Вівчарство в Україні: перспективи на $20 млрд та виклики галузі

Вівчарство в Україні має величезний потенціал, здатний згенерувати до $20 мільярдів, проте галузь стикається з численними труднощами. На думку Василя Стефурака, керівника племінного господарства «Центр відродження вівчарства», важливим аспектом у розвитку цієї сфери є правильна організація виробництва.
Про це розповідає AgroReview
Селекційна робота та експорт
Стефурак зазначає, що в його племінному господарстві утримується 494 тварини. «За селекційної роботи не можна тримати велике стадо, адже кожну тварину потрібно знати «в обличчя», — пояснює він. Племінному ягняті необхідно до 100 днів бути на молоці, тому для цих цілей вирощуються до 100 кіз різних порід. Непридатних до розведення ягнят відправляють на переробку.
«У співпраці з місцевим фермером робимо хамон із баранини, який коштує на сьогодні $100 за кілограм, і попит на нього є».
Наразі українські виробники також зосередилися на виробництві вовни. «Наші ліжники коштують недешево, але вони не колючі, не смердючі, не важкі, вони створені для людини з любов’ю», — зазначає Стефурак.
Він також підкреслює, що попит на експорти товарних овець зростає. У 2020 році експорт товарних баранчиків зріс у 14 разів, у 2021 році — ще в 7 разів, проте у 2022 році через війну цей процес зупинився.
Дотації та їх вплив на галузь
Дотації на голову овець і кіз, за словами Стефурака, мають позитивний вплив на розвиток вівчарства. «Дотація дає свій ефект для базового фундаменту нарощування поголів’я — людям цікаво, є інтерес», — говорить він. Проте, основною метою асоціації є забезпечення якості тварин.
«Глобальна ціль вівчарства та козівництва — розвиток сільських територій».
Стефурак підкреслює, що вівці і кози можуть стати основою для відновлення сільських районів. «Ефективність кози у 2,5 раза вища, ніж ефективність корови», — додає він, відзначаючи, що важливо створити комфортні умови для тварин.
Він закликає до зміни підходу до утримання тварин: «Той, хто любить гроші, не буде мати добрих овець. Той, хто любить тварин, вкладає душу в них — матиме любов, тварин і гроші».