Євроінтеграція агросектору України: досягнення та майбутні перспективи

Україна активно продовжує свій шлях до євроінтеграції навіть в умовах війни, демонструючи значні досягнення в агросекторі.
Про це розповідає AgroReview
Згідно з інформацією асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», у сфері сільського господарства та рибальства з 2022 року прогрес у виконанні загального плану цілей зріс з 63% до 74%, тоді як у сфері продовольчої безпеки, ветеринарної та фітосанітарної політики показник підвищився з 72% до 83%.
«За цей час в Україні було відкрито ринок землі, створено Фонд часткового гарантування кредитів для фермерів, прийнято низку важливих законопроєктів, зокрема про географічні зазначення, охорону прав на сорти рослин, насінництво. Українські сільгоспвиробники та агрокомпанії вже активно впроваджують європейські стандарти щодо сертифікації насіння, ідентифікації тварин і маркування м’яса», — зазначають аналітики.
Крім того, держава та бізнес працюють над адаптацією законодавства у сфері продовольчої безпеки, ветеринарної та фітосанітарної політики відповідно до стандартів ЄС. Вже прийнято закони про ветеринарну медицину, матеріали, що контактують із харчовими продуктами, обіг пестицидів та їх маркування. Також впроваджено європейські стандарти контролю якості молока, заморожених продуктів і безпечності харчових продуктів.
«Проте подальша євроінтеграція українського агросектору потребує значного доопрацювання нормативно-законодавчої бази й, що більш важливо, реалізації цих ініціатив усіма гравцями ринку. Одним із ключових кроків стане реалізація Стратегії розвитку сільського господарства до 2030 року, яка спрямована на забезпечення сталого розвитку галузі», — додають в УКАБ.
Перспективи агросектору
У найближчому майбутньому українських аграріїв чекають кілька важливих нововведень:
- використання Державного аграрного реєстру для всіх програм підтримки;
- відкриття Мережі даних сталого розвитку фермерських господарств (FSDN);
- гармонізація законодавства щодо здоров’я рослин, ГМО і його офіційного контролю;
- завершення адаптації стандартів щодо благополуччя тварин відповідно до вимог ЄС;
- розширення використання платформи ветеринарної та фітосанітарної сертифікації TRACES;
- реформування органів контролю за безпечністю харчових продуктів;
- запровадження європейських стандартів реєстрації та моніторингу тварин.
Подальше впровадження європейських стандартів забезпечить вищу якість продукції, відкриє нові можливості для експорту, сприятиме залученню іноземних інвестицій та економічному відновленню й розвитку країни, підсумували в УКАБ.