Фермери ЄС стурбовані новими митами на російські добрива

Європейська комісія ініціювала запровадження додаткових мит на імпорт російських та білоруських добрив, що викликало занепокоєння серед фермерів та аграрних підприємств. Росія залишається одним з ключових постачальників добрив, забезпечуючи близько 25% імпорту цієї продукції до Європейського Союзу.
Про це розповідає AgroReview
Наслідки для аграрного сектору
Нові мита, які можуть зрости з 40-45 євро до 315-430 євро за тонну протягом наступних трьох років, мають на меті зменшити залежність від російського постачання та посилити економічний тиск на москву. Однак аграрні об’єднання, такі як Copa-Cogeca, попереджають про серйозні ризики, які ці зміни можуть спричинити.
Альтернативні джерела постачання можуть створити додатковий тиск на логістичні ланцюги і призвести до зростання витрат. Це, у свою чергу, може призвести до аграрної інфляції, зниження доходів фермерів і втрати конкурентоспроможності. Зараз витрати на добрива становлять близько 10% змінних витрат фермерських господарств, а в сегменті польових, зернових і олійних культур — до 30%.
«Закупівля російських добрив фактично означає фінансування російської воєнної машини», — зазначила доповідачка Європарламенту Інесе Вайдере.
Вона підкреслила, що ці заходи були необхідні ще три роки тому, але наразі Європа змушена швидко адаптуватися та диверсифікувати свої джерела постачання.
Перспективи і виклики
Єврокомісія вважає, що нові мита можуть стимулювати внутрішнє виробництво добрив. Проте, високі витрати на енергоносії залишаються ключовою проблемою, яка безпосередньо впливає на виробництво азотних добрив. В Європі є достатні виробничі потужності, але відсутність гарантій щодо доступних цін викликає занепокоєння серед фермерів.
Для забезпечення стабільного постачання та уникнення дефіциту, ЄС планує розширити співпрацю з іншими країнами. Попри загальну підтримку ініціативи, деякі країни-члени ЄС, зокрема Угорщина, виступили проти її впровадження, наголошуючи на необхідності регулярного моніторингу ситуації. Європейський парламент офіційно розгляне дане питання на початку наступного місяця, після чого парламентарі мають досягти спільного рішення з урядами країн-членів.
Запровадження нових мит може мати довгострокові наслідки для всього європейського агросектору, зокрема вплинути на собівартість виробництва, цінову політику та конкурентоспроможність сільськогосподарських підприємств.