Як блокада кордону зачищає полиці супермаркетів від імпортних сирів та молочки

Як блокада кордону зачищає полиці супермаркетів від імпортних сирів та молочки
Фото: з відкритих джерел

Через блокаду польського кордону з українських магазинів починають зникати імпортні сири

“Через Польщу везуть не лише місцеві продукти, а товари з інших країн Європи, зокрема, Нідерландів. Раніше все це їхало до двох тижнів, зараз нам пропонують поставку за два місяці, — розказав “Бізнес-Телеграфу” власник мережі магазинів “Італмаркет” Юнус Зейнатдінов. — Молочка швидко псується, для багатьох видів продукції, тих же йогуртів, м`яких сирів, це неприпустимі терміни”.

Два місяці в дорозі та потрійний цінник

На ринку “Столичний” у Києві, де традиційно продається багато імпортної їжі (зокрема, й тієї, що не зовсім легально завозиться до країни бусиками) відчутно зменшився асортимент.

Польські, голландські, італійські сири на полицях є, але вибір скоротився. І продавці попереджують, що далі буде гірше.

В супермаркетах частка імпортної молочки традиційно нижча. То ж “схуднення” асортименту там не так помітне, але воно теж є. Наприклад, зникли португальські м`які сири з додаванням ананаса чи в`ялених томатів. В “Ашані” кажуть, що партія товару “застрягла на кордоні”.

Багато видів імпортної молочки “зависли” на кордоні. Зокрема, мова йде про польські й голландські сири та йогурти, а також вершкове масло.

Ще в січні їх доставка займала до двох тижнів. А те, що замовили в лютому, коли вже почалися блокування кордону, не приїхало до цього часу.

Щодо нових поставок транспортники називають термін до двох місяців. “Це фактично ставить хрест на імпорті тих же йогуртів чи м`яких сирів, бо вони доїдуть до нас вже зіпсованими. Ми їх навіть замовляти не будемо. І чим тепліше за вікном, тим від більшого переліку молочки ми будемо змушені відмовлятися. Навіть для твердих сирів це задовго, бо може з`явитися пліснява”, — каже бізнесмен.

В часи попередньої блокади кордону у кінці минулого року вітчизняний бізнес знайшов вихід. Товар переносили з фур на бусики, які страйкарі пропускали.

Це вже не працює. “Раніше у бусики пхали по три тонни та їхали. А зараз поляки пускають їх через ваги й не дозволяють навантажувати більше тонни. Щоб перевантажити фуру, потрібно понад 20 мікроавтобусів”, — зазначив підприємець.

Молочку намагаються везти через інші кордони, та там теж збільшилися черги. Тому, наприклад, італійська продукція, яку традиційно везуть через угорський кордон, теж потрапляє в Україну з великим запізненням.

При цьому вартість логістики зросла втроє. “Минулого року фура з Гданська до Києва коштувала 2800 євро, зараз тариф доходить до 8 500 євро. Роздрібні ціни зростають. Польська гауда коштувала 285 гривень, зараз — 325 гривень за кілограм”, — розказує Зейнатдінов.

Великим мережам з доставкою простіше. Керівниця компанії “Епіцентр Маркетплейс” Юлія Пінтескул каже, що затримки є, але незначні. “Ми вже маємо досвід використання контейнерних перевезень залізницею з польських морських портів Гдиня і Гданськ, хоча вони також займають чимало часу”, — зазначила Пінтескул.

Доїдають запаси

Українські молочарі почали продавати більше? Поки ні. “Ми поки що відчули наслідки блокування польського кордону лише в тому, що важче стало експортувати свою продукцію, зокрема суху сироватку. А з доступом польських сирів на український ринок катастрофи немає, принаймні наші продажі поки що не зросли через те, що конкуренція з поляками стала меншою. Хіба що свідомі громадяни самі відмовляються від польської продукції”, — каже голова “Молочного альянсу” Сергій Вовченко.

Річ у тім, що навчені гірким досвідом тогорічної блокади наші імпортери у січні зробили запас. Як свідчать дані митної статистики, ферментованих та сквашених молочних продуктів (сюди входять і йогурти) у січні 2024 року завезли понад 700 тонн на 1,5 млн доларів, вершкового масла — 615 тонн на 3,4 млн доларів, сирів — майже 3 000 тонн на 17,3 млн.

Обсяг імпорту польських молокопродуктів

Це більше, ніж середньостатистичний місячний імпорт молочки минулого року. Наприклад, сирів у 2023 році завозили приблизно 2 800 тонн на місяць, а вершкового масла — всього по 220 тонн. Цифри по сквашеній молочці приблизно такі ж, як і в січні цього року, але це зрозуміло — термін придатності обмежений, великих запасів не зробиш.

“Того, що навезли про запас, вистачить ще приблизно на місяць. А от з середини квітня вже почнуться проблеми, багато імпортної продукції, та ж моцарела чи бурата, можуть взагалі зникнути з продажу”, — прогнозує Зейнатдінов.

Пінтескул каже, що “Епіцентр” має запаси товарів на кілька місяців. Та зазначає, що в мережі вже займаються імпортозаміщенням по харчовій групі, бо збільшення собівартості доставки робить нерентабельними деякі продукти, а підвищувати ціни через невисоку платоспроможність українців складно.

Буде дефіцит? Точно не виникне великих проблем з популярними сортами молочки. Українськи виробники вже давно виготовляють аналоги майже всього. І різницю помітять хіба що гурмани.

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/yak-blokada-kordonu-zachyshhaye-polyczi-supermarketiv-vid-importnyh-syriv-ta-molochky
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати

    26 Липня

    Шовкопряди, черв’яки та коники: 16 видів комах погодили для вживання у їжу

    Китай суттєво збільшив імпорт російської пшениці, але скоротив закупівлю кукурудзи

    Мінагрополітики та Держпродспоживслужба отримали нове ІТ обладнання придбане за кошти ЄС

    Україна збільшує експорт сої

    На залізничній мережі України навантажено понад 1,6 млн т зернових у липні

    Іспанія залишиться одним з основних напрямків експорту української пшениці та кукурудзи

    Українські аграрії мають обирати інновації і сучасні технології, щоб конкурувати з європейськими фермерами

    Понад 5,8 тис. вагонів з агропродукцією відправлено зі знижкою 30%

    Понад 9 тисяч агрогосподарств залучили цього року кредити на розвиток

    Експорт кукурудзи в 2024/25 МР може стати найнижчим за останні 8 сезонів, пшениці — за 11

    БІЛЬШЕ НОВИН