде інтерес до вирощування картоплі цього сезону, а погодні умови будуть сприятливими.

Для інших овочів поки що ніяких загроз немає. Мало того, зараз падають ціни на ранню білокачанну капусту. Як повідомляють аналітики аграрного ринку, основною причиною негативних цінових коригувань у цьому сегменті виробники називають сезонне збільшення пропозиції капусти нового врожаю, а також невисокий попит на цю продукцію.

На сьогодні капусту врожаю 2020 року пропонують до продажу в межах 4,5-6 грн за кг, що в середньому на 17% дешевше, ніж тиждень тому. Порівняно з торішнім роком ціни на цей овоч на 13% нижчі.

Що буде із зерновими

Навіть якщо хтось не їсть хліб і вироби з борошна, то від врожаю зернових залежить рівень валютного виторгу України. Адже більшість виробленої продукції аграрії продають на експорт.

2019 року було зібрано 69,1 млн тонн зернових і зернобобових, що на 14,4% більше, ніж роком раніше, і це стало рекордом для нашої країни. Однак цього року через безсніжну зиму і посушливу весну багато хто почав побоюватися, що урожай буде істотно нижчий, ніж торік. На щастя, травневі дощі поліпшили прогноз майбутнього врожаю.

Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства прогнозує на 2020 рік урожай 65-68 млн тонн зерна, що збереже Україні статус країни-експортера. Це хоч і менше, ніж торішнього, але вже значно краще за негативні квітневі прогнози на рівні 60 млн тонн.

– На 2020 рік прогнозуємо кілька сценаріїв. Найреалістичніший зі збору врожаю передбачає 65-68 млн тонн. Це менше, ніж торік, але все одно, це істотні обсяги, які дозволять нам зберегти продовольчу безпеку в Україні, а також зберегти статус великої експортної країни, – каже керівник відомства Ігор Петрашко.

Джерело: pogliad.ua

Перегляди: 2
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/kak-anomalnaya-vesna-skazhetsya-na-urozhae
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати