Проблему неповернення валюти аграріям треба вирішувати, але тут не обійтись простими рішеннями

Проблему неповернення валюти аграріям треба вирішувати, але тут не обійтись простими рішеннями
Фото: Dollar banknotes and wheat grains on wooden background. Agricultural income concept

В Україні проблема неповернення валютної виручки при експорті зернових існувала ще до війни, наразі вона загострилася. Між  тим основні положення законопроекту №8166 «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо запровадження спеціальних експортних процедур» не принесуть позитивного результату для  агробізнесу.

На сьогодні в країні функціонують два валютних курси – НБУ і ринковий, різниця між якими – це те, що фактично втрачає легальний експортер. Втрати через різні валютні курси в середньому находяться в діапазоні  10-15%, іноді показник сягає 20% різниці. Друга проблема експортерів – це відшкодування ПДВ, яке практично не відбувається, і експортери втрачають ще 14%, які не отримують від держави. Якщо підсумувати, то біля 30% прибутку «білі» експортери сьогодні недоотримують.

«На жаль, держава так і не змогла вирішити основні проблеми – зрівняння курсів валют та налагодження процесу відшкодування ПДВ. Одночасно з цим, для вирішення питання контролю валютних схем законотворці обрали найгірший варіант – створений проект закону буде лише ускладнювати ситуацію. Легальний експортер дійсно буде класти ці 15%, а «чорний» буде показувати мінімальну митну вартість і “депонувати” незначні кошти, а також використовуватиме інші схеми для обходу пропонованої системи, які вказаним законопроектом не перекриваються. Ми погоджуємося, що проблему неповернення валюти треба вирішувати. Але тут не обійтись простими рішеннями – треба будувати ефективну систему контролю, на кшталт системи електронного адміністрування ПДВ, де усі операції йдуть по одній формулі через зрозумілу для аграріїв калькуляцію. Невід’ємною частиною цієї системи має бути “овердрафт” для легальних експортерів, на суму якого вони можуть експортувати без обов’язку поповнення експортних депозитів – наприклад, відсоток від сплачених ними податків або раніше поверненої в країну валютної виручки», – наголошує Дмитро Кохан.

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/problemu-nepovernennya-valyuty-agrariyam-treba-vyrishuvaty-ale-tut-ne-obijtys-prostymy-rishennyamy
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати