В Україні жінкам належить на 1,9 млн га землі більше, ніж чоловікам

Про це повідомила заступник міністра аграрної політики і продовольства України Олена Ковальова під час презентації «Моніторингу земельних відносин в Україні, 2016−2017: відкриті дані про земельні ресурси», пише Агравері.

За її словами, Україна в перекладі земельного кадастру на технологію Blockchain сьогодні серед перших країн у світі. Застосування таких технологій розглядається на рівні ФАО ООН як один з інструментів ефективного земельного менеджменту. Також, для зниження корупційних ризиків в Україні була введена онлайн-реєстрація та перереєстрація земельних ділянок в державний земельний кадастр, принцип екстериторіальності при узгодженні земельної документації.

«Дана система моніторингу може бути корисною для різних користувачів. Для бізнесу — це індикатор інвестиційної привабливості території, для громадськості — індикатор якості роботи влади на всіх рівнях, для органів місцевого самоврядування — інформація про базу оподаткування земельним податком, для центральних органів влади — можливість відстежувати впровадження земельної реформи з деталізацією на районному рівні», — зазначає Олена Ковальова.

За її словами, система надає окремі дані по впровадженню реформи децентралізації. Згідно з моніторингом, 31 січня 2018 року було прийнято розпорядження про передачу земельних ділянок державної власності у власність ОТГ, і протягом першого тижня 99% існуючих на той момент ОТГ подали свої заявки на участь в процесі передачі земельних ділянок. Сьогодні ж, за даними моніторингу, 479 ОТГ отримали у власність майже 940 тис. га.

«Корисною є інформація моніторингу, що в період з липня 2015 року по червень 2017 року здійснено 3 623 386 транзакцій зі зміною власника або користувача. У структурі сільськогосподарських земель переважали транзакції, пов'язані з орендою земель — 76,1%, спадкуванням — більше 18,3%, даруванням — більше 3%, купівлею-продажем — 3,1%, міною-даруванням — 1,6%, емфітевзису — 0,8% і тільки 0,05% — на іпотеку», — зазначає Олена Ковальова.

«Користувачі системи можуть чітко відстежувати динаміку операцій з земельними ділянками сільськогосподарського призначення, побачити кількість операцій, ставки за оренду землі, оцінити ефективність використання державних земель, що знаходяться в оренді», — пояснює Олена Ковальова.

Вона також розповіла, що дана система дозволяє отримати інформацію про стан використання зрошуваних земель, отримувати агреговані дані по землях, які перебувають фактично під зрошенням і які його потребують.

За її словами, в «Моніторингу земельних відносин в Україні, 2016−2017: відкриті дані про земельні ресурси» вперше оцінено стан гендерної рівності в земельних відносинах на рівні областей і районів. Серед всіх землевласників України в 2017 р жінкам належить на 560 тис. Земельних ділянок, або на 1,9 млн га більше, ніж чоловікам.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Як обійти мораторій на продаж землі

В Україні 17 років діє мораторій на продаж сільськогосподарської землі. Фактично майже два десятиліття в європейській державі громадяни не можуть продавати та купувати ріллю, пише Бізнес-Цензор.

Однак все ж є способи отримати сільськогосподарську землю у довгострокове користування в умовах дії мораторію. І цим інструментом наразі активно користуються.

Мова про емфітевзис – це договір про придбання прав на користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб, яка належить іншій особі.

Емфітевзис може бути як строковим так і безстроковим.

Право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) можна перепродати, здати у заставу банку, чи передати у спадок.

Для земель державної та комунальної власності строк емфітевзису не може перевищувати 50 років. Крім того, державна та комунальна земля по емфітевзису не може бути відчужена, передана до статутного капіталу підприємства чи банку у заставу.

В умовах заборони вільно розпоряджатися своєю землею багато українців використовують емфітевзис саме для обходу цього дискримінаційного закону.

Моніторингу земельних відносин, який започатковано в рамках проекту Світового Банку, провів повну інвентаризацію всієї ріллі в земельному кадастрі.

Згідно з проаналізованими даними, лише у 2016 році за схемами емфітевзису були передані новим власникам 11,2 тис. ділянок сільськогосподарської землі загальною площею 40 тис. га.

Для чого в Україні використовують емфітевзис

Емфітевзис виникає на підставі договору між власником земельної ділянки та особою, яка виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою для сільгосппотреб. Він відрізняється від оренди тим, що в договорі емфітевзису не прописані часові обмеження, передбачається можливість продажу та успадкування права користування.

Так, фактично власник не може продати землю, але може продати право нею керувати та її обробляти.

Кому вигідно укладати такі договори

Договори емфітевзису укладають невеликі підприємства, які обробляють укрупнені земельні ділянки в десятки гектарів.

В першу чергу це вигідно для власників садів, виноградників та інших багаторічних насаджень, бо дає можливість захистити своє право на вирощені рослини та не втратити оренду, коли сад чи ягідник стане товарним.

Великим гравцям ринку, земельний банк яких складають паї, емфітевзис нецікавий.

Недоліки емфітевзису

Власники землі, які продають право довгострокового користування своєю землею через обмеження конкуренції не отримують справедливу вартість за свій пай.

Водночас покупці, сплачуючи кошти за землю, все ж не стають власниками цих ділянок.

Крім того, така колізія між тим, хто є формальним і фактичним власником паю, створює суттєве джерело корупції та махінацій з податками.

Ризики купівлі землі через емфітевзис

По-перше, щоб не платити податки з усієї суми, сплаченої за набуття права користування земельною ділянкою, реальну суму угоди в договорі не вказують.

А це несе ризик для продавця, що й на руки він отримає не реальну суму, а занижену - ту, яку вказали у договорі.

По-друге, фіскальна служба, розуміючи, що емфітевзиси часто продають за заниженими цінами, може ініціювати визнання договорів емфітевзису "удаваним правочином" і визнати його недійсним.

Для покупця головний ризик в тому, що він не стає власником, але лише оформлює своє право користування на договірних відносинах. При цьому можливість розривання договору залишається.

Де емфітевзис - найпопулярніший

Лідерами у 2016 році серед регіонів за кількістю проведених у 2016 році транзакцій емфітевзису були Полтавська (1664. ), Одеська (1438) та Сумська (1424) області. 

У Дніпропетровській було здійснено 1212 транзакцій, а в Донецькій області – 967.

Найменше вдавались до емфітевзису – в Івано-Франківській (3), Волинській (7), Кіровоградській (11), Львівській (17) областях.

За площею сільськогосподарських земель, що були передані у право користування через емфітевзису, в лідерах – Полтавська (4 827 га), Кіровоградська (4 401 га), Одеська (4 198 га), Запорізька (4 151 га) та Дніпропетровська (4 128 га) області.

Найменше землі передали у користування – в Івано-Франківській (5,2 га), Волинській (18,2 га), Львівській (31,4 га), Тернопільській (122 га) областях. 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Ціни на українське яблуко побили антирекорд

Ще 10 днів тому ціни на яблуко «Голден Делішез» в Україні були вище, ніж у Молдові, однак за перший тиждень жовтня ціни впали настільки, що опустилися нижче рівня оптових цін у Молдові, пише EastFruit.

Відповідно, на сьогоднішній день, рівень цін на «Голден» впав до рекордно низьких значень в історії. Ніколи раніше за яблуко сорту «Голден» високої якості не платили менше, ніж на даний момент - $0,18 за кг. При цьому зустрічаються і пропозиції з більш низькими цінами, особливо в невеликих виробників, яким ніде зберігати продукцію. І, на думку учасників ринку, не можна виключити навіть подальшого зниження цін.

З іншого боку, багато хто вважає, що знижувати ціни далі немає ніякого сенсу, так як зниження ціни не призводить до зростання попиту. Тому фермери воліють залучати покупців іншими способами. Наприклад, при переговорах з мережами, йдуть на максимальні поступки по термінах оплати. Якщо раніше мережі оплачували поставлене яблуко протягом 14-30 днів в середньому, і лише в деяких мережах відстрочки оплати досягали 45 і більше днів, то зараз фермери самі пропонують більш довгі періоди оплати, за умови гарантованого обсягу викупу яблука мережею.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Україні потрібно більше морських зернових терміналів

Таку думку висловив президент Української зернової асоціації (УЗА) Микола Горбачьов в інтерв’ю видавництву «Порти України», пише landlord.ua.

 «Україна ще навіть наполовину не використала потенціал з вирощування зернових. У нас вирощуються в середньому чотири тонни пшениці і трохи більше п’яти тонн кукурудзи з гектара. При тому, що в США середня врожайність кукурудзи одинадцять тонн.  А вирощуючи в два рази більше – ми знову станемо біля моря і скажемо, що у нас не вистачає терміналів. Тому, думаю, в найближчі десять років буде тривати будівництво терміналів, і це буде як і раніше вигідним бізнесом », – сказав експерт.

За словами Горбачьова, більш перспективними є термінали, які компанії-зернотрейдери будують для власних потреб, при цьому самостійно займаються залученням вантажопотоку.

«Власний термінал можна розглядати не тільки як спосіб заробітку грошей, але і як спосіб управління якістю – як самого товару, так і якістю сервісу, який ти надаєш. Коли приходить судно, яке ти вантажиш не по 5 тис. тонн на добу, а 40 тис. тонн – відповідно, у тебе буде і фрахт дешевше. Разом з тим можу сказати, що за вартістю перевалки ми як і раніше перебуваємо вище, ніж в Європі. У Європі вартість перевалки складає € 6 за тонну, у нас на сьогоднішній день – $ 9-11», – пояснив Горбачьов.

За даними ДП «Адміністрація морських портів України», морські порти в 2017 році збільшили перевалку хлібних вантажів у порівнянні з 2016 роком на 0,6% – до 40,587 млн ​​тонн, перевалка зерна скоротилася на 0,8% – до 39,139 млн т.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Правоохоронці намагаються вкрасти зерно на півмільйона доларів

Сьогодні близько 200 співробітників заблокованого підприємства Risoil планують вийти на мітинг під Одеською обласною прокуратурою. Про це повідомляє Бізнес-Варта, пише agropolit.com.

У громадській організації зазначають, що генпрокуратура, Нацполіція і митниця перешкоджають інвестуванню від швейцарського підприємства Risoil. Підозру викликала діяльність одного з експортерів,  але правоохоронці заблокували роботу всього зернового терміналу Risoil.

Під загрозою інвестиційний проект на суму понад $70 млн. Основні потужності компанії розташовані в порту Чорноморськ, з 5 жовтня робота на Risoil зупинилася через незаконні обшуки ГПУ. Навіть незважаючи на те, що термінал не є фігурантом справи, - йдеться у повідомленні.

Слідчі дії стосовно вантажу проводять вже два місяці, таким чином блокуючи технологічну діяльність підприємства.  Правоохоронці намагаються без відповідних документів вилучити близько 3 тис. т зерна, за збереження якого Risoil несе відповідальність перед власником вантажу. Вимога слідства абсолютно незаконна, бо якщо вантаж є речовим доказом, в рамках кримінальної справи, він не повинен переміщатися.

В  компанії звернулися до АМПУ і митниці з проханням не видавати дозвіл правоохоронцям на незаконний вивіз майна, але відповіді немає. Є листування, що підтверджує, як співробітники прокуратури видають інструкції до митних і прикордонихі органів з вимогою заблокувати діяльність Risoil.

Risoil робить все можливе, щоб клієнти компанії не постраждали.

Довідка:  

«Рісо С.А.» (Risoil SA) працює в Україні з 2001 р З початку інвестиційної діяльності Risoil Group в Україні були реалізовані успішні інвестиційні проекти з розвитку портової інфраструктури, у виробничій сфері і в інших напрямках діяльності на суму понад $ 200 млн.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Арешт майна Фірташа може вплинути на ситуацію на ринку добрив

Про це заявив генеральний прокурор Юрій Луценко, передає AgroPolit.com.

Луценко зазначив, що прокуратура неодноразово намагалася перешкодити поставкам української сировини на підприємства Фірташа в Криму, проте реалізувати це на практиці заважають суди, рішеннями яких систематично знімаються арешти з родовищ.

"У пана Фірташа в найближчі місяці будуть добрі для нас повідомлення з органів прокуратури. Це стосуватиметься і облгазів, і хімзаводів, і підприємств на тимчасово окупованій території", - зазначив Юрій Луценко.

Слід зазначити, що такі арешти можуть вплинути на ціну добрив, оскільки більшість з них знаходиться у приватній власності.

Ostchem бізнесмена Дмитра Фірташа є одним з найбільших гравців на ринку добрив України.

Холдинг Оstchem об'єднує підприємства азотної хімії Group DF.

Group DF - диверсифікована міжнародна група компаній, бізнес якої представлений в країнах Європи та Азії.

 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview