Tempo950x100

Tempo300x100

М’ясо в Україні знову дорожчає: експерти розповіли, що відбувається з цінами

М’ясо в Україні знову дорожчає: експерти розповіли, що відбувається з цінами
Фото: з відкритих джерел

За повідомленням Держстату, за 2023 рік інфляція в Україні перевершила всі прогнози, і попри велику війну зростання цін сповільнюється. Опитані Фокусом експерти оцінили перспективи для споживчого ринку взимку 2024-го.

Річна інфляція в Україні впродовж 2023 року сповільнилася вп’ятеро і становила за підсумками року 5,1%. Про це свідчать дані Державної служби статистики України. Базова інфляція в грудні у місячному вираженні була нульовою, а за рік становила 4,9% (у 2022-му було 22,6%). Нагадаємо, у 2022 році інфляція досягла за підсумками року 26,6%.

Значну роль у сповільненні інфляції зіграли глобальні чинники, кажуть експерти. Зокрема, як зазначив директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital Дмитро Чурін, на ціни вплинула динаміка цін на нафту та агропродукцію.

Він розповів, що у річному порівнянні за 2023 рік вартість нафти на міжнародному ринку знизилася на 7,5%, а ціна пшениці взагалі впала на 18%.

Ціни знижуються, але не всюди: як змінились ціни в Україні

За словами економіста ЦЕС Максима Самойлюка, логістичні обмеження, які заважали вивезенню продукції за кордон, відобразились і у динаміці цін на продукти. Тобто всередині України на внутрішньому ринку утворилась достатня кількість продукції, і ціни знижувались через зростання пропозиції на тлі великого врожаю.

“В окремі місяці продукти навіть подешевшали”, — пояснює економіст.

З ним погоджується експерт Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Порівнюючи врожаї 2023 і 2022 років, він зазначив, що минулорічний був набагато кращим. Це і створило достатньо великий обсяг внутрішньої пропозиції, що зумовило здешевлення.

Проте продукти харчування за рік все ж подорожчали. За даними Держстату, за січень–грудень 2023, як порівняти з таким самим періодом 2022 року, відбулась така зміна цін:

 • хліб +12,2%
 • макаронні вироби +8,4%
 • м’ясо та м’ясопродукти +19,4%
 • риба та продукти з риби +19,4%
 • молоко +12,1%
 • сир і м’який сир (творог) +13,7%
 • яйця +36,6%
 • масло +14,7%
 • фрукти +19,8%
 • овочі +9,6%
 • безалкогольні напої +20,4%
 • алкогольні напої, тютюнові вироби +14,6%

Якщо ми порівнюємо грудень 2022 і грудень 2023 років, то тільки м’ясо показало 12% росту. Овочі, олія, цукор, яйця показали здешевлення, як порівняти з груднем 2022 року. Чому? Тому що їх дуже багато було вироблено“, — зазначив Олег Пендзин.

У майбутньому, на думку експертів, на ціни будуть суттєво впливати такі чинники, як рівень міжнародної фінансової допомоги Україні, індексація пенсій, запланована урядом на цей рік, вартість енергетичних ресурсів на світових ринках, врожай, який отримають аграрії в 2024 році. 

Продукти дорожчатимуть, адже дорожчає логістика, тож шлях в об’їзд виходить значно довшим. За словами українських експертів, Україна імпортує, зокрема, банани та цитрусові, більшу частину морепродуктів та рибу, а також корми для тварин. Ціни на ці товари вже дещо зросли, але вони можуть ще подорожчати.

Перегляди: 148
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/myaso-v-ukrayini-znovu-dorozhchaye-eksperty-rozpovily-shho-vidbuvayetsya-z-czinamy
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати