Гречка б’є цінові рекорди та зникає з магазинів

Гречка б’є цінові рекорди та зникає з магазинів
Фото: з відкритих джерел

Слідом за сіллю з магазинів почала зникати гречка. Популярна крупа навесні подорожчала удвічі: з 45 грн/кг у березні до приблизно 100 грн/кг наприкінці травня. Але навіть за такі гроші знайти її сьогодні непросто.

Тиждень тому українці поквапилися до магазинів за сіллю. Одночасно із сіллю українці скуповували гречку. “Традиційно, попит на сіль призводить до підвищення попиту і на гречку. Ці продукти поряд із борошном входять до категорії так званого “синдрому ажіотажу”, – коментує пресслужба українського представництва мережі Auchan.

Ці товари перед повномасштабною війною українці закуповували в першу чергу. У Auchan додають: борошна в Україні переробляється достатньо, тому клієнти ніколи не бачать порожніх полиць, а ось із гречкою – все інакше.

Зараз знайти гречку у продуктових мережах складно. Переглянувши інтернет-магазини найбільших 10 мереж – гречка є тільки у західноукраїнської компанії “Наш Край”. На сайті продається 400 г ТМ “Varto” за 42,90 грн (у перерахунку на кг – 107,25 грн).

Гречку можна знайти на маркетплейсах. На сайті epicentrk.ua є кілька позицій товару різних торгових марок, наприклад, за ТМ “Хуторок” вагою 800 г продавець просить 73,2 грн (це 91,5 грн за кг), а на prom.ua пропонують гречку ТМ “Веста-ЛС” за 800 г за 81 грн (за кілограм – 101,25 грн).

Перший дефіцит гречаної крупи українці відчули наприкінці березня. Як пояснюють в Auchan, ціна на гречку може змінюватися протягом дня – зараз сировина коштує 80 грн. Проте головна проблема в тому, що товару немає у постачальників.

“Залучаємо всі можливі ресурси, щоб закуповувати навіть невеликі партії – минулого тижня партію української гречки було розкуплено протягом кількох годин. За останні два тижні нам вдалося закупити понад 12 тонн гречки, ціну зберегли на колишньому рівні”, – кажуть у роздрібній мережі.

У Сільпо повідомили, що “ситуація контрольована, і ми вже працюємо над тим, щоб доставити [закордонну] гречку на полиці магазинів”.

Дефіцит протримається до початку нового врожаю (кінець серпня – початок вересня), кажуть виробники та ритейлери. “Україна не імпортує зараз гречку. Тому і дефіцит буде до початку збирання врожаю”, – відповіли у компанії Терра.

Причини дефіциту

Урожай гречки 2021 року забезпечив 83% внутрішнього споживання, підрахувала аналітикиня Українського клубу аграрного бізнесу Світлана Литвин. У 2021 році було вирощено 106 000 тонн гречки, за обсягу внутрішнього споживання в 128 000 – 130 000 тонн.

Експорт цього виду круп був незначний – 1100 тонн, за імпорту 22 000 тонн. “Традиційно великі обсяги гречки постачалися до України з Росії, проте з кожним роком обсяги поступово зменшувалися і у 2021 році склали 12 000 тонн. Ще одним великим експортером є Казахстан, який також давно представлений на нашому ринку”, – каже Литвин.

У Сільпо додають, що вже багато років для вирішення потреб українського ринку гречана крупа імпортувалася з Казахстану: “з початком війни логістичні ланцюжки обірвалися і сьогодні частка імпорту гречки близька до нуля. Але ми активно працюємо над відновленням”.

В УКАБ кажуть, що на відсутність гречки на полицях магазинів вплинув і підвищений попит як до війни, на тлі заяв про її швидкий початок, так і після початку. “Практично кожна сім’я робила запас гречки не на один місяць. Це призвело до стрімкого зростання ціни та зміни обсягів продажу, коли за місяць викупили обсяги 3-4 місяців (після чого попит почав знижуватися)”, – каже Литвин.

Гречка не користується популярністю у всіх країнах світу. Здебільшого її активно виробляють і споживають країни на території колишнього СРСР, частково гречка затребувана у Китаї. “Відповідно, ці країни і можуть бути за потреби експортерами для нас. Проте, швидше за все, Україна зможе себе забезпечити самостійно”, – прогнозує Литвин з УКАБ.

За даними Мінагрополітики, станом на 26 травня вже засіяно 57 700 га гречки – це 70% посівних площ 2021 року. Посівна ще триває і це не фінальні цифри, темпи сівби цього року вищі за минулорічні.

“Говорити, що гречка зникне з полиць магазинів, не варто. Так, буде певний дефіцит. Але продуктові мережі час від часу його покриватимуть. Тому гречка буде, але з перебоями”, – кажуть у Auchan, уточнюючи, що також імпортують гречку, але більше для асортименту, закордонна – дорожча за українську.

Джерело: LIGA.net

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/grechka-bye-czinovi-rekordy-ta-znykaye-z-magazyniv
Like
Цікаво
Подобається
1
Сумно
Нічого сказати