Держрегулювання цін на продукти може призвести до призупинення їх реалізації, – Асоціація рітейлерів України

Держрегулювання цін на продукти може призвести до призупинення їх реалізації, – Асоціація рітейлерів України
Фото: з відкритих джерел

Підтримуючи зусилля уряду щодо стабілізації цін на соціально значущі продукти харчування, Асоціація рітейлерів України висловлює своє занепокоєння ситуацією з введенням додаткового регулювання діяльності суб’єктів роздрібної торгівлі.

12 січня 2022 року уряд прийняв постанову, якою на період дії карантину пропонується обмежити граничний рівень торгівельної надбавки на окремі соціально значущі продукти харчування в розмірі не більше 10% від оптово-відпускної ціни з урахуванням рекламних, маркетингових, логістичних послуг, послуг з підготовки, обробки, пакування, інших послуг, пов’язаних з реалізацією кінцевому споживачу.

Як відомо, наразі зростання цін на продукти харчування обумовлено не підвищенням рівня торгівельних надбавок, а зростанням відпускних цін з боку виробників, які, в свою чергу, вимушені підвищувати ціни у зв’язку із зростанням цін на енергоносії (газ), а також інших чинників, що є складовими під час формування собівартості продукції.

Прийняття ж урядом змін, які матимуть безпосередній вплив на діяльність галузі рітейлу (адже їх реалізація вимагатиме необхідності адаптування внутрішніх процесів, внесення змін до договорів з постачальниками, налаштування інших процесів з метою подальшого безперебійного забезпечення споживачів соціально значущими товарами),  не супроводжувалось обговоренням з профільними асоціаціями та бізнесом, а сам проект постанови не був опублікований для громадського обговорення.

При цьому проект постанови не передбачає перехідного періоду для його впровадження, що надало би можливість галузі рітейлу підготуватись до змін у регулюванні, а також надати свої пропозиції представникам влади. Звертаємо увагу, що процес прийняття попередньої постанови Кабінету міністрів України від 30.12.2021 року №1432, яка була опублікована ввечері 31 грудня, а набула чинності 1 січня 2022 року, вже спричинив кризову ситуацію у сфері роздрібної торгівлі, адже суб’єкти господарювання  не мали жодної можливості заздалегідь підготуватись до таких змін, а також отримати додаткові роз’яснення щодо порядку ціноутворення на такі продукти як батон та олія соняшникова.

Розширення ж даного переліку товарів ще на дев’ять видів продуктів харчування, що може загалом становити до декількох сотен позицій таких товарів в магазині, може призвести до призупинення реалізації зазначених продуктів харчування до моменту налагодження всіх процесів та чіткого розуміння порядку їх ціноутворення. Зокрема, потребує додаткового роз’яснення визначення «оптово-відпускної ціни на товар» та конкретизація переліку товарів, які підпадають під дане регулювання. Отже, враховуючи критичність ситуації, Асоціація рітейлерів України закликає Уряд відкласти введення в дію таких змін у зв’язку з відсутністю достатнього часу їх впровадження та нерозумінням бізнесу чіткого механізму ціноутворення. Також просимо представників уряду провести нараду з представниками роздрібного ринку харчових продуктів для обговорення ефективності такого регулювання

Перегляди: 10
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/derzhregulyuvannya-czin-na-produkty-mozhe-pryzvesty-do-pryzupynennya-yih-realizacziyi
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати
2