Злочин проти власності: як захистити земельні ділянки від рейдерства

Злочин проти власності: як захистити земельні ділянки від рейдерства
Фото: з відкритих джерел

В українському законодавстві, на жаль, відсутнє поняття рейдерства, як і відповідальності за нього. Усі випадки так званого «рейдерства» здебільшого кваліфікуються, як злочини проти власності. Як захиститися від дій зловмисників розповідає Вікторія Кіпріянова, юрист Всеукраїнської Аграрної Ради із земельних питань. Про це повідомила пресслужба ВАР.

Протягом останніх років в Україні ведеться наповнення законодавства нормами, які покликані попередити рейдерські атаки — закрити ті прогалини в законодавстві, які могли б дати можливість заволодіти майном агровиробника чи його урожаєм. Було напрацьовано ряд законопроєктів в цьому напрямку, кожен з яких свою роль наразі виконує. Сьогодні здебільшого відбувається силове захоплення майна і в цьому випадку важливою є робота правоохоронних органів, які мають захистити агровиробника.

Разом з тим, варто відзначити, що сьогодні агровиробники, які є учасниками активних громадських організацій можуть сподіватись на більшу захищеність від зловмисників, оскільки їхній захист у поєднанні з тими інструментами, які надає держава, лише посилюється. Зазвичай, це допомога у наданні розголосу у засобах масової інформації самого факту рейдерства. Дуже вагомою також є юридична підтримка. Особливо, враховуючи той факт, що малі та середні аграрії досить рідко звертаються до адвокатів завчасно. Зазвичай, шукають юриста, коли вже сталась форс-мажорна ситуація. Це може зайняти чимало часу і виявитись неефективним, коли рахунок іде на години, а юристу потрібно вникнути у суть справи. Перевага громадської спілки якраз у тому, що фахові юристи із земельного права завжди наявні і завжди на зв’язку.

Приміром, для посилення захисту своїх учасників  Всеукраїнська Аграрна Рада створила охоронну компанію «Гайдамаки», в якій діє силовий, юридичний та медіа блоки. Силовий блок – для захисту агровиробників у гострій фазі конфлікту, коли зловмисники силою намагаються забрати урожай, техніку чи відібрати землю. Юридичний відділ – для постійного моніторингу документації компаній та виявлення можливих прогалин, якими можуть скористатись зловмисники. Медійний — для оперативного висвітлення інциденту. Протягом 2021 року фахівці охоронної компанії уже попередили 30 спроб рейдерських атак. Протягом минулого року «Гайдамаки» відбили 25 рейдерських атак і попередили близько 50 спроб рейдерських захоплень.

Що ж до застосування зброї агровиробниками, то це є незаконним: на рівні законодавства її використовувати не дозволено. Не можуть мати вогнепальної зброї і охоронні компанії приватного сектору. Їм дозволено використовувати травматичну зброю, однак на практиці приватні охоронні компанії намагаються звести її використання до мінімуму. 

Агровиробник також відповідає за свою безпеку. Щоб захиститися від можливого рейдерства, йому, перш за все, потрібно переконатися, що на даний час земельні ділянки оформлені належним чином:

1. Правильно укладений та підписаний договір оренди або інший правовстановлюючий документ;

2. У земельної ділянки є кадастровий номер та вона зареєстрована в Державному земельному кадастрі;

3. Право оренди/право власності зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Даний реєстр з’явився лише з 1 січня 2013 року, тому всі права, які виникли до цієї дати потрібно перереєструвати в новому реєстрі. Для такої перереєстрації потрібно звернутися з оригіналами документів до державного реєстратора в місцевому Центрі надання адміністративних послуг або будь-якого державного реєстратора в межах області (за місцезнаходженням земельної ділянки);

4. Оригінали правовстановлюючих документів зберігаються у захищеному місці та не можуть потрапити до рук сторонніх.

Рекомендовано хоча б раз на місць проводити моніторинг земельного банку та контролювати чи не зникло зареєстроване право з реєстрів. Як тільки стає відомо про можливе рейдерство потрібно невідкладно звертитися в поліцію та зі скаргою в КОЛЕГІЮ З РОЗГЛЯДУ СКАРГ У СФЕРІ ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ при Міністерстві юстиції України. Якщо в діях державного реєстратора, який вчинив незаконну реєстрацію, буде виявлено порушення то така дія буде скасована, а порушене право поновлено. Досить часто звернення до Колегіє є ефективним та дозволяє швидко вирішити проблему. В той же час існують прецеденти, коди Колегія або занадто довго розглядає скарги, або знаходить формальні причини для відмов у задоволенні таких скарг. Наприклад, Колегія не може встановити факт підроблення підписів або документів. В такому випадку ефективним способом захисту має бути саме судових розгляд справи з проведенням відповідних експертиз.

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/zlochyn-proty-vlasnosti-yak-zahystyty-zemelni-dilyanky-vid-rejderstva
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати