Tempo950x100

Tempo300x100

Податок на город: як влада спонукатиме селян продавати землю

Податок на город: як влада спонукатиме селян продавати землю
Фото: з відкритих джерел

Законопроект №5600 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень” покликаний наповнити державний бюджет додатковими коштами. Але збиратимуть їх не стільки з олігархів, як це планувалося, скільки з простих українців. А той, хто не захоче, або не зможе платити – буде змушений продавати землю.

Так званий “ресурсний” законопроект під №5600, за допомогою якого влада збирається акумулювати у бюджеті наступного року додаткові 30 мільярдів гривень, вже перестав бути “антиолігархічним”, як його представляли спочатку. Тепер він дуже нагадує ідею з програмного серіалу Володимира Зеленського “Слуга народу”, коли українці всім миром збирають гроші і коштовності аби розрахуватись з іноземними кредиторами. З тією лише різницею, що збирання буде не зовсім добровільним, а цілі, на які піде зібраний “врожай”, є дещо відмінними від програмних, інформує Depo.ua.

Однією з суперечливих норм, що з’явилася в проекті після внесення правок до другого читання, стала пропозиція оподатковувати невеликі земельні наділи, які українці використовують для вирощування городини та інших культур.

Які городи обкладуть податком

Законопроект №5600 у тому вигляді, в якому він переданий Комітетом з питань фінансів, податкової та митної політики на друге читання, вводить новий механізм оподаткування, зокрема, сільськогосподарської землі та вироблених на ній продуктів. Називається він “мінімальне податкове зобов’язання”. 

Йдеться про встановлення обов’язкової мінімальної суми, яку щороку сплачуватимуть до бюджету власники сільгоспнаділів. Причому підпадають під дію цієї норми не тільки ті, хто займається виробництвом на продаж, а й ті, хто вирощує городину для себе або використовує свої гектари для сінокосіння. Поріг входження під дію цих норм суттєво знижується – податок доведеться платити всім, хто має ділянку більше 50 соток, хоча раніше цей розмір був визначений на рівні 2 гектарів. 

По суті під таке оподаткування підпадає практично вся земля, яка має статус сільськогосподарської. За деякими виключеннями. Так, не потрібно буде платити, якщо земля перебуває у межах населеного пункту або використовується дачними та садівничими кооперативами. Але це послаблення виникло лише перед другим читанням, а на першому етапі роботи над законопроектом всі городи, що знаходяться у межах сіл та міст і перевищують 50 соток – мали бути оподатковані. Втім коло тих, хто від цієї депутатської поступки міг би зітхнути з полегшенням – досить невелике. Адже зазвичай ділянки у межах населених пунктів дуже зрідка перевищують півгектара.

Скільки потрібно буде платити і кому будуть пільги

Розрахунок податку буде відбуватись на підставі вартості землі, яка визначатиметься нормативною грошовою оцінкою ділянки. Якщо таку оцінку зроблено, то щорічне мінімальне податкове зобов’язання становитиме 5% від суми, яку буде визначено.

Якщо ж рілля не оцінене – застосовуватиметься загальний показник вартості сільгоспземлі, встановлений для конкретного регіону. Він – свій у кожній області. Найдорожчою є земля на Черкащині та Буковині – там гектар коштує більше 33 тисяч гривень. Найдежевшою ж – на Житомирщині, Львівщині та Рівненщині. Тут гектар оцінюється у понад 21 тисячу гривень. 

Простий розрахунок дає зрозуміти, що за кожен гектар мешканцю, наприклад, Львівщини, доведеться щорічно виплачувати державі 1050 гривень. А лендлорди з Черкаської області муситимуть викласти вже 1650 гривень.

Знижка від цієї суми передбачена лише для фермерів, які відповідним чином зареєстровані і використовують цю землю для ведення свого господарства. Для них нардепи передбачили 50-відсоткове зменшення мінімального податкового зобов’язання.

Менше платитимуть також власники сіножатей і пасовищ – там нормативна грошова оцінка є нижчою і коливається від однієї до 6,5 тисяч гривень. А от ті, хто використовує землю під багаторічні насадження, платитимуть більше – нормативна оцінка землі подекуди, як, наприклад, на Харківщині, сягає 67 тисяч гривень. Тож місцевим селянам доведеться щороку розкошелюватись на 3 350 гривень з кожного гектару, зайнятого під сад.

Очевидно, що це – досить суттєві суми, особливо для селян, які вирощують городину для себе і на продаж. Таке податкове навантаження змусить багатьох грунтовно зважувати перспективи. І, цілком можливо, відмовлятись від своїх наділів – або продаючи їх, або передаючи в оренду, коли податки лягатимуть на орендатора. Врахувати треба також і те, що після запровадження нового оподаткування, вартість гектарів як на продаж, так і в оренду, може суттєво впасти. Тож нинішні власники так чи інакше зазнають збитків.

Перегляди: 1
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/podatok-na-gorod-yak-vlada-sponukatyme-selyan-prodavaty-zemlyu
Like
Цікаво
6
Подобається
Сумно
21
Нічого сказати
11