Україна планує втричі збільшити виробництво фундука за п’ять років

Агрохолдинг «Галс Агро» здійснив першу експортну поставку фундука з України, відправивши 40 тонн горіхів до Італії. Це став перший урожай молодого саду, що підтверджує зростання потенціалу вітчизняного виробництва. Вартість продукції була піднята на етапі приймання з 9 до 10 євро за кілограм чистого ядра, тоді як усереднена ціна на горіх у шкаралупі становила 3,45 євро за кілограм.
Про це розповідає AgroReview
Про це повідомив керівник проєктів «Галс Агро» Юрій Стрілець під час вебінару «Новітня епоха фундукових садів. Назустріч успіху».
Якість продукції та виклики у виробництві
Юрій Стрілець зазначив:
«Поки що горіх не розколюємо, ми ще не дійшли до власної переробки. Вихід ядра складав 47,7%, що дуже добре для молодого горішника. Італійцям сподобалося, що в нас не було фундука, побитого клопом. Вони дуже ретельно перевіряли всю поставку на наявність цього шкідника. Плісняви також виявили небагато, хоча умови зберігання були прості: після миття та просушування до 6% товар просто зберігався у бегах в ангарі».
Плантація «Галс Агро» площею 500 гектарів була закладена в 2018 році на півдні Київської області за італійською технологією з використанням італійських сортів. Усі насадження забезпечені автоматизованим крапельним зрошенням. Проте підприємство наразі стикається з труднощами у отриманні дозволів на водокористування.
Перспективи ринку фундука в Україні
«Без води неможливо виростити якісний фундук. Відмови у дозволах на водокористування ми розглядаємо як загрозу для нашої плантації. Поливаючи й повертаючи воду в землю, ми не порушуємо кругообіг води в природі», — підкреслив Юрій Стрілець.
На українській митниці «Галс Агро» зіткнулося з проблемами через відсутність даних про промислові насадження фундука в країні. Фахівець зазначив:
«Нам казали, що ми зібрали горіхи у лісі. Хоча закладання саду, посадку кущів ми фіксували і все робили абсолютно легально, зокрема оцінку впливу на довкілля».
Згідно з даними ВГО «Українська горіхова асоціація», фундук є основною культурою в українських горіхових садах з часткою 98%. Оцінка ринку фундука в Україні наразі становить 6-8 тисяч тонн горіха в шкаралупі.
Геннадій Юдін, президент асоціації, зазначив, що сьогодні Україна вже має власний фундук, однак все ще імпортує близько 1000 тонн ядра. За інформацією асоціації, до 2021 року країна була нетто-імпортером.
«Зростає популярність фундука як харчового продукту, що сприяє збільшенню споживання та імпорту», — додав він.
Прогнозується, що до 2030 року площі під фундуком в Україні складатимуть 8 тисяч гектарів, що забезпечить виробництво 14-15 тисяч тонн горіхів у шкаралупі, з яких внутрішній попит становитиме 7 тисяч тонн.