Експортувати “чорне зерно” стане важко: досвід Одещини хочуть законодавчо поширити на всю Україну

Експортувати “чорне зерно” стане важко: досвід Одещини хочуть законодавчо поширити на всю Україну
Фото: з відкритих джерел

Наприкінці листопада цього року Верховна рада підтримала законопроєкти, спрямовані на боротьбу з експортом “чорного” зерна. Законопроєкти передбачають внесення змін до Податкового та Митного кодексів у частині оподаткування експорту зерна та олії під час воєнного стану. Так, законопроєктом №10168-2 пропонується скасувати режим експортного забезпечення для здійснення зовнішньоекономічних операцій з експорту відповідних товарів. Також пропонується уточнити вимоги до реквізитів податкової накладної; особливості реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування.  Законопроєкт №10169 зобов’язує експортерів вносити інформацію про реквізити відповідної податкової накладної до митної декларації. Також у ньому пропонується надати повноваження Мінагрополітики встановлювати мінімальні експортні ціни на зерно та олію.  В основу документів ліг наказ очільника Одеської ОВА Олега Кіпера щодо впровадження “білого” механізму поставок зерна за кордон, передає УНН.

Відповідний наказ було оприлюднено 18 серпня. Саме тоді розпочав роботу новий коридор, і виявилося, що частина зерна на експорт не обліковується.

“Ми побачили, що частина зерна не обліковується. Вона йде по документам, але недобросовісні експортери створюють фіктивні фірми-одноднєвки, експортують, потім закривають фірму, валютна виручка не повертається, а податки не сплачуються”, – розказав Кіпер під час пресконференція.

Image

Тоді в ОВА вирішили розробити і впровадити “білий” механізм експорту. Відповідний наказ було оприлюднено 18 серпня.

“Ми зібрали бізнес, запропонували їм, скажімо так, працювати в білу. Про все домовилися, всі нас підтримали, підписали меморандум. Коли ми запустити в хід всі узгоджені процеси, пішло багато скарг. Не зрозумілих, адже під час зустрічі із бізнесом всі заявили про підтримку пропозицій одноголосно. Ми це перетерпіли. Я доповів про ситуацію президентові особисто. Далі – підключився КМУ. Сьогодні законопроект про експорт вже в першому читанні, і він повністю дублює наш наказ. Питання там було лише одне: податкові накладні подаються не після закриття декларації, а подаються з відкриттям митної декларації, щоб ми бачили походження. Якщо немає походження, ми розуміємо, що зерно куплене в кеші, воно не має документів і відповідно немає податків. Таке зерно ми не допускаємо до завантаження”, – уточнив Кіпер.

Image

Наразі в Міністерстві аграрної політики та Мінекономіки відпрацювали механізм, за яким для відправки зерна фірма-експортер має пройти верифікацію та отримати сертифікат. Одна з умов – компанія має бути зареєстрована до початку війни.

“Західні регіони теж видали такі накази. Вони також намагаються відрегулювати ринок зерна так, як зробили в Одесі. Своїм наказом я змінив порядок процедури оформлення зерна”, – додав Кіпер.

Очільник ОВА зазначив, що з нетерпінням очікує на прийняття законопроекту в цілому.

“Документ надважливий. Ви знаєте, що логістично Одеса годує всю країну. Логістика, яка іде через наш регіон, є потужним економічним ресурсом для нашої держави”, – резюмував він.  

Image
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/eksportuvaty-chorne-zerno-stane-vazhko-dosvid-odeshhyny-hochut-zakonodavcho-poshyryty-na-vsyu-ukrayinu
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати