«Українське золото»: як на Київщині вирощують креветку

«Українське золото»: як на Київщині вирощують креветку
Фото: з відкритих джерел

Вже більше року волонтер Олексій Слєпньов займається вирощуванням у промислових масштабах екзотичного продукту – одного з найбільших у світі видів креветок (Макробрахіум Розенберга). Що роблять креветки в маленькому містечку на Київщині, спитаєте? Вони пройшли до Узина довгий шлях із Малайзії.

Якось, перебувавши у госпіталі, волонтер познайомився з малайзійським мільйонером – обидва мали проблеми з ходьбою та проходили реабілітацію… А далі – навчання, старт і – власні, вітчизняні морепродукти для українців, нічим не гірші азійських. Як вдалося приручити екзотів, і що треба, аби зробити власну справу, що називається, з дрібноти, – Олексій показав і розказав. Виявляється, у торгівлі креветками в Україні є неабияка перспектива – не лише комерційна, а й соціальна. Варто вирощувати, варто (і смачно!) їх їсти.

ВСЕ ПОЧАЛОСЯ З МІЛЬЙОНЕРА

Новий малайзійський товариш запросив Олексія на своє виробництво, де той навчався 4 місяці. Набувши досвіду в Малайзії, а згодом і в Індонезії, Олексій привіз сотню малайзійських мальків і заморські технології їх вирощування додому – і разом з товаришем-ветераном АТО започаткував виробництво в Узині. Сюди, за лаштунки креветкової справи, нас і запросив.

Олексій Слєпньов
Олексій Слєпньов

Звичайнісінький, на перший погляд, двір усередині вміщає три басейни (такий собі літній варіант для ракоподібних), а також невелику будівлю з басейнами, оснащеними системою теплообміну, замкнутого водообміну та фільтрами. Ближче до ферми нас зустрічає Сергій – власник такого ж господарства в Харкові, що приїхав допомагати Олексію, а також пані Олена, яка тільки опановує технології вирощування, але вже з захопленням знайомить нас з екзотичним продуктом. Знайомимося з ним ближче. Креветки з рук не тікають, а терпляче дозволяють себе розглядати. Слизький і міцний панцир, ворушить зігнутий півколом хвіст, округлі клешні звисають з рук, ніби ось-ось хочуть вщипнути. «Це самка, – каже господар, – вона більша від самця». Її родичі мирно плавають у прозорій воді басейнів. Деякі з них, певно, в затятій боротьбі, згубили по одній клешні. Немає ані бруду, ані неприємного запаху: певна річ, над фермою працюють умілі руки. «Будь-який бізнес розвивається тільки тоді, коли ти зранку приходиш на роботу і пізно вночі йдеш з неї», – каже за чашкою кави власник Олексій Слєпньов.

Як тільки налагодили виробництво, почали постачати креветку не тільки до українського столу, а й у Туреччину, Польщу, Литву, Грузію, Вірменію. Тому вже зараз навчатися технології вирощування на практику до Олексія їдуть  іноземні «студенти». Так, власники ферм з Грузії, Литви, Угорщини, Туреччини, Польщі, Катару – всі вчащають до Узина. Але й своїх співвітчизників сам на сам із креветками Олексій з товаришем не лишають. Створили програму для українських ветеранів військової служби, вже понад 500 захисників України отримали «стартовий пакет» – безкоштовне стажування, мальків, а також обладнання для почину. Так екзотичний, можна сказати, стартап помалу перетворюється на важливий соціальний проєкт. Аби розпочати, не потрібно захмарних інвестицій – лише бажання,  каже підприємець.

«Ми допомагаємо зробити перші кроки в цій справі, контролюємо процес у найперший сезон вирощування, аби молоді підприємці набралися досвіду. Разом нам легше, ми одна команда», – пояснює Сергій.

Узинська команда нині збирає вже свій 12-й урожай креветок.

«Розвиваємось не тільки ми, а й вся держава, бо люди створюють нові робочі місця, платять податки. Плануємо вирощувати й інший вид – габонський фільтратор, але поки він на опрацюванні, вчимося інкубувати, – ділиться планами Олексій. – Це – відродження Узина! В нас навіть бабусі почали вирощувати креветку».

ОПРІСНЕНІ Й ВИРОЩЕНІ НА «ТУШОНЦІ»

Головною особливістю креветок роду Макробрахіум є видовжена передня пара лап з великими клешнями. Живою, разом з киснем екзотична продукція на ринки та в ресторани по Україні постачається на четвертий місяць росту, вагою 25 грамів, а коштує вона від 1500 гривень за кілограм. Є на підприємстві й гіганти, що досягають 500 грамів протягом 8-9 місяців. Інтенсивний зріст добре видно в мальків, за тиждень вони можуть збільшитись у 3-5 разів. Головне в цій справі – правильно проінкубувати й виростити молодняк, через 45 днів перенести його з соленої води жити в прісну, розповідає Олексій.

Вже опріснена личинка вирощується в озерах, басейнах, навіть у копаних ямах, а взимку – обов’язково в теплицях, бо для таких теплолюбних створінь температура води має бути сталою – 27 градусів. Витрати води мінімальні, бо замкнутий цикл поєднується з фільтраційною системою, яку підприємці розробляли самі. «Це наше маленьке українське золото», – з любов’ю називає мальків Олексій.

На всіх етапах вирощування – у воді має бути штучне укриття: Олексій використовує зв’язані між собою пластмасові ящики, аби креветка ховалась у них під час линьки, а також сітки, які створюють лабіринти й захищають креветок від канібалізму серед них (так, це ще ті «хижаки»).

При дбалому утримуванні й харчуванні – креветкам хвороби не страшні, інколи вони страждають від пошкодження панцира, клешнів, вусиків, але відновлюються під час линьки. Креветки – поліфаги, тобто добре засвоюють рослинну й тваринну їжу. Для годування не використовуються ані хімічні добрива, ані вітамінні добавки. У раціон входить усе природне: гарбуз, бадилля моркви, огірок, кропива для гарної линьки, кабачок, карасики, шпинат, на поверхні плавають водяна капуста й водяний горіх. Вміст білку в харчуванні має досягати 50%, тому додають маленьких морських креветок, черв’яка, а також мідії, яких власники прозвали «тушонкою», що лежать на дні й слугують резервом у термінових ситуаціях. Таку живність беруть зі ставків, озер, в залежності від того, чого в регіонах у надлишку, годують дозовано до 8 разів на день. Аби прогодувати креветку, достатньо мати клаптик землі, запевняє підприємець. Після годування обов’язково проводять ревізію: прибирають зайвий корм, сміття, ворушать дно, аби креветки рухалися й набирали вагу.

Невдовзі розведення креветок в Узині будуть розширювати нові українсько-іранські підприємці, а для цього переобладнають приміщення покинутої школи.

«Плануємо вирощувати до двох тонн за сезон, що триває чотири місяці, а поки набуваємо досвіду процедури утримування та годування, – зазначає співвласниця й директорка майбутнього підприємства Олена Молдован. Молоде товариство співпрацюватиме з виробниками шампіньйонів: при зрізанні грибів залишаються відходи, які ті радо безкоштовно віддають. Вийде взаємовигідна співпраця і безвідходне виробництво, якого нині всі свідомі виробники прагнуть. Об’єми дозволятимуть забирати в день по 200-300 кілограмів грибних решток. Також підприємство планує вирощувати на корм опаришів, що є чистим білком для креветок. 

Не обійшлося й без пригощання. Поки Сергій розпалював багаття, Олексій розкрив секрет двох способів приготування ідеальних м’ясистих креветок, які за смаком можуть позмагатися з лобстером. Отже, до уваги господинь та любителів делікатесних закусок – два простих рецепти.  Спочатку креветки замочують в італійському вині – щоб «сп’яніли», додають лимонний сік, кріп, петрушку та солять, викладають на гриль, де готують до 10 хвилин, поки ті не стануть червоні й хрусткі. Ще один варіант: креветки в казанку заливають оливковою олією, додають сік лимона, кріп, петрушку та часник – і приварюють у цьому маринаді. А далі – на гриль, готують до 15 хвилин, такі креветки стають ніжними й соковитими.

Олексій Слєпньов солить креветки
Олексій Слєпньов солить креветки

Автор: Юлія Топчій

Фото Володимира Тарасова

Джерело: Укрінформ

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/ukrayinske-zoloto-yak-na-kyyivshhyni-vyroshhuyut-krevetku
Like
Цікаво
Подобається
1
Сумно
Нічого сказати

    26 Липня

    Шовкопряди, черв’яки та коники: 16 видів комах погодили для вживання у їжу

    Китай суттєво збільшив імпорт російської пшениці, але скоротив закупівлю кукурудзи

    Мінагрополітики та Держпродспоживслужба отримали нове ІТ обладнання придбане за кошти ЄС

    Україна збільшує експорт сої

    На залізничній мережі України навантажено понад 1,6 млн т зернових у липні

    Іспанія залишиться одним з основних напрямків експорту української пшениці та кукурудзи

    Українські аграрії мають обирати інновації і сучасні технології, щоб конкурувати з європейськими фермерами

    Понад 5,8 тис. вагонів з агропродукцією відправлено зі знижкою 30%

    Понад 9 тисяч агрогосподарств залучили цього року кредити на розвиток

    Експорт кукурудзи в 2024/25 МР може стати найнижчим за останні 8 сезонів, пшениці — за 11

    БІЛЬШЕ НОВИН