Електронні аукціони із продажу та оренди землі на Українській універсальній біржі: як їх шукати та брати в них участь

Електронні аукціони із продажу та оренди землі на Українській універсальній біржі: як їх шукати та брати в них участь
Фото: з відкритих джерел

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони» передбачає, що торги із продажу та оренди земельних ділянок переносяться у електронний формат, тобто проводяться онлайн, без фізичної присутності учасників. Це дозволить мінімізувати  суб’єктивний вплив на земельні торги, а доброчесна конкуренція на аукціонах забезпечить не просто ринкову ціну за лоти, а принесе додаткові надходження до бюджетів (в разі оренди ділянок державної та комунальної власності). Серед інших переваг – онлайн торги відкриті і доступні для всіх.

Як відбуватимуться е-торги земельними ділянками

Земельні торги будуть проводитись в електронній торговій системі Прозорро.Продажі у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет. За їхніми результатами укладатимуть договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів. 

Де шукати інформацію про аукціони із продажу та оренди земельних ділянок

Постановою Кабінету міністрів України ««Деякі питання підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису)» визначено, що адміністратором електронної торгової системи з продажу земельних ділянок буде ДП «Прозорро.Продажі». Тож зрозуміло, що всю інформацію можна знайти в цій центральній базі даних. Також всі аукціони традиційно дублюються на електронних майданчиках, на яких і працюватимуть потенційні покупці чи орендарі.  

Як брати участь в електронних аукціонах на Прозорро.Продажі

Для роботи в системі Прозорро.Продажі необхідно зареєструватися на авторизованому електронному майданчику. Швидко та зрозуміло це можна зробити на майданчику Української універсальної біржі. І вже потім через новостворений особистий кабінет учасники можуть подавати свої пропозиції на торги з продажу чи оренди наділів. Для прикладу, саме так зараз відбуваються аукціони із малої приватизації, оренди державного та комунального майна, продажу спецдозволів на видобуток надр тощо. До речі, менеджери майданчика Української універсальної біржі мають досвід і з продажу земельних ділянок, при чому з різним цільовим призначення (як для ведення особистого селянського господарства чи садівництва, так і для розміщення та експлуатації будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості чи будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку). Їх виставляли на торги в рамках розпродажу активів банків-банкрутів.

Переглянути усі оголошені аукціони із продажу та оренди земельних ділянок на сайті майданчику може будь-хто. Адже інформація у відкритому доступі. За бажання тут можна зробити вибірку аукціонів за регіоном, номером аукціону, замовником (організатором) тощо.

Для тих, хто надає перевагу мобільним додаткам, на майданчику Української універсальної біржі створили спеціальний Земельний бот у телеграмі. Він самостійно знаходитиме нові оголошення про аукціони за заданими підписником параметрами: оренда чи продаж, за площею ділянки, регіоном розташування, кадастровим номером ділянки тощо. Варто лише підписатися і бот усі повідомлення надсилатиме на мобільний телефон.

Що потрібно знати про аукціони із продажу чи оренди землі

Один лот складається виключно з однієї земельної ділянки або прав на неї.В оголошеннях про проведення земельних торгів міститимуться усі деталі про лоти: описи ділянок, а також додаватимуться документи та матеріали про них, їхні фотографії. Такожв оголошенні за лотом про продаж зазначається обов’язково особа,   яка   має   переважне   право   на купівлю земельної ділянки (до продажу земельних ділянок застосовується переважне право чинного орендаря на придбання відповідної ділянки).

Особливістю торгів у системі Прозорро.Продажі є те, що до початку аукціону ніхто не знає, скільки учасників претендує на лот і яку цінову пропозицію вони зробили. Під час проведення аукціону також не розкриваються імена учасників. Усі дані будуть доступні лише по закінченню торгів. Така система унеможливлює змову учасників. А переможцем торгів ставатиме той, хто подав найвищу цінову пропозицію. Свою пропозицію кожен із учасників зможе піднімати в ході торгів протягом трьох раундів (один учасник зможе протягом одного раунду торгів один раз підвищити свою цінову пропозицію не менше, ніж на розмір мінімального кроку торгів, який становить 1 відсоток стартової ціни лота). Для того, щоб зробити ставку у раунді кожному учасникові даватиметься 3 хвилини.

Учасники повинні знати: якщо на торги подано менше двох заяв або якщо за результатами земельних торгів закрита цінова пропозиція або цінова пропозиція жодного з учасників не містить крок аукціону на підвищення стартової ціни, земельні торги визнаються такими, що не відбулись. Також Постановою Кабміну передбачено, що до участі у повторних земельних торгах не допускаються переможці попередніх торгів, які в установлений строк не підписали протокол про результати торгів, договір чи не сплатили належну суму за придбаний лот та суму витрат на підготовку лота до продажу.

Більше консультацій потенційні покупці чи орендарі земельних ділянок отримають на майданчику Української універсальної біржі. Реєструйтеся, ви матимете якісне технічне забезпечення та повний супровід менеджерів у підготовці.

Скільки аукціонів уже оголосили на Прозорро.Продажі та коли відбудуться перші торги

Постанова КМУ, яка врегульовує усі організаційні питання проведення таких торгів, була ухвалена 22 вересня 2021 року. 29 вересня її оприлюднили і уже за тиждень після цього у системі Прозорро.Продажі почали оголошувати аукціони. Майданчиком, через який оголосили один із перших аукціонів із продажу землі, стало ТОВ «Українська універсальна біржа». У складі лота – ділянка в Одеській області поблизу траси Київ-Одеса. Її площа – 8,6 га. А уже 9 листопада відбудуться торги із її продажу.

Загалом на початок листопада оголошено уже понад 360 аукціонів як із продажу, так і з оренди земельних ділянок. Серед найактивніших організаторів із оренди – Ананьївська міська рада Одеської області (25 лотів), Чигиринська міська рада Черкаської області (19 лотів), Підгороднянська сільська рада Тернопільської області (14 лотів), Чернелицька селищна рада Івано-Франківської області (13 лотів).

Перегляди: 15
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/elektronni-aukcziony-iz-prodazhu-ta-orendy-zemli-na-ukrayinskij-universalnij-birzhi-yak-yih-shukaty-ta-braty-v-nyh-uchast
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати