Криза у тепличному бізнесі: вітчизняні овочі та зелень з полиць магазинів витісняють імпортні

Криза у тепличному бізнесі: вітчизняні овочі та зелень з полиць магазинів витісняють імпортні
Фото: з відкритих джерел

Зелень, помідори та цибулю лікарі та дієтологи радять мати щодня на столі. І те, що на вулиці зима, не повинно стати на заваді. Але звістка про закриття одного з найбільших у Європі тепличного комбінату під Києвом дуже насторожила українців. Другим сигналом тривоги стали цінники на вітчизняних овочах.

Про те, чому привезти салат із-за кордону за тисячі кілометрів дешевше, ніж купити своє, пише ТСН.

“Тепличні овочі і зелень корисні, це міф, що від них треба відмовлятися. Це звичка від минулого покоління, що на зиму потрібно переходити на консервацію. Якщо свіжі овочі не присутні у раціоні, можна отримати авітаміноз”, — розповідає лікарка-дієтологиня Марта Лісевич.

Упаковка зелені українського виробника нещодавно коштувала 35-36 гривень, а зараз вже — 55. Натомість така сама упаковка італійської зелені коштує 33 гривні.

Пан Анатолій має сімейний бізнес — вирощує овочі та зелень у теплиці. Свою продукцію продає на ярмарку. Чоловік скаржиться, що займатися таким бізнесом дорого, тому і ціна на овочі та зелень — відповідна.

Цього року українським фермерам доведеться заплатити дорожче і за техніку, і за упаковку. Але основний головний біль усіх виробників тепличних овочів і зелені — енергоносії. Рослинам потрібне тепло, і чим холодніше на вулиці, тим більше. Рослин не хвилюють газові війни у світі, геополітичні атаки Кремля і те, що газ з 200 доларів дійшов до 2 тисяч доларів за куб. Виживають лиш ті, хто від нього відмовився. Але і тут не все добре, адже ціна на тверде паливо і електрику теж різко підскочила.

Цієї зими призупиниться найбільший тепличний комбінат України — Калинівський. Цей гігант належить до найбільших теплиць Європи. Він мав найпросунутішу систему крапельного зрошування і мікроклімату. Але комбінат користувався лише газом, тому собівартість овочів одразу злетіла до неба.

“Дехто з виробників змушений перекривати виробництво, адже якщо вони покладуть кінцеву ціну на споживача, то бізнесу там ніякого не буде. Вони виготовлять продукцію, поставлять її на прилавок, а її ніхто не буде купляти”, — розповідає заступник очільника Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.

Тож через здорожчання всього — від ящиків до газу та електрики маємо і такі ціни в супермаркетам. Але і це не межа. Тож цієї зими побачимо на полицях ще більше овочів і зелені — Туреччини, Ізраїлю, Єгипту, Італії.

У південних країнах теплиці не опалюють, а рослини не підсвічують. Тож навіть з транспортуванням, а це тисячі кілометрів і низка кордонів, виходить дешевше, ніж у нас. Тож навіть, коли урядовці утримають старі комунальні тарифи на газ та електрику, а ринкові звалять на підприємців — ми все одно за все заплатимо — в товарах і послугах. Від зелені на столі відмовитись не вийде, українці все одно її купують, принаймні для дітей.

Перегляди: 6
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/chere
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
2
Нічого сказати