Уряд не буде забороняти торгівлю посадковим матеріалом в умовах карантину

Уряд України не буде забороняти продаж саджанців та посадкового матеріалу квітів, декоративних та плодових рослин на ринках України. Про це заявив Тарас Висоцький, заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства з питань агрополітики

«Офіційної заборони на торгівлю посадковим матеріалом в Україні немає. Це стосується саджанців плодових та декоративних дерев, квіткової розсади, квітковий та овочевий посадковий матеріал», - зазначив пан Висоцький.

Важливість рішення залишити можливість торгувати посадковим матеріалом на ринках України прокоментував Роман Федишин, засновник гуртового ринку «Шувар» м. Львів:

«Торгівлю посадковим матеріалом не можна забороняти з кількох причин. По-перше, це безпечно, бо торгівля відбувається на відкритому повітрі. По-друге, у працюючих жителів міст з`явилось багато вільного часу під час карантину. Доступність посадкового матеріалу на ринках дозволить посилити міграцію населення з великих міст на дачі та у село. По-третє, для сільгоспвиробників цієї спеціалізації березень та квітень - це головний період продажів, заборона може знищити бізнес сотень підприємців тільки у Західному регіоні», - зазначив пан Роман Федишин.

Джерело: Інфо-Шувар

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Агросектор повинен функціонувати за будь-яких додаткових запобіжних заходів протидії поширенню COVID-19

Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» звернулась до Президента України з офіційною позицією від представників агропромислового сектору щодо прийняття рішень у напрямку запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) на території України. Про це повідомляє прес-служба УКАБ.

Як зазначається у зверненні, компанії агропромислового сектору України вживають екстраординарних заходів із метою убезпечення працівників, а також жителів територій, де здійснюється діяльність, від захворювання, і, відповідно, збереження економічної активності. Агробізнес також докладає всіх можливих зусиль для безперервного забезпечення споживачів України продуктами харчування за доступними цінами.

Водночас, можливі обмежувальні заходи на здійснення підприємницької діяльності в АПК (зокрема, у зв’язку із запровадженням надзвичайного стану, яке активно обговорюється) будуть мати довготривалий негативний економічний влив, а також можуть спричинити кризу із забезпеченням населення України продовольством.

При цьому слід звернути увагу на наступне:

Цикл виробництва в аграрному секторі становить від півроку (для ярих культур) до мінімум 5-7 років в галузі тваринництва, садівництва, виноградарства. Припинення/призупинення виробництва під час польових робіт фактично означатиме втрату одного врожайного року (і врожаю) в рослинництві та втрату поголів’я у тваринництві, на відновлення якого потрібно буде декілька років.
Від аграрного виробництва залежать доходи 4,5 млн жителів сільської місцевості, що мають земельні частки (паї) та здають в оренду сільськогосподарським товаровиробникам. Якщо останні не зможуть отримати врожай поточного року, вони не зможуть розрахуватись за оренду земельних паїв, що спричинить соціально-економічну кризу в сільській місцевості.

У сільському, лісовому та рибному господарстві зайнято майже 3 млн працівників. У випадку зупинки аграрного виробництва, як вже зазначалось, вони залишаться без роботи на рік, в силу сезонності аграрного виробництва.

Вітчизняні сільгосптоваровиробники не лише належним чином забезпечують потреби внутрішнього ринку, але і експортують значні обсяги сільськогосподарської та харчової продукції. Так, у 2019 році експорт продукції АПК становив 22,15 млрд доларів США, імпорт – 5,73 млрд доларів США, а позитивне сальдо – 16,4 млрд доларів США. У випадку хоча б тимчасової зупинки аграрного виробництва, позитивне сальдо буде зведено до нуля, а відповідні валютні надходження неможливо буде забезпечити за рахунок інших галузей економіки. Відповідно, платіжний баланс України стане вкрай від’ємним.

Перехід від експортно-орієнтованої до імпортно-орієнтованої моделі ринку аграрної продукції спричинить значне збільшення витрат українських споживачів, адже ціни на продукти харчування в такому випадку зростуть щонайменше на 30-40% (логістика, ПДВ, імпортні мита).

Вище перераховано лише основні наслідки можливого призупинення економічної діяльності в АПК, але навіть їх достатньо для розуміння того, що наслідки гіпотетичних обмежень на здійснення підприємницької діяльності в АПК будуть незворотньо негативними для аграрного сектору економіки та для держави в цілому.

Слід також розуміти, що агропромисловий комплекс працює як єдина макросистема, до якої входять постачання ресурсів аграрного виробництва (насіння, ЗЗР, добрива, ветеринарні препарати), а також системи логістики, збуту, фінансових установ, без яких аграрії не зможуть отримати доходи, а отже – продовжувати виробництво.

Виходячи із зазначеного, а також зважаючи на необхідність ритмічного насичення внутрішнього ринку продовольством та стабільного надходження валюти до України, ми вважаємо, що будь-які додаткові заходи, які можуть бути запроваджені в Україні в контексті мінімізації ризику захворювання, не повинні передбачати обмеження або зупинки підприємств критично важливих галузей, таких як первинне виробництво аграрної продукції в рослинництві і тваринництві, фінансування агробізнесу, постачання ресурсів аграрного виробництва, переробка сільгосппродукції (виробництво харчової продукції) та логістика експорту сільськогосподарської та харчової продукції.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Зміни законодавства ЄС щодо засобів захисту рослин вимагають оперативного реагування

За результатами проведеного науковцями Інституту аграрної економіки опитування, компанії-експортери українських зернових і олійних культур не будуть закуповувати продукцію рослинництва врожаю 2020 року, що містить залишки хлорпірифос та хлорпірифос-метил, поінформував науковий співробітник відділу ціноутворення та аграрного ринку Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», к.е.н. Артем Педорченко.

Це пов’язано зі змінами законодавства Європейського Союзу, що стосуються заборони використання інсектицидів з діючими речовинами хлорпірифос та хлорпірифос-метил і набули чинності у лютому 2020 року, пояснив експерт.

За його словами, в Україні препарати з вмістом цих речовин активно використовуються як інсектициди для обробки посівів більшості культур та дезінфекційні засоби для зернових складів. Проте вони негативно впливають на здоров’я людини.

Згідно з новими європейськими нормами, забороняється ввезення до країн ЄС агропродукції – ячменю, кукурудзи, пшениці, інших зернових та олійних культур – яка містить залишки хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу, що перевищують 0,01 мг/кг, зазначив науковець.

Щоб запобігти зменшенню обсягів поставок українського збіжжя до країн – членів ЄС, які займають значну частку в структурі експорту агропродукції України, вітчизняним сільгосптоваровиробникам слід враховувати нові вимоги європейського законодавства при плануванні обробки полів, а також місць зберігання сільгосппродукції, підсумував Артем Педорченко.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Розроблено принципи біозахисту підприємств та господарств в умовах жорсткого карантину

Спеціалісти продовольчої сільськогосподарської організації ООН (FAO UN) розробили принципи біозахисту підприємств та господарств в умовах жорсткого карантину.

Дані принципи включають основні заходи запобігання розповсюдження COVID-19, а також інформацію про те, що потрібно знати та розуміти для того щоб уберегти себе та своїх рідних від можливого захворювання.

З розробленими принципами можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: прес-служба Держпродспоживслужби

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Якими будуть ціни на вершкове масло

Про це повідомляє ІНФАГРО.

По-перше, вплине зниження цін на біржові товари на світовому ринку, в тому числі на масло.  Матиме певний вплив девальвація гривні.  Обвал валют в сусідніх країнах СНД теж зіграє свою негативну роль.

Але поки наведені фактори на українському ринку масла не позначилися і ціни залишилися колишніми.  Солодковершкове масло (82%), наприклад, в середині місяця навіть трохи подорожчало і пропонується в основному по 132-135 тис. грн/т.

Найближчим часом виробництво цього товару буде сезонно рости, а зовнішній попит знизиться.  Тобто, пропозиція виросте, а експортні ціни впадуть.  Це повинно спричинити зниження і внутрішніх цін.  Вплинути на це може очікуваний перерозподіл торговельних потоків в рамках країн СНД.  Зараз курси валют цих країн помітно впали, особливо відчутно це падіння в Росії.  Тепер в РФ масло коштує 4400 USD/т, а це означає що білоруські експортери будуть шукати збут для свого товару на тих ринках, куди Україна ще недавно продавала своє масло за високою ціною.  Зрозуміло, що козирі в конкурентній боротьбі на цих ринках у Білорусі, хоча б тому, що у них немає проблеми з логістикою.

Можна припустити, що до середини весни ціна на масло знизиться.  Внутрішня ж ціна буде залежати від експортної і від рівня девальвації гривні.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

В усіх областях України розпочалася посівна кампанія

Теґи: 

Про це у мережі Facebook повідомив заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький.

Станом на 19 березня в усіх категоріях господарств країни сівбу ярих культур виконано на 600 тис. га, що становить 3% від прогнозованих площ.

«Прогнозована площа основних ярих культур (10 культур) складає 15,26 млн га, що на 0,3 млн га більше, ніж у 2019 р. У структурі посівів ярої групи, за прогнозами, збільшиться частка кукурудзи та соняшнику, зменшиться - ячменю, сої та цукрового буряку», - розповів Тарас Висоцький.

 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview