Для молочних господарств війна прийшла, звідки не чекали

Для молочних господарств війна прийшла, звідки не чекали
Фото: з відкритих джерел

Буквально за три дні до Нового року заводи групи компаній «Молочний Альянс» вирішили зробити незабутній подарунок всім українським молочним господарствам  – обвалити ціни на молоко-сировину з 01 січня 2022 року на 10%. Про це повідомляє пресслужба Асоціації виробників молока (АВМ).

У «листах щастя» 28 грудня заводи «Золотоніський молочний комбінат», «Яготинський», «Пирятинський сирзавод» та «Баштанський сирзавод», що входять до структури «Молочного Альянсу» називають молочні господарства «шановними партнерами», співпрацю з якими «високо цінують». Однак цей добре спланований і домовлений ціновий демарш  далекий від поняття партнерства — розрахунок ідеальний: у період тотальних новорічних відпусток за 1-2 дні господарствам навряд чи вдасться оскаржити пропозицію чи переорієнтувати об’єми.

Асоціація виробників молока не сумнівається, що молокопереробна галузь переживає непрості часи – саме тому,  що молочні господарства перебувають у точно такій же ситуації! Зростання тарифів на газ та електроенергію так само стрімко і в рази підняли собівартість виробництва молока – саме тоді, коли господарства не оговталися від наслідків нищівної посухи 2020-го року. Більшість молочних господарств працювали із від’ємною рентабельністю -5-6% аж до жовтня.  

Ціна на мінеральні добрива у 2021 підскочила у 3 рази і, з огляду на прогноз нових тарифів на газ, у пік посівної-2022 цінник підскочить додатково. Через проблеми пропускної здатності «Укрзалізниці» вартість залізничної логістики виросла у 5 разів – з 1000 до 5000 грн/годинодоба. Витрати на білкові корми підскочили на 40-50%, вартість власновирощених кормів — на 40%, на ветеринарні препарати – на 25%. Врешті 2021 рік через дорожнечу кормових інгредієнтів та засобів їх виробництва став найзбитковішим для молочних господарств за останні 5 років! В таких умовах різкий обвал цін на молоко-сировину на 10% для тотальної більшості молочних ферм подальша робота стане економічно недоцільною.

У своєму facebook-пості керівник ГК «Молочний Альянс» Сергій Вовченко закликає господарства: «давайте на період до стабілізації ситуації з цінами на газ знизимо на кілька процентів ціни на молоко-сировину». «Кілька» — це мінус 10% за три дні? У тому ж пості: «Ми не ставимо ультиматумів, а лише пропонуємо спільно побороти цю кризу». Спільно – означає обговорення і пошук рішення. Зараз ситуація, коли підприємства «Молочного Альянсу» просто поставили господарства перед фактом. Для вкрай вразливого молочного ринку, який ледве-ледве у 2021 спромігся призупинити вирізання корів у промисловому секторі, такі різкі кроки будь-якої зі сторін не припустимі!

Тому зі свого боку молочні господарства АВМ звертаються до заводів-партнерів і найперше – підприємств «Молочного Альянсу»: давайте на період до стабілізації ситуації з цінами на газ реагувати на загрози швидко, але виважено! Щоб дійсно СПІЛЬНО пережити цю кризу. Молочні господарства готові до діалогу і пошуку компромісу, адже ми в одному човні.

І паралельно давайте прискорювати спільну роботу над змінами до закону про внутрішню торгівлю для встановлення справедливих ринкових практик із мережами. Давайте спільно просувати зниження ставки податку на додану вартість на молоко і молочні продукти по всьому ланцюгу виробництва, щоб попри глобальну продуктову інфляцію вітчизняні молочні продукти залишалися доступними продуктами щоденного вжитку для українців. 

Нагадаємо, “Пирятинський сирзавод” зупиняє свою роботу через здорожчання газу.

Зазначимо, ключові українські виробники молока звернулися до президента Володимира Зеленського із проханням встановити тариф на природний газ у розмірі 32 тис. грн за 1 тис. куб. м, оскільки його подорожчання за 2021 рік із 4,9 тис. грн/1 тис. куб. м до 59-62 тис. грн/1 тис. куб. м зробило виробництво молока збитковим та загрожує зупиненням підприємств галузі.

Перегляди: 4
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/dlya-molochnyh-gospodarstv-vijna-pryjshla-zvidky-ne-chekaly
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати