Половина експортованого з України зерна є “чорним” – Гетманцев
На даний час в Україні готується законопроєкт, який посилить вимоги до легалізації експорту зерна, оскільки є велика кількість земель, які обробляються без документів, а зерно, яке фермери збирають з цих земель є “чорним”.
Про це розповів Данило Гетманцев, голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики в інтерв’ю LIGA.net.
За його словами, деякі із земель українці оброблять, але без документів. Це означає, що офіційного походження в такого зерна немає. Таким чином із значної частини вирощеного зерна не сплачуються жодні податки.
“І такого зерна приблизна половина”, – сказав Гетманцев.
Він пояснює, що така схема відбувається наступним чином. Фермер бере це чорне зерно, оформляє його на фіктивну фірму і завантажує на судно. Потім з корабля це зерно переписується на таку ж фіктивну фірму за кордоном ( а це можливо робити кілька разів у різних країнах). Внаслідок таких махінацій валютна виручка у країну не надходить, а жодні податки не сплачуються.
За його словами, оскільки митниця і правоохоронні органи не є ідеальними, тому і виникла необхідність в даному законопроєкті.
“Механізм полягає у тому, що у кожного зернятка має бути історія. Тобто експортувати зможе лише платник ПДВ. Весь цей ланцюг має бути з ПДВ”, – пояснив Гетманцев.
Він додає, що СБУ пропонує надати можливість аграріям протягом трьох місяців вивезти “чорне” зерно за умови сплати значної частки його вартості в державний бюджет, однак наразі це не вирішено і триває обговорення.