У рф заявили про припинення дії “зернової угоди”
У кремлі відмовилися від продовження “зернової угоди”, дія якої завершується вже сьогодні, 17 липня.
Про це заявив прес-секретар російського диктатора дмитро пєсков, повідомляє РБК-Україна.
“Домовленості щодо “зернової угоди” фактично припинено, вона зупинена”, – сказав пєсков пропагандистським російським ЗМІ.
За його словами, росія нібито негайно повернеться до “зернової угоди”, але за умови, що її “домовленості буде виконано”.
Як передають прокремлівські видання, також пєсков негативно відповів на запитання, чи здатний вплинути вибух на Кримському мості на “зернову угоду”.
Згодом представниця мзс рф марія захарова повідомила, що росія сьогодні нібито “офіційно повідомила Туреччину та Україну про заперечення проти продовження “зернової угоди”.
Що відомо про “зернову угоду”
Угода, відома як Чорноморська зернова ініціатива, була укладена окремо між росією та ООН й Україною та ООН за посередництва Туреччини в липні 2022 року у Стамбулі. Потім її кілька разів продовжували. Наразі термін її дії закінчується 17 липня.
Робота зернового коридору останніми місяцями практично заблокована російською стороною. Ще перед крайнім продовженням угоди, яке було здійснено в травні, рф погрожувала виходом із домовленостей і вимагала виконання низки своїх умов. Ішлося, зокрема, про розблокування зарубіжних активів та рахунків російських компаній, пов’язаних із продовольством та добривами, а також поновлення постачання сільгосптехніки, запчастин та сервісного обслуговування. Крім того, рф хотіла відновлення роботи аміакопроводу “Тольятті-Одеса” та перепідключення “Россільгоспбанку” до системи SWIFT.
Однак нещодавно в росії вкотре заявили про плани зупинити роботу коридору після завершення цього терміну.
Своєю чергою заступник міністра аграрної політики і продовольства України Тарас Висоцький розповідав про наявність альтернативного плану продовження експорту агропродукції, якщо росія вийде з домовленостей. Ішлося про те, щоб розширити пропускну спроможність Дунайського регіону і збільшити можливості з перевалки там. Крім того, триває введення в експлуатацію додаткових пунктів переходу й сухих портів на західному кордоні з Польщею і Румунією.