Tempo950x100

Tempo300x100

Близько 60% українських фермерів нині в мінусі

Близько 60% українських фермерів нині в мінусі
Фото: з відкритих джерел

Більшість фермерів нині працюють на голому ентузіазмі. Ціни на зерно вдвічі менші, ніж до війни. Ті аграрії, які не змогли провести економічну трансформацію та оптимізувати виробництво відповідно до реалій воєнного часу, а також не мають змоги експортувати зерно, на жаль, припинили господарську діяльність.

Про це AgroPortal.ua розповів власник ФГ «Західагротранс» Петро Кушнір, який обробляє понад 900 га землі у Хотинському районі Чернівецької області. Вирощують у господарстві соняшник, кукурудзу, сою, пшеницю, ячмінь та ріпак. Інколи, залежно від року, надають перевагу тій чи іншій культурі в сівозміні. Але стандартно під кожну з них виділяють приблизно по 150-200 га. Під урожай 2024 року планують сіяти ті ж самі культури, що й торік.  

Ціни на зерно впали, але експорт поки працює

Петро Кушнір зазначає, що минулий рік видався врожайним, проте зі збутом проблеми, і ціна на продукцію дуже низька. 

«Коли почали збирати кукурудзу, її ціна на місцевому елеваторі становила 3800 грн/т, що суттєво нижче виробничих затрат. Коли фермер продавав зерно одразу з поля, то отримував за нього менше, ніж вклав, тобто з відчутним мінусом. Якщо кукурудза в 2021 році коштувала 8-9 тис. грн/т, зараз — у межах 5 тис. грн/т, пшениця коштувала 7-9 тис. грн/т, нині — 5,5 тис. грн/т. Це ж стосується і соняшнику, який коштував 23 тис. грн/т, а зараз — не більше 11-12 тис. грн/т. Краща ситуація із соєю. Культура тримає на ринку стабільну ціну та має менше клопоту щодо вирощування. Середня вартість 1 т сої на ринку — 17 тис. грн/т. 

Господарство експортує вирощене зерно, процес налагоджено, проте не обходиться без виняткових ситуацій. Періодично змінюються митні правила або блокується рух вантажівок на кордоні з Польщею чи Румунією. «Поки що виходимо з ситуації, експорт зерна триває», — розповідає Петро Кушнір. 

Добрива знизились у ціні та стали більш доступними

Добрива для нового сезону в господарстві закупили завчасно. КАС восени 2023 року коштувала 15 тис. грн/т, нині ціна піднялася до 18,5 грн/т. Аграрій зазначає, що ближче до нового посівного сезону ціни на добрива ще зростатимуть. 

«Проте порівняно з 2022 роком добрива суттєво впали в ціні. КАС тоді коштувала 30 тис. грн/т, селітра — до 33 тис. грн/т. Навіть рік тому добрива та ЗЗР коштували вдвічі дорожче, ніж зараз», — пояснює Петро Кушнір. 

Програми кредитування підтримують бізнес

У «Західагротранс» користуються програмою «Доступні кредити 5-7-9%». За словами власника фермерського господарства, цього року планують купити комбайн, скориставшись програмою ЄБРР, яка надає 20% знижки на купівлю техніки. 

Максимальна економія та оптимізація бізнесу

Ще одна вагома стаття витрат для аграріїв — зберігання зерна, адже вартість досушування невпинно росте. За словами Петра Кушніра, користування послугами елеватора нині — невиправдана розкіш. Але у господарстві мають декілька власних зерносховищ, що забезпечує оптимальний за ціною варіант.

Фермер зазначає, що якби це було не зерновиробництво, а інша галузь, то, можливо, краще закритися, ніж працювати у збиток. На його думку, сьогодні приблизно 60% українських фермерів, особливо початківці, працюють у мінус.

«Фермер має бути ефективним. Потрібно брати контроль над господарством у свої руки, не чекати допомоги, вести підрахунки, максимально оптимізувати витрати і, якщо потрібно, навіть трактори налаштовувати власноруч. Максимально економити. Ті, хто чекає на кращі часи, можуть прогоріти. Чекати не варто, потрібно діяти», — ділиться баченням ситуації Петро Кушнір.

Перегляди: 272
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/blyzko-60-ukrayinskyh-fermeriv-nyni-v-minusi
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати