ВООЗ закликає підвищити податки на алкоголь і солодкі напої

ВООЗ закликає підвищити податки на алкоголь і солодкі напої
Фото: з відкритих джерел

Всесвітня організація охорони здоровʼя закликала уряди усіх країн підвищити податки на алкоголь і солодкі напої, щоб зменшити кількість смертей.

Про це повідомила пресслужба ВООЗ.

Зазначається, що відомство опублікувало нові дані, які демонструють низькі  ставки податків у країнах світу на нездорові продукти, такі як алкоголь і підсолоджені газовані напої.

Як підкреслюють у ВООЗ, більшість країн не використовують податки для стимулювання здорової поведінки населення.

“Щорічно 2,6 мільйона людей помирають від вживання алкоголю і 8 мільйонів людей – через нездорове харчування. Збільшення податку на алкоголь зменшить цю кількість смертей”, – переконані у ВООЗ.

Там додають, що незважаючи на те, що 108 країн оподатковують певний вид підсолоджених напоїв, у всьому світі в середньому акцизний податок, податок, призначений для певного споживчого продукту, становить лише 6,6% ціни газованої води.

Крім того, щонайменше 148 країн застосовували акцизний податок на алкогольні напої на національному рівні. Проте вино звільнене від акцизного податку щонайменше у 22 країнах, більшість із яких у Європейському регіоні.

За даними ВООЗ, у середньому по всьому світу частка акцизу в ціні найбільш продаваної марки пива становить 17,2%. Для найпродаванішої марки алкогольних напоїв, що продається, він становить 26,5%.

“Дослідження показує, що податки, які підвищують ціни на алкоголь на 50%, допомогли б запобігти понад 21 мільйону смертей протягом 50 років і створити майже 17 трильйонів доларів США додаткових доходів. Це еквівалентно загальним державним доходам восьми найбільших економік світу за один рік”, – підкреслюють у ВООЗ.

Такі країни, як Литва, які підвищили податок на алкоголь у 2017 році, щоб зменшити споживання, зменшили смертність від хвороб, пов’язаних з алкоголем. Литва збільшила надходження від податку на алкоголь з 234 мільйонів євро в 2016 році до 323 мільйонів євро в 2018 році, а смертність від алкоголю впала з 23,4 на 100 000 осіб у 2016 році до 18,1 на 100 000 осіб у 2018 році.

Дослідження доводить, що оподаткування алкоголю та алкогольних напоїв допомагає зменшити споживання цих продуктів і дає компаніям привід виробляти здоровіші продукти. У той же час податок на ці продукти допомагає запобігти травмам і неінфекційним захворюванням, таким як рак, діабет і хвороби серця.

«Оподаткування нездорових продуктів створює здоровіше населення. Це має позитивний вплив на суспільство – менше хвороб і  більші доходи для урядів. У випадку з алкоголем податки також допомагають запобігти насильству та дорожньо-транспортним пригодам», – сказав Рудігер Креч, директор із сприяння здоров’ю ВООЗ

Нещодавнє опитування, проведене у співпраці з ВООЗ і Bloomberg Philanthropies, показало, що більшість людей у всіх країнах підтримують підвищення податків на шкідливі для здоров’я продукти, такі як алкоголь і газовані напої.

Тому ВООЗ рекомендує застосувати акцизний податок до всіх безалкогольних напоїв та алкогольних напоїв.

Податок на солодкі напої діє вже у понад 65 країнах світу

Спеціальний податок на солодкі газовані напої діє вже у понад 65 країнах світу. Наприклад, у Латвії його запровадили ще 2002 року, а в Польщі – з квітня 2021-го (0,15 євро за кожний літр солодкого напою).

В Ізраїлі використовують інший підхід, більш схожий на той, що пропонують в Україні. Так, за напої із вмістом цукру понад 5 г на 100 г рідини потрібно додатково сплачувати 1 шекель (0,3 євро) за літр.

Механізм роботи податку на солодкі газовані напої може бути дуже різним. Але все зводиться до того, що зростають витрати виробників, а отже, зростає і ціна товару. Як результат – обмежується популярність таких напоїв. Приміром, у Латвії рівень споживання солодкого газування один із найнижчих у Європі.

Акциз на солодкі газовані напої в Україні

Народні депутати зареєстрували законопроєкти 9032-1 і №9033-1 щодо акцизного податку на солодкі газовані напої.

Згідно з нинішніми редакціями документів, депутати пропонують внести до Податкового кодексу зміни, які передбачають встановлення ставки податку у розмірі 0,1 євро (4 грн) на один літр мінеральної та газованї води з додаванням цукру та інших підсолоджувачів, ароматичних речовин.

50% від акцизу, як стверджують автори, будуть спрямовувати на реалізацію програм профілактики та лікування захворювань, які виникають від регулярного вживання солодких газованих напоїв. Другу половину — на програму дитячого харчування в школах.

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/vooz-zaklykaye-pidvyshhyty-podatky-na-alkogol-i-solodki-napoyi
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати

    26 Липня

    Шовкопряди, черв’яки та коники: 16 видів комах погодили для вживання у їжу

    Китай суттєво збільшив імпорт російської пшениці, але скоротив закупівлю кукурудзи

    Мінагрополітики та Держпродспоживслужба отримали нове ІТ обладнання придбане за кошти ЄС

    Україна збільшує експорт сої

    На залізничній мережі України навантажено понад 1,6 млн т зернових у липні

    Іспанія залишиться одним з основних напрямків експорту української пшениці та кукурудзи

    Українські аграрії мають обирати інновації і сучасні технології, щоб конкурувати з європейськими фермерами

    Понад 5,8 тис. вагонів з агропродукцією відправлено зі знижкою 30%

    Понад 9 тисяч агрогосподарств залучили цього року кредити на розвиток

    Експорт кукурудзи в 2024/25 МР може стати найнижчим за останні 8 сезонів, пшениці — за 11

    БІЛЬШЕ НОВИН