Tempo950x100

Tempo300x100

От теории к практике: закон о «инвестнянях» и возможности для агро

От теории к практике: закон о «инвестнянях» и возможности для агро

Під час семінару мова йшла про нововведення, що запроваджуються Законом №1116 «Про державну підтримку інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями», який набув чинності 13 лютого 2021 року, про державну підтримку, яку можуть отримати майбутні інвестори, про механізм її отримання та про те, як вже зараз можна вплинути на його дієвість.

За словами керівниці Офісу Національної інвестиційної ради Ольги Магалецької, попри те, що пандемія внесла корективи у інвестиційні плани багатьох компаній, Україна все одно є цікавою для інвесторів. Про це свідчить як велика кількість консультацій щодо майбутніх інвестицій, які проводять спеціалісти UkraineInvest, так і опитування потенційних інвесторів.

«Згідно з останнім опитуванням однієї з компаній стратегічного консалтингу щодо інвестиційної привабливості України, близько 65% респондентів вважають, що пандемія жодним чином не вплине на їх плани і можливості інвестувати в нашу країну. І ми в цьому впевнились минулого року на прикладах підписання концесійних договорів у портах «Ольвія» і «Херсон», на прикладі придбання DP World 51% акцій українського Контейнерного терміналу ТІС, на прикладі початку будівництва німецькою компанією Kostal заводу під Києвом і т. д. Також, згідно з опитуванням, близько 71% інвесторів вважають, що створення державних інвестиційних стимулів позитивно вплине на їх готовність інвестувати в українську економіку. За їх словами, найважливішими стимулами з боку держави є створення податкових пільг, спеціальні митні збори та гарантована власність на землю. Всі ці стимули передбачені законом №1116», — говорить Ольга Магалецька.

Також вона зазначила, що інвестиційними менеджерами або так званими «нянями», які надаватимуть консультаційну допомогу інвесторам на всіх етапах підготовки та реалізації проєкту, будуть співробітники UkraineInvest. Такий супровід буде безкоштовним для інвестора і здійснюватиметься за його бажанням.

Виконавчий директор Державної Установи «Офіс із залучення та підтримки інвестицій» (UkraineInvest) Сергій Цівкач розповів, що наразі триває процес написанням підзаконних актів, але, разом з тим, до UkraineInvest уже звертаються компанії, зацікавлені у інвестуванні. На сьогоднішній день йдеться про інвестиції на загальну суму понад $970 млн. Звісно, що з часом ця сума лише зростатиме. Якщо ж говорити виключно про агросектор та про переробку у агро, то таких проєктів вже зараз існує на суму $363 млн.

«Зараз більшість бізнесів приходить до нас з ідеєю подати заявку на отримання державної підтримки. Ми обов’язково зустрічаємося з цими бізнесами, щоб дізнатися, як у них відбуваються економічні процеси, яке у них планування. Нам це допомагає у роботі над підзаконними актами, адже ми відразу можемо відкоригувати якість теоретичні речі і внести практичні правки, які необхідні бізнесам. Тому зараз нам важливо бути в контакті з інвесторами, щоб не відірватися від реалій», — пояснює Сергій Цівкач.

Його думку підтримує і керівник Управління залучення та супроводження UkraineInvest Віталій Чернюк. За його словами, інвесторам потрібно звертатися за консультацією вже сьогодні, а не чекати поки будуть розроблені усі нормативні акти та внесені зміни до Податкового та Митного кодексів.

«Ми вже сьогодні можемо почати консультації по існуючих напрацюваннях. За кожним інвестором, що до нас звернувся, ми закріплюємо інвестиційного радника, і про всі зміни, про усі нові нормативні акти, що виходять і починають діяти, ми оперативно їх інформуємо. Таким чином, компанії можуть вже зараз готуватися до подачі заявки, опрацьовувати документи і паралельно консультуватися з нами. Адже нормативні документи прийматимуться щомісяця, а не одним пакетом у кінці чи в середині літа. Це відбувається поступово», — пояснює Віталій Чернюк.

За його словами, уся нормативна база має бути готова до 13 серпня 2021 року. Протягом серпня—вересня перші компанії вже зможуть подати заявки. Оскільки на розгляд проєктів відводиться до двох місяців, то підписання угод з першопрохідцями відбудеться у листопаді—грудні 2021 року, а реалізацію перших проєктів інвестори зможуть розпочати у 2022 році разом з набранням чинності змін до Податкового та Митного кодексів.

Думку щодо нового закону з точки зору інвестора озвучив виконавчий директор Agricom Group Петро Мельник. За його словами, за останні 7 років їх компанія інвестувала в українську економіку близько $15 млн.

«Основний проєкт, який ми реалізували, — будівництво заводу з виробництва пластівців у Чернігівській області. І, чесно кажучи, на той момент нам дуже бракувало такого закону, адже реалізувавши тоді першу чергу заводу, нам на два роки довелося зупинити інвестиції. Ми зіштовхнулися з певною кон’юнктурною війною, як на світовому, так і на українському ринку, а також мали певні питання з обіговими коштами. Якщо відверто, то ми взагалі тоді втратили надію на те, що в Україні комусь цікавий розвиток інвестицій. Зараз я дуже сподіваюся, що новий закон дасть поштовх і для інвесторів, і для розвитку української економіки», — ділиться Петро Мельник.

Нагадаємо, згідно закону, державна підтримка інвестиційним проєктам зі значними інвестиціями надається після укладення спеціального інвестиційного договору між інвестором та державою строком до 15 років. Підтримка надаватиметься українським та іноземним інвесторам, які мають намір інвестувати понад €20 млн та зобов’язуються створити мінімум 80 робочих місць із заробітною платою на 15% вищою за середню зарплату у регіоні у відповідній сфері. Термін реалізації проєкту від моменту підписання договору до запуску підприємства чи відкриття нової лінії виробництва має складати до 5 років, а обсяг державної підтримки не перевищуватиме 30% від загальної суми інвестицій у проєкт.

Серед форм державної підтримки: надання податкових пільг, звільнення від мита та ПДВ при ввезенні нового обладнання, надання земельної ділянки державної або комунальної власності у користування (оренду) на пільгових умовах, будівництво або реконструкція коштом державного чи місцевих бюджетів об’єктів суміжної інфраструктури, а також сприяння у приєднанні до мереж тепло-, газо-, водо- та електропостачання, інженерних комунікацій тощо.

Джерело: прес-служба УКАБ

Перегляди: 0
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/ot-teorii-k-praktike-zakon-o-investnyanyah-i-vozmozhnosti-dlya-agro
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати