Ердоган відреагував на вихід рф із “зернової угоди”: планує поговорити з путіним
Президент Туреччини Реджеп Ердоган заявив, що після повернення з поїздки до Саудівської Аравії, Катару та ОАЕ він обговорить питання продовження Чорноморської зернової ініціативи на зустрічі з президентом країни-окупанта рф Володимиром Путіним.
Про це пише CNN.
Так, Ердоган зазначив, що попри рішення росії вийти з Чорноморської зернової ініціативи, ця угода вже увійшла в історію як приклад успішної дипломатії.
“Чорноморська ініціатива увійшла в історію як важливий дипломатичний успіх. Відвантажено понад 33 млн тонн зернових продуктів. Багатьом країнам вдалося запобігти втягненню в продовольчу кризу. Дякуємо всім залученим сторонам. Я вважаю, що президент рф путін хоче, щоби цей гуманітарний міст тривав”, – сказав Ердоган.
“Коли я повернуся з поїздки, у мене буде зустріч із путіним. Ми поговоримо про ці розмови, коли зустрінемося в нашій країні в серпні”, – додав він.
Зауважимо, у кремлі відмовилися від продовження “зернової угоди”, дія якої завершується вже сьогодні, 17 липня.
Що відомо про “зернову угоду”
Угода, відома як Чорноморська зернова ініціатива, була укладена окремо між росією та ООН й Україною та ООН за посередництва Туреччини в липні 2022 року у Стамбулі. Потім її кілька разів продовжували. Наразі термін її дії закінчується 17 липня.
Робота зернового коридору останніми місяцями практично заблокована російською стороною. Ще перед крайнім продовженням угоди, яке було здійснено в травні, рф погрожувала виходом із домовленостей і вимагала виконання низки своїх умов. Ішлося, зокрема, про розблокування зарубіжних активів та рахунків російських компаній, пов’язаних із продовольством та добривами, а також поновлення постачання сільгосптехніки, запчастин та сервісного обслуговування. Крім того, рф хотіла відновлення роботи аміакопроводу “Тольятті-Одеса” та перепідключення “Россільгоспбанку” до системи SWIFT.
Однак нещодавно в росії вкотре заявили про плани зупинити роботу коридору після завершення цього терміну.
Своєю чергою заступник міністра аграрної політики і продовольства України Тарас Висоцький розповідав про наявність альтернативного плану продовження експорту агропродукції, якщо росія вийде з домовленостей. Ішлося про те, щоб розширити пропускну спроможність Дунайського регіону і збільшити можливості з перевалки там. Крім того, триває введення в експлуатацію додаткових пунктів переходу й сухих портів на західному кордоні з Польщею і Румунією.