Через маніпуляції Укрзалізниці аграрії недоотримали зі свого врожаю 28 млрд грн

Через маніпуляції Укрзалізниці аграрії недоотримали зі свого врожаю 28 млрд грн
Фото: з відкритих джерел

УЗ готує новий ціновий бум на вантажні перевезення зернових. Про це інтерв’ю AgroPolit.com розповів народний депутат України, заступник голови комітету парламенту з питань аграрної та земельної політики Степан Чернявський, передає RAIL.insider.

На його думку, задекларований план УЗ отримати прибуток в 10 млрд грн від перевезень вантажів у 2025 році буде здійснюватися за рахунок аграріїв шляхом підняття цін на зерновози у піковий сезон.

” Політика Укрзалізниці у питанні зернових перевезень просто щиро дивує. Таке враження, що її задача не допомагати аграріям успішно експортувати зернові та агропродукцію, а цілком свідомо шкодити, ставити палиці в колеса і піднімати вартість вантажоперевезення зерновозами до космічних показників”, – відзначив Чернявський.

Як приклад невдалої цінової політики УЗ пан Чернявський навів пікову ціну на перевезення у зерновозах філії «Центр транспортної логістики». На думку депутата, АТ«Укрзалізниця» викидала на аукціони дуже малу кількість вагонів і таким чином “підігрівала” ціни у піковий сезон.

“Депутати аграрного комітету поцікавилися у керівництва УЗ, чому ціна перевезення 1 тони зернових вагонами зерновозами УЗ у жовтні, листопаді та січні доходила до 3000 грн, тоді як у довоєнний час – 700 грн? Це був просто караул – і оці ціни лягли на плечі наших сільгоспвиробників, які суттєво страждають від війни. Відповіді ми не отримали ще й досі. Натомість публічно позиція «Укрзалізниці» була приблизно така – великий попит на вагони, пропозиція породжує ціну і так далі. УЗ, як державний монополіст, уміло маніпулював весь сезон усіма доступними важелями, аграрії платили понад норму”, – заявив заступник голови комітету парламенту з питань аграрної та земельної політики.

На думку Чернявського, така цінова політика призвела до того, що у минулому маркетинговому році аграрії переплатили Укрзалізниці та власникам приватних вагонних парків 28 млрд грн.

“Іншими словами, через маніпуляції Укрзалізниці аграрії недоотримали зі свого врожаю 28 млрд грн”, – резюмував народний депутат.

Про те що справедлива ринкова ціна перевезень зерна формується не виробниками та експортерами, а посередниками та власниками вагонних парків писав і член Комітету з логістики Європейської бізнес-асоціації Юрій Щуклін. На його думку, УЗ створює дефіцит пропозиції шляхом виведення зерновозів із робочого парку та виставлення на аукціони обмеженої кількості вагонів.

Відзначимо, що 22 травня в Антимонопольному комітеті України відбулася робоча зустріч з представниками Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» та АТ «Українська залізниця». Питання, які підіймалися асоціацією, стосувалися, зокрема здорожчання зернової логістики протягом 2022 – 2023 років, а також дефіциту вагонів-зерновозів власності АТ «Українська залізниця» під час сезонного підвищення попиту на них та відсутності можливості вантажовласникам заздалегідь запланувати перевезення вантажів у вагонах-зерновозах АТ «Українська залізниця», які пропонуються на аукціонах в системі «Прозоро. Продажі» в період високого попиту. Своєю чергою Укрзалізниця обґрунтовувала свою позицію стосовно організації перевезень.

“АМКУ докладно вивчить висловлені під час зустрічі аргументи, і у разі потреби – застосує заходи, передбачені чинним законодавством про захист економічної конкуренції”, – заявив за результатами зустрічі заступник голови Антимонопольного комітету України, державний уповноважений Денис Клюшников.

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/cherez-manipulyacziyi-ukrzaliznyczi-agrariyi-nedootrymaly-zi-svogo-vrozhayu-28-mlrd-grn
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати