В финальной версии законопроекта о рынке земли не учтены ключевые предложения аграриев

В финальной версии законопроекта о рынке земли не учтены ключевые предложения аграриев

Про це повідомляє прес-служба ВАР.

Зокрема, – вимога щодо поетапного запуску ринку землі. ВАР неодноразово наголошувала, що земельну реформу потрібно проводити у два етапи: спочатку право купувати землю повинні отримати  лише фізичні особи-громадяни України з обмеженням в одні руки до 500 га. І лише через певний час – два-три роки – доступ до ринку землі може бути наданий юридичним особам з обмеженням по концентрації землі у 5 тис. га.

Подібний підхід дав би можливість малим аграріям конкурувати з великими на рівних. Натомість зараз чимало з них просто не зможуть взяти кредити на купівлю землі, оскільки не мають ні необхідної кредитної історії, ні звітності, ні досвіду роботи з банками. І більшість банків не готові працювати з малими аграріями. Для вирішення цієї проблеми потрібен час, а, значить, перехідний період. Натомість одночасний допуск і фізичних, і юридичних осіб, як пропонується у законопроекті, загрожує крахом для малих аграріїв, адже без кредитів конкурувати з средними та великими компаніями, які мають доступ до фінансового ресурсу для них практично неможливо.

Також вдвічі вищою виявилась цифра обмеження концентрації землі – 10 тис. га, у той час як аграрії пропонували до 5 тис. га в одні руки. З огляду на те, що за прогнозами самого уряду у перші 5 років буде запропоновано для продажі максимум 27% с/г землі, яку сьогодні обробляють аграрії, то навіть для господарств, у яких 10 тис га в обробітку, а це – верхня межа максимально ефективного розміру – потрібно буде викупити в середньому лише 2,7 тис. га. З огляду на це, ліміт у 5 тис. га, на якому наполягали аграрії, – більш ніж достатній.

Крім того, у законопроєкті міститься ще одна норма, яка, зважаючи на присутність на ринку юридичних осіб уже на першому етапі, може створити нові можливості для махінацій. Це – можливість переуступки першочергового права викупу землі.

Наприклад, компанія, може «переуступити» своє першочергове право на купівлю землі кільком іншим фірмам, а заодно і прокредитувати їх для купівлі землі. А ті у свою чергу, придбавши сільгоспугіддя «здадуть» їх їй назад «в оренду» на 100 чи 200 років. В результаті обмеження на кількість землі в одних руках  перетворюється у фікцію.

Таким чином, влада однією нормою законопроєкту нібито встановлює обмеження на купівлю землі – до 10 тис. га, а іншою полегшує реалізацію  «законних» схем щодо її обходу. Вигідною така позиція є, передусім, для аграрних олігархів, які, в разі прийняття законопроєкту у нинішньому його вигляді, отримають можливість концентрувати у своїх руках великі масиви землі.

Як повідомлялося, Об’єднаний штаб захисту рідної землі оголосив про початок у вівторок уранці безстрокової акції протесту проти ухвалення Верховною Радою закону про відкриття ринку землі.

Раніше Комітет з питань аграрної та земельної політики проголосував рекомендувати Верховній Раді України ухвалити в цілому законопроєкт №2178-10 щодо відкриття ринку сільськогосподарських земель в Україні.

Перегляди: 4
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/v-fynalnoj-versyy-zakonoproekta-o-rynke-zemly-ne-uchteny-klyuchevye-predlozhenyya-ahraryev
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати

    4 Травня

    У Мінагрополітики розповіли, як розблокування кордону з Польщею вплинуло на вантажопотік агропродукції

    Аграрії вже засіяли майже 3,5 млн гектарів ярих культур

    Тепличні огірки в росії везуть на звалище – не вистачає робочих рук (відео)

    Зібрати великодній кошик у Польщі дешевше, ніж в Україні — дослідження

    3 Травня

    Понад 40 мільярдів гривень отримали аграрії з початку року на розвиток господарств

    ПриватБанк фінансує модернізацію виробництва найбільшого агрохолдингу Волині ГК “Вілія”

    Німці навчилися робити вино із листя. Воно дієтичне та без алкоголю

    Експортні ціни на кукурудзу в Україні продовжують зростати завдяки посиленню попиту

    Експорт соняшникової олії з України наблизився до рекордних показників

    Під виглядом успішних агробізнесменів зловмисники хотіли ошукати банк на 25 млн грн

    БІЛЬШЕ НОВИН