Падіння рентабельності тваринництва в Україні продовжується

Падіння рентабельності тваринництва в Україні продовжується
Фото: з відкритих джерел

Будь-яка галузь економіки, щоб розвиватися, потребує певного рівня економічної ефективності. Це закон ринку, і він діє як в аграрній галузі, так і в металургії, машинобудуванні тощо. А сфокусувавши увагу саме на тваринництві, стане зрозумілим, чому воно знаходиться в стані стагнації впродовж останніх кількох десятків років. Про це пише пресслужба Української асоціації розвитку тваринництва та технологій.

Порівняльний аналіз окупності рослинництва та тваринництва

Так, за 31 рік рівень рентабельності тваринництва та рослинництва знизився загалом. Але, якщо рослинництво ще має прибутковість, то переважна частина тваринництва вже спустилася до негативного, від’ємного значення.

Наприклад, за даними Державної служби статистики України, прибуток з виробництва зерна скоротився з 275,1% у 1990 році до 20% у 2020 році, насіння соняшнику – з 236,5% до 39,4%, картоплі – з 27,2% до 11%, а овочів (у відкритому ґрунті) з 27,6 до 8,3%.

Водночас, ситуація у тваринництві ще гірша.

Якщо взяти виробництво м’яса великої рогатої худоби, то його рентабельність зменшилася з 20,6% до «–24,2%», тобто, наразі її вирощування є збитковим.

Тепер поглянемо на ситуацію з окупністю дрібної рогатої худоби – овець та кіз: у 1990 році вона становила 2,3%, 119% – у 1993 році, і «–39,4» у 2020 році.

Така ситуація із ВРХ та ДРХ пов’язана, насамперед, з ростом цін на корми та зі зменшенням площ пасовищ, які для випасу худоби м’ясних порід мають визначальне значення.

Трохи кращою є ситуація з виробництвом м’яса свиней, ефективність виробництва якого поки ще не опустилася до від’ємного значення, але впритул до цього підійшла: у 1990 році її значення складало 20,7%, а у 2020 вже 2,6%.

Зв’язок падіння рентабельності і поголів’я

За даними Державної служби статистики України, за 31 рік кількість поголів’я ВРХ скоротилося з 25,2 млн голів до 3,2 млн у 2021 році, свиней – з 20 млн до 7 млн, дрібної рогатої худоби (кіз та овець) – з 9 млн до 1,1 млн.

Знову-таки, причини падіння прості – падіння рентабельності виробництва, це закон ринкової економіки. Ніхто не хоче вирощувати худобу, раз це не приносить прибуток.

Що дасть збільшення доходу?

Підвищення рентабельності тваринництва у юридичному секторі (підприємствах) дасть поштовх до зростання поголів’я ВРХ та ДРХ, а це, у свою чергу, позначиться на зростанні податкових виплат до бюджету, зайнятості сільського населення і зменшенні трудової міграції молоді (особливо закордон), розвитку сільських територій, забезпечення України вітчизняними м’ясними продуктами та незалежність від їх імпорту.

Збільшення ефективності тваринництва в фізичному секторі аналогічно дасть стимул громадянам до нарощення поголів’я, а це, у свою чергу, напряму підвищить їх добробут.

Перегляди: 3
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/rentabelnist-tvarynnycztva-v-ukrayini-padinnya-prodovzhuyetsya
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати