Аграрії України переходять на зрошення через зміни клімату

Аграрії України переходять на зрошення через зміни клімату
Фото: з відкритих джерел

Минулого року в Україні функціонувало 135 зрошувальних насосних станцій та близько 312 км зрошувальних каналів, які перебувають під управлінням Держрибагентства. Це дозволило вчасно розпочати та провести поливний сезон 2024 року.

Про це розповідає AgroReview

За даними Держрибагентства, з квітня по жовтень під зрошенням у Одеській, Запорізькій та Миколаївській областях було 39,4 тис. га, що на 6% більше порівняно з показниками 2023 року. Протягом цього періоду 120 насосних станцій забезпечили подачу води обсягом майже 109 млн куб. м, що на 12% перевищує обсяги 2023 року.

Відновлення та розвиток систем зрошення

Для відновлення та розвитку гідротехнічної меліорації в Україні активно залучаються кошти місцевих бюджетів, інвестицій, а також міжнародна технічна допомога. Одним із таких прикладів є проєкт Japan International Cooperation Agency, який реалізується в Одеській області для модернізації зрошувальних систем.

Програма USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО) протягом 2023-2024 років підтримала 18 проєктів організацій водокористувачів, спрямованих на зменшення енергоспоживання та втрата води, а також розширення площ зрошення. Обладнання, яке було передано в рамках цієї програми, дозволить у наступному поливному сезоні відновити зрошення на площі 6,8 тис. га. Однак, реалізація подальших програм у секторі зрошення за фінансування USAID наразі зупинена.

«Фермери розуміють, що рівень вологозапасу ґрунту низький, і без додаткового зрошення врожайність опиняється під загрозою. Водночас у регіонах, де застосовується полив, урожай може бути вдвічі більшим, що робить інвестиції у зрошувальні системи стратегічно важливими», — коментують у компанії Variant Irrigation.

Попит на дощувальну техніку та інвестиції аграріїв

Вітчизняний ринок дощувальної техніки у 2023 році зріс приблизно на 15%, зокрема завдяки грантодавцям, які закуповували зрошувальне обладнання для фермерів. Український виробник Variant Irrigation у минулому році поставив понад 20 дощувальних машин, які забезпечують зрошення на площі 1100-1200 га в Україні.

На весну 2025 року у Variant Irrigation вже законтрактовано на 30% більше систем, ніж торік, що свідчить про поступове відновлення попиту. Незважаючи на це, не всі гравці ринку мають замовлення, а деякі імпортери ще не продали жодної машини.

Досвід компанії Variant Irrigation показує, що попри всі виклики 2022 року, компанія виконала всі свої зобов’язання та надає сервісне обслуговування не лише власної техніки, а й імпортних машин, що допомагає аграріям у складний час.

Основні фактори, що впливають на вартість дощувальної техніки, включають довжину машини, діаметр труб, робочий тиск та комплектацію. Середня вартість дощувальної машини довжиною 520 м склала 108 тис. євро у минулому році.

Географія замовлень дощувальної техніки змінилася, зокрема, з південних областей основним замовником залишається Одещина, але активний попит зростає також у центральних і західних регіонах.

Заплановане розширення системи керування машинами фронтального типу на основі GPS-даних також свідчить про впровадження технологій точного землеробства у зрошенні.

Таким чином, зміна клімату сприяє активному переходу аграріїв на зрошення, що дозволяє значно підвищити врожайність сільськогосподарських культур.

Перегляди: 197
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/top/agrariyi-ukrayiny-perehodyat-zroshennya-cherez
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати

    Новини