Іноземці, електронні аукціони, переважне право на викуп землі: основні міфи щодо ринку землі

Іноземці, електронні аукціони, переважне право на викуп землі: основні міфи щодо ринку землі

На підпис президента очікують одразу два законопроекти — №2194 та №2195 — які завершують земельну децентралізацію в Україні та врегульовують значну кількість процесів перед стартом ринку землі. Разом з тим, довкола них продовжують точитись чимало суперечок та ходити багато міфів. Юрист ВАР із земельних питань Вікторія Кіпріянова розвіяла основні з них під час вебінару, який ВАР організувала для агровиробників.

«Закон про умови обігу земель с/г призначення  був більш загального характеру і містив лише ключові норми, які стосуються запуску ринку землі.  Для того, щоб він не затягувався у прийнятті, і був введений певний перехідний період для підготовки. І законопроект №2194 – — це дуже великий, об’ємний документ, де багато інформації, яка деталізує окремі норми основного закону. Деякі з норм законопроєкту 2194 вступають в силу одразу, а деякі – одночасно з набуттям сили закону про обіг земель сільськогосподарського призначення», — зазначила експертка.

Міф 1. Законопроект 2194 дозволяє купувати землю іноземцям.

Це неправда. Іноземці не зможуть купувати землю і на це є пряма норма закону. Законопроект 2194 повністю знімає цю неоднозначність. Не матимуть права на набуття землі сільськогосподарського призначення:

іноземці та особи без громадянства (прямо);
 юридичні особи, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарами яких є громадяни держави, визнаної Україною державою-агресором або державою-окупантом;
 особи, які належать або належали до терористичних організацій;
 юридичні особи, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарами яких є іноземні держави;
 юридичні особи, у яких неможливо встановити бенефіціарного власника (контролера);
 юридичні особи, бенефіціарні власники (контролери) яких зареєстровані в офшорних зонах, віднесених до переліку офшорних зон КМУ;
 фізичні та юридичні особм, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції);
 юридичні особи, що перебувають під контролем фізичних та юридичних осіб,

Міф 2. Землю розкуплять компанії, які мають право на видобування корисних копалин, оскільки вони є першими в черзі на реалізацію переважного права купівлі землі.

«Нічого подібного! У цій нормі є певні ключові моменти. По-перше, право на купівлю землі має особа, яка видобуває не будь-які корисні копалини, а загальнодержавного значення. По-друге, право на добування не всіх корисних копалин загальнодержавного значення, а виключно, тих, які передбачені статтею закону. Це — металічні руди кольорових, благородних, рідкіснометалевих та рідкісноземельних металів, радіоактивних металів, електро- та радіотехнічна сировина. Тобто це не всі надра, які є в Україні, це обмежена кількість надр, яка підпадає під таку вимогу. По-третє, не будь-хто, хто видобуває копалини, має першочергове право купівлі землі. Це має бути дійсно особа, яка уже отримала такий спеціальний дозвіл і він відображається в державному земельному кадастрі, визначено межі території, на яку такий дозвіл видано. Тобто, якщо такий дозвіл є, то зрозуміло, що скоріш за все ніяке сільське господарство там не ведеться», — пояснила Вікторія Кіпріянова.

Міф 3. Всю землю скуплять через електронні аукціони.

Питання продажу землі через електронні аукціони регулює прийнятий законопроект 2195. Вікторія Кіпріянова наголосила, що не існує в законі норми, згідно із якою землі с/г призначення приватної форми власності, повинні продаватись саме на аукціонах. Власники паїв можуть домовитись про продаж напряму з покупцем. Продаж через аукціон — лише за бажанням власника. Щодо ж до с/г земель державної та комунальної форми власності, у законопроекті 2194 є пряма норма про заборону їх продажу.

«Єдина форма земель с/г призначення державної і комунальної форми власності, яку можна буде купити – фермерські землі, які свого часу передавались громадянам для створення фермерського господарства (ФГ) на праві довічного користування або довічного успадкованого володіння. Ті, хто отримали в оренду таку землю, купити її не зможуть. Разом з тим є й інші комунальні землі, які громади можуть продавати, але заборона на продаж стосується лише земель с/г призначення. Даний законопроект якраз про те, щоб не було можливості проводити якісь незрозумілі аукціони, на яких будуть присутні лише «обрані» люди», — зазначила Вікторія Кіпріянова.

Нагадаємо, 28 квітня ВР схвалила у другому читанні «земельний» законопроєкт №2194, який дозволяє передати землі за межами населених пунктів у комунальну власність. Цей закон нардепи розглядали з 16 березня, до нього було подано понад 3 тисячі правок. 

18 травня Верховна Рада прийняла в другому читанні законопроєкт №2195, який дозволяє продаж землі через Інтернет на електронних аукціонах.

Як повідомлялося, 22 травня до Києва приїхали люди з усіх куточків України, щоб долучитися до ініціативної групи з проведення «земельного» референдуму.
Також на зборах сформулювали питання, яке може бути винесене на всеукраїнський референдум про ринок землі.

Перегляди: 2
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/inozemci-elektronni-aukciony-perevazhne-pravo-na-vykup-zemli-osnovni-mify-shchodo-rynku
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати