Часник із одного га може дати до 300 тисяч грн прибутку

Часник із одного га може дати до 300 тисяч грн прибутку
Фото: з відкритих джерел

Успішно вирощувати часник із повітряних бульбочок можна навіть на 1 га. Вклавши 45 тис. грн у посівний матеріал, можна отримати дохід близько 255 тис. грн. Такий вид діяльності особливо актуальний для віддалених сіл, де немає роботи.   

Про це AgroPortal.ua розповів директор насіннєвого підприємства ТОВ «Анука» Андрій Аксюта: «У будь-якому селі людина може вкласти навіть невеликі гроші й отримати прибуток. Це найголовніше питання для віддалених місць, де обмаль роботи. До того ж такі цікаві технології вирощування часнику — це примноження економіки країни».  

Дворічний цикл значно прибутковіший

На думку аграрія, в Україні часник не вирощується промислово — частково з причини окупації південних регіонів, зокрема Запорізької області, частково через негативний досвід. На українському ринку наразі залишилися лише дрібні виробники. На відміну від Європи, де застосовують комбайни, в Україні відсутній механізований збір, а для ручного збирання врожаю з 100-200 га потрібно протягом місяця задіяти 50-100 працівників.

«Ринку часнику як не було, так і немає. Багато хто пробував займатися і розчарувався в культурі, оскільки вирощування починалося з дорогого посівного матеріалу: зубчиків часнику, однозубки чи зубків. Тож посівний матеріал складав близько половини собівартості виробництва, це дуже великі початкові витрати. До того ж, якщо погода несприятлива, багато бур’янів, то врожай низький — прибуток практично нульовий», — розповідає Андрій Аксюта. 

Натомість компанія «Анука» пропонує вирощувати часник із повітряних бульбочок. Це дворічний цикл, який за витратами на посівні матеріали в 5-10 разів прибутковіший, ніж стандартна технологія. Уся Європа «заточена» на однозубки, під цю технологію є комбайни вартістю 500-600 тис. євро. В Україні таких виробництв немає. 

Диверсифікація ризиків

ТОВ «Анука» вирощує посівний матеріал — повітряні бульбочки — і реалізує як українським, так і європейським фермерам. Цю технологію масово впровадив Сергій Паращенко понад 20 років тому. Свій шлях він починав на Донеччині. 

Андрій Аксюта зазначає, що в Україні сприятливі умови для вирощування часнику, особливо на півдні. 

«У таких районах як Ізмаїл, Рені кліматичні умови дозволяють вирощувати з повітряних бульбочок часник одразу головками, минаючи однозубку», — додає він. 

Однозубку підприємство продає у Європу за прямими контрактами, на неї завжди є ціна та її завжди не вистачає. В середньому однозубка коштує 250-300 грн/кг, тоді як головка часнику — 80-100 грн/кг. Для диверсифікації ризиків експерт пропонує вирощувати і однозубку, і часник головками. 

Особливості технології

Кількість клієнтів у «Ануки» зростає щороку і географічно охоплює всю Україну. Підприємство готове надавати насіння під майбутній урожай. Проте часто, якщо фермери отримують насіння безкоштовно, у них зменшується мотивація та відповідальність. Тому клієнти сплачують 50% вартості насіння, а частіше — повну вартість. 

«Ми надаємо технологію і агрономічний супровід. У нас є загальний чат, де досвідчений агроном дає відповіді на запитання, та обов’язково є виїзд для оцінки поля та підбору технології», — розповідає Андрій Аксюта. 

За його словами, найголовніше у вирощуванні часнику — забезпечити захист від бур’яну. Необхідно попереджати розвиток бур’янів, а також слідкувати, щоб часник не хворів. Крім того, варто одразу орієнтуватися на технології з мінімальною кількістю робочої сили. Ручні прополювання повинні бути максимум один раз, краще ж залучати працівників лише на збір. 

Спеціаліст радить починати часниковий бізнес з поля площею близько 1 га: це зручний обсяг для того, щоб спробувати, і для майбутнього масштабування. На цьому гектарі експерти пропонують спробувати 2-3 технології та різне насіння. 

«За 1-2 роки можна буде зробити підсумки, калькуляцію і зрозуміти, як це потрібно масштабувати», — зазначає Андрій Аксюта. 

Гроші повертаються до фермера

Переваги співпраці з ТОВ «Анука» для фермера — відсутність турботи про збут, адже підприємство викуповує і однозубку, і головку часника. Проте якщо йдеться про головку, то є сенс знайти місцевих споживачів, оскільки на неї ціна не така велика, як на однозубку, тож далека логістика буде невигідною. 

«Однозубку у фермера ніхто не купить, оскільки потрібні документи, що це є саме насіння, тож агровиробник у будь-якому випадку повертає її нам. Ми калібруємо та обробляємо продукцію, оформлюємо сертифікат про походження, продаємо, і гроші повертаються до фермера. Пропонуючи співпрацю, ми свідомо закладаємо нижчу врожайність, щоб у аграрія не було розчарувань», — пояснюють у ТОВ «Анука». 

Насіння першої генерації

В Україні практично немає господарств із вирощування насіння часнику. 

«Захарченко популяризував сорт Любаша, але це Запорізька область, і вона зараз в окупації. Кожен сорт має право на існування. Як насіннєве господарство ми пропонуємо сорти Дюшес, Ірен і Юкрейн Намбер Ван. Це насіння першої генерації. Посівний матеріал вирощується без селітри, без препаратів стимулювання росту і частіше за все без поливу. Тобто суто в природному стані. Тому однозубка калібром 14 мм наступного року дає головку діаметром 55-57 мм. Тобто у нього дуже сильний потенціал зростання, і насіння можна вирощувати на богарі», — наголошує Андрій Аксюта. 

У планах «Ануки» — вирощування органічного насіння. За словами директора, наразі на нього немає великого попиту, а для виходу за кордон потрібні масштабні партії. 

Урожай реалізують до кінця року

Весь часник підприємство продає ще до Нового року. А для зберігання насіння є потужності. «Часник внутрішньо скуповується переважно в Україні. Добре, адже будуть менше китайського завозити», — коментує Андрій Аксюта. 

Мінімальні партії за кордон — машина 10 т або 20 т. Щоб це було вигідно, потрібно, щоб партія була від 20 т. Якщо це повітряні бульбочки, то можна відвантажувати і 5 т. 

«Попит змінюється щороку, ринок трансформується, тому в асортименті має бути часник і зубчиками, і головками. Якщо є трохи землі, то селяни можуть об’єднатися, купити один трактор. Оскільки зараз, приміром, є 20 га, але власник змушений віддавати цю землю у оренду більшому фермеру, адже витрати зростають із кожним роком, і обробляти, щось вирощувати стає невигідно. Тож це сприяє розвитку великих корпорацій. Тоді як подібні цікаві технології з часнику — примноження економіки країни. Це і буде локальна економіка, і добробут села», — підсумував Андрій Аксюта.  

Автор: Світлана Цибульська

Перегляди: 48
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/chasnyk-iz-odnogo-ga-mozhe-daty-do-300-tysyach-grn-prybutku
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати