Податкова логіка: як юристи допомагають розблоковувати податкові накладні

Податкова логіка: як юристи допомагають розблоковувати податкові накладні
Фото: з відкритих джерел

Блокування податкових накладних завжди було болючим питанням для аграріїв, а зараз, у час війни – і поготів. Адже агровиробники сьогодні докладають величезних зусиль, щоб знайти ресурси на посівну, організувати логістику та доправити зерно туди, де його чекають, і коли увесь процес зупиняється через непорозуміння в оформленні документів – це додає ризиків. Допомагають агровиробникам у вирішенні цього запитання юристи ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада» (ВАР) у рамках проекту з підтримки продовольчої безпеки агровиробників, яку реалізують з Програмою USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО).

Податкову накладну потрібно реєструвати в електронній системі СЕА ПДВ при продажі товарів чи послуг. Система перевіряє її в автоматичному режимі. Якщо податкова накладна не відповідає заданим критеріям, документ блокується, а реєстрація зупиняється. У такому разі підприємству необхідно підтвердити реальність операції та у випадку відмови у реєстрації накладної оскаржити відповідне рішення податкового органу.

    «Деякі господарства не можуть зареєструвати податкові накладні по декілька місяців. При цьому процес блокування накладних негативно впливає на ефективність роботи господарств: із-за невчасної реєстрації «зависають» кошти, що не дозволяє вчасно закуповувати товари чи послуги, а контрагенти відмовляються співпрацювати з аграріями, які підпадають під блокування. Це приносить багато проблем», - пояснює Тетяна Либідь, бухгалтер ФГ “Писарівське”, що на Харківщині.

    Господарство працює 10 років, має 550 гектар землі в обробітку та завжди вчасно сплачує усі податки. Проблем із реєстрацією податкових накладних раніше ніколи не було, але нещодавно такий випадок все ж трапився - документ було заблоковано. 

    “Якщо заблокована накладна, то покупці відмовляються співпрацювати, це приносить дуже багато незручностей. Ми надіслали всі можливі пояснення у податкову, навіть подали до суду. Врешті-решт, ми звернулись до юристів ВАР. Вони допомогли описати всі процеси на господарстві до дрібниць: що було придбано за два роки, зокрема і по добривах та насінню, куди і як ці товари використовувались. Ми зробили 58 додатків до пояснення. І нам на 3 день розблокували податкову накладну на суму понад 300 тис. грн”, - зазначила Тетяна Либідь.

    Для мінімізації проблем із податковими накладними юристи ВАР рекомендують подати таблицю платника податків із повним поясненням про господарську діяльність підприємства та основні етапи виробничого процесу. ЇЇ заповнення не є обов’язковим для податкової, але суттєво спрощує реєстрацію податкової накладної.

    “Починаючи з лютого 2022 року нам блокували податкові накладні майже щомісяця, загальна сума склала 300 тис. грн. Своїми силами ми їх розблоковували, але це не вирішувало проблему і накладні продовжували блокувати. Аж поки юристи ВАР не порадили та не розповіли як створити таблицю платника податків. Після її створення у нас не було заблоковано жодної накладної”, - розповіла пані Олена, бухгалтер ФГ “Озера” з Хмельницької області, яке теж зіштовхнулося з проблемою блокування документів.

    У таблиці платника податків відображається вся діяльність господарства. Таким чином податкова “бачить”, що у вас все зараховано і немає ризиків ухилення від сплати податків. Якщо така таблиця прийнята податковою, то накладні проходять реєстрацію автоматично.

    “Блокування податкових накладних у нас почалось із 2020 року. Блокувалися суми по 200 тис. грн. Доводилось постійно листуватись із податковою, бо такі блокування траплялись на регулярній основі. Мені власноруч, додаючи додаткову інформацію у податкову, вдавалось їх розблоковувати. Такі блокування траплялись регулярно по декілька разів на рік. Це звісно приносило нам незручності і відбирало час. Юристи ВАР порекомендували мені створити таблицю платника податків. З нею ми теж повозились, але знов ж таки, за вказівками фахівців з ВАР, за півтора місяці ми її створили”, - розповіла бухгалтер СФГ “Грузінов” Ірина Пушкаревська.

    На жаль, з проблемою блокування податкових накладних зіштовхується дуже багато агровиробників. Втім, вирішити це питання насправді не так складно, як здається на перший погляд.
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/podatkova-logika-yak-yurysty-dopomagayut-rozblokovuvaty-podatkovi-nakladni
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати