3 тисячі гектар яблуневих садів на Вінниччині можуть викорчувати

3 тисячі гектар яблуневих садів на Вінниччині можуть викорчувати
Фото: з відкритих джерел

На Вінниччині через збитковість вирощування яблук цьогоріч можуть викорчувати близько 3 тисяч гектарів садів.

Про це Укрінформу розповів генеральний директор Корпорації «Вінницясадвинпром» Анатолій Семенюк.

«Якщо торік ми в цей час з садка продавали сортові яблука по 10-15 грн за кілограм, то зараз максимум беруть за 4 – 4.50 грн. І собівартість яблук, щойно зібраних із садка, в середньому становить 4 – 4.50 грн за кілограм. Але ж 30% врожаю – це так званий нестандарт. Це яблука, які постраждали від вітру, граду або просто впали на землю. Ще вчора переробні підприємства їх брали по 2 грн, а сьогодні максимум 1.50 – 1.60 грн за кілограм дають. Тобто, цьогоріч у садівництві вимальовується мінусова рентабельність. Я не знаю, як господарства зможуть з цим впоратися. Сьогодні наші підприємства вже хочуть корчувати сади. Я впевнений, що цього року десь 2-3 тис. га садків у нас викорчують», – сказав Семенюк.

Він прогнозує, що цей процес може розпочатися одразу після завершення збору врожаю. Область може втратити до 15% із близько 23 тис. га яблуневих садів. Із них майже 12 тис. га зосереджені у підприємствах Корпорації «Вінницясадвинпром».

Семенюк зазначає, що цьогоріч сезон видався вкрай важким. Зокрема, у період цвітіння через негоду садівникам довелося обприскувати яблуні дорогими отрутохімікатами по 25-30 разів. Інакше кондиційного врожаю зібрати не вдалося б.

«Наразі ми ще не можемо говорити про конкретні цифри, бо господарства зібрали лише 50-60% врожаю. Ми очікуємо, що по корпорації зберемо 150-160 тис. тонн яблук, а в цілому по області буде в межах 300 тис. тонн. Це десь на 30% більше, аніж торік. Але ми вже маємо серйозні збитки. А ще ж зараз закладаємо яблука в холодильники. І вже бачимо, що у зимові місяці на ці яблука ціни не буде. А для роботи холодильників потрібно затратити величезні кошти на електроенергію», – розповів директор корпорації.

За його словами, через геополітичні обставини вітчизняні садівники втратили традиційні ринки збуту в Росії, Казахстані та Білорусі, а також на тимчасово не підконтрольних українських територіях. Європейські країни цьогоріч українські яблука не купують, позаяк і місцеві аграрії зібрали добрі врожаї. Частину своїх яблук вінничани експортують до країн Азії. Але тамтешні імпортери потребують лише певних сортів, яких мало вирощують навіть у молодих інтенсивних українських садах. На внутрішньому ж ринку вирощені обсяги яблук спожити не можуть, зокрема, через низьку купівельну спроможність населення.

Отже, прогнозує Семенюк, аграрії відмовлятимуться від садівництва на користь вирощування більш вигідних кукурудзи та олієвмісних культур, які не потребують цілорічного виробничого циклу та менш затратні технологічно.

Директор Корпорації «Вінницясадвинпром» також повідомив, що садівничі підприємства Вінницької області підготували звернення щодо ситуації у галузі до Міністерства аграрної політики та продовольства й Кабінету Міністрів. Наприкінці жовтня звернення за рекомендацією профільної депутатської комісії розглянуть на сесії Вінницької облради.

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/3-tysyachi-gektar-yablunevyh-sadiv-na-vinnychchyni-mozhut-vykorchuvaty
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати