Безмитна торгівля ЄС з Україною із запобіжниками: як це буде діяти – ніхто не знає

Безмитна торгівля ЄС з Україною із запобіжниками: як це буде діяти – ніхто не знає
Фото: з відкритих джерел

Скасування мита на експорт товарів з України до ЄС продовжено на рік з рішенням Ради ЄС та Європарламенту. Ці так звані Автономні торговельні заходи діють з червня 2022 року і є ключовою складовою підтримки України з боку ЄС. Вони спрямовані на забезпечення життєво важливого доступу до ринку ЄС. Комерсант Український спитав у заступника голови Всеукраїнської агарної ради Дениса Марчука, на скільки скасування мит є важливим для економіки України та яких аграрних бунтів можна очікувати від країн ЄС у найближчій перспективі щодо нас.

Зазначимо, що автономні торговельні заходи ЄС щодо України діятимуть до 5 червня 2025 року.

Рішення передбачає два захисні механізми для захисту ринку ЄС:

  • посилену версію існуючого захисного механізму, який застосовуватиметься на основі регулярного моніторингу, що дозволить Єврокомісії запровадити будь-який захід за умови дотримання певних умов;
  • новий, автоматичний захисний механізм, який зобов’яже Єврокомісію знову запровадити квоти, якщо імпорт м’яса птиці, яєць, цукру, вівса, кукурудзи, круп і меду перевищить середнє арифметичне кількості імпортованих у другій половині 2021 року, у 2022 та 2023 роках.

Скасування мита на експорт товарів з України до ЄС продовжили на рік. На скільки скасування мит є важливим для економіки України?

Насправді дуже важливо. Ми цього домагалися в контексті всіх перемовин, які тривали на рівні як і профільних міністерств, так і на рівні уряду з парламентом і ЄК. Тому що якщо дивитися за аналогами фінансування, тобто надходження коштів від торгівлі з ЄС – вони складають майже 50% від того, що ми торгуємо в аграрній сфері.

Тому власне оці моменти з експортом української продукції на ринок ЄС без мит і квот в контексті військових дій він є дуже потрібним для отримання коштів, які ми будемо направляти на обороноздатність своєї країни

Чи не наживемо ми собі нових ворогів типу поляків, які будуть ображені на Україну через спеціальні пільги для неї?

Слухайте, чого ми повинні боятися? Не в Польщі ж війн. Війна в Україні, тому ми повинні дбати про свою країну і про свою економіку. Тим паче, що поляки весь час отримують певні преференції, субвенції. От зараз акції протесту, які вони проводили, вони призвели до того, що їх уряд буде їх спонсорувати. Але ми повинні не думати про те, що будуть робити поляки.

Ми повинні звичайно виступати як партнери, ми ж не виступаємо, наприклад проти польської продукції, якої є достатньо на українському ринку. Ми розуміємо, що є партнерські стосунки і їх потрібно виконувати, тим паче що не те що тільки стосунки – це передбачено умовами торгових відносин, які ми маємо в рамках Україна – ЄС. І те, що польські перевізники чи безпосередньо товаровиробник вдаються до таких дій – це в першу чергу шкодить і самій Польщі, тому що воно потім в процесі може зазнати певних дій з боку ЄС.

От їхні дії, які були зроблені – вони ж фіксуються, і думаю, що якщо вони надалі будуть вдаватися до подібних речей – уже можуть бути застосовані й безпосередньо ЄС до них санкції. Тому звичайно в цих умовах нам потрібно говорити й в Європі про те, що Україна в цьому контексті виступає партнером.

А з іншого боку – чому нам зважати на поляків, якщо, наприклад німці купують, Нідерланди купують, Іспанія купує, вони що – чимось гірші за поляків? Вони хочуть мати стосунки з Україною.

Яких аграрних бунтів можна очікувати від країн ЄС у найближчій перспективі щодо нас. Де ми зі своїми товарами ще можемо їм перейти дорогу?

Я не думаю що це входить в контекст. У нас більше питань до самої аграрної політики в структурі ЄС, яка, як ми бачимо, потребує видозмін. Тому що ті речі, з якими виходять на акції протесту французи, італійці, бельгійці, румуни, ті ж самі поляки – вони більшою мірою стосуються претензій європейців до того як Європарламент і ЄС ставиться в контексті розвитку аграрних питань, всередині Європи. Тому я не думаю що тут більше питання стоїть всередині України.

Нам потрібно своє робити, тим паче що зараз це продовження буде супроводжуватися екстреним гальмуванням. Як це буде діяти – ще ніхто не знає. Думаю, і самі європейці не знають, тому що це вперше таке буде застосовуватися по ряду продуктів. Воно напевно торкнеться цукру, курятини. Не думаю, що воно дуже сильно зачепить кукурудзу. Наприклад по кукурудзі досить великі об’єми ми реалізуємо і для Європи в переробці, яка спеціалізується там .. країни на тваринництві – це дуже вигідно, і вони потім на цьому заробляють кошти.

Тому прогнозувати щодо виступів фермерів ЄС проти України не доводиться. Якщо і будуть відбуватися такі речі – то вони більше будуть спрямовані на питання безпосередньо європейської політики щодо агро в Європі.

Ну, а якщо вони будуть відбуватися до виборів до Європарламенту – то вони скоріш будуть мати політичний характер, для того, щоб показати певну силу, яка там захищає і підтримує національного товаровиробника і на цьому здобути преференції у вигляді електорату.

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/bezmytna-torgivlya-yes-z-ukrayinoyu-iz-zapobizhnykamy-yak-cze-bude-diyaty-nihto-ne-znaye
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати

    26 Липня

    Шовкопряди, черв’яки та коники: 16 видів комах погодили для вживання у їжу

    Китай суттєво збільшив імпорт російської пшениці, але скоротив закупівлю кукурудзи

    Мінагрополітики та Держпродспоживслужба отримали нове ІТ обладнання придбане за кошти ЄС

    Україна збільшує експорт сої

    На залізничній мережі України навантажено понад 1,6 млн т зернових у липні

    Іспанія залишиться одним з основних напрямків експорту української пшениці та кукурудзи

    Українські аграрії мають обирати інновації і сучасні технології, щоб конкурувати з європейськими фермерами

    Понад 5,8 тис. вагонів з агропродукцією відправлено зі знижкою 30%

    Понад 9 тисяч агрогосподарств залучили цього року кредити на розвиток

    Експорт кукурудзи в 2024/25 МР може стати найнижчим за останні 8 сезонів, пшениці — за 11

    БІЛЬШЕ НОВИН