174499

Україна ввійде в ТОП-5 країн-експортерів зерна

Згідно прогнозу Організації економічного співробітництва та розвитку і Світової продовольчої організації, протягом наступних 10 років (2020-2029р.), Україна продовжить покращувати свою позицію на світовому ринку і потенційно ввійде в ТОП-5 країн експортерів зернових, збільшивши свою частку до майже 14 %. Про це повідомляє прес-служба УКАБ.

Очікується, що на світовому ринку збережеться тенденція до збільшення виробництва зернових. Так, згідно оцінки, у зв’язку зі збільшенням врожайності світове виробництво зросте на 375 млн тонн та перевищить 3 млрд тонн.

За прогнозами, виробництво пшениці в Україні на кінець 2029 року досягне 34 млн тонн або 4,1% від світового виробництва. Для порівняння, в 2019 році виробництво пшениці було 28 млн тонн або 3,7% світового виробництва. Зважаючи на те, що посівні площі під пшеницю залишаться майже не змінними – 6,81 млн га в 2019 та 6,91 млн га в 2029 році, нарощення виробництва буде досягнуто за рахунок збільшення продуктивності на 20% – з 4,11 т/га в 2019 році до 4,94 т/га в 2029 році. Для досягнення збільшення продуктивності необхідні інвестиції в нові технології вирощування та збору, насіння і обробку землі. Очікується, що Україна і надалі буде збільшувати експорт пшениці, і на кінець наступної декади він складатиме трохи більше  25 млн тонн, що на 7 млн тонн більше ніж Україна експортувала в 2019 році. Завдяки збільшенню врожайності Україна продовжить зміцнювати свої позиції, як один із світових лідерів-експортерів, і на кінець 2029 року частка України на світовому ринку сягне майже 12% (11,83%). Таким чином, в кінці наступної декади, на ринку пшениці Україна займатиме 6 місце по виробництву пшениці, і поділить з Канадою 4 місце по об’єму її експорту.

Світове виробництво кукурудзи збільшиться до 1,3 млрд тонн. Згідно прогнозу, Україна й надалі збільшуватиме обсяги виробництва кукурудзи. На кінець наступної декади виробництво кукурудзи в Україні збільшиться на 14% та досягне майже 39 млн т, або 3% від світового виробництва (7 місце в світі). Посівні площі під кукурудзу залишаться на рівні 5 млн га, а продуктивність збільшиться майже на 1 тонну з гектару до рівня 7,81 т/га на кінець 2029 року. Для порівняння, продуктивність виробництва кукурудзи в США в 2019 році була на рівні 10,5 т/га, в Канаді – 9,24 т/га. Очікується, що доля України в світовому експорті трохи зменшиться – з 17% в 2019 році до 16% в 2029 році. При тому, що Україна збільшить обсяги експорту кукурудзи до 31 млн тонн (4 місце в світі).

Виробництво рису буде й надалі зосереджено в таких країнах, як Китай та Індія, адже ці країни мають унікальні можливості для виробництва цією культура, а саме можливість збору декількох врожаїв протягом одного року.

Щодо інших зернових, таких як ячмінь, овес та жито, то на кінець наступної декади прогнозується світове збільшення їх виробництва до 319 млн тонн. В Україні очікується збільшення загального виробництва цих культур більше ніж на 1 млн тонн або до рівня 11,6 млн тонн, в результаті чого наша країна буде й надалі утримувати 8 місце по виробництву цих зернових. Експорт збільшиться з 5,2 млн тонн в 2019 році до 6,4 млн тонн в 2029 році, тим самим зміцнюючи свої позиції на світовому ринку і посідаючи 5 місце в світі.

В Україні вводять нові норми для імпорту м'яса, риби, молочки

24 липня в Офіційному віснику України опубліковано наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства від 14 липня 2020 року № 1329, яким затверджено 72 форми міжнародних сертифікатів.

Зазначені міжнародні сертифікати призначені для супроводження продуктів тваринного походження при їх ввезенні (пересиланні) на митну територію України і засвідчують їх безпечність.

Кожна окрема форма міжнародного сертифікату призначена для окремої товарної групи. Зокрема, затвердженими формами міжнародних сертифікатів охоплено такі товарні групи, як:

- свіже м'ясо різних видів тварин – 16 форм;

- корми для тварин і кормові матеріали для кормів, у т.ч. сіно і солома – 11 форм;

- молоко і молочні продукти – 5 форм;

- яйця і продукти з них – 2 форм;

- риба, мед, продукти бджільництва, равлики, желатин, колаген, пух і пір’я, жири і продукти переробки жиру та ін. продукти тваринного походження – 38 форм. 

"Це довгоочікуване рішення для бізнесу, який займається імпортом в Україну відповідних продуктів. Воно знімає ряд проблемних питань і однозначно сприятиме розвитку і поглибленню міжнародної торгівлі", - зазначив заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Сергій Глущенко. 

За його словами, нові форми міжнародних сертифікатів наближають вітчизняне законодавство до європейських і міжнародних вимог, спрощують процедуру імпорту в Україну харчових продуктів.

"Затверджені форми сертифікатів вже є у відкритому доступі на сайті Держпродспоживслужби, вони стосуються значно ширшого переліку видів продукції тваринного походження, ніж будь-коли. Вони можуть використовуватись бізнесом в будь-який момент часу, за відсутності узгоджених між компетентними органами України та країни-експортера форм сертифікатів. Крім іншого, наказ Мінекономіки зробить доступнішими більш безпечні харчові продукти для українських споживачів", - додав Сергій Глущенко. 

Наявність і зміст міжнародних сертифікатів контролюватиме Держпродспоживслужба.

Наказ набуває чинності через один місяць з дня опублікування, тобто з 24 серпня 2020 року.

Майбутнє аграрної галузі на Одещині під питанням

Роман Сластьон, генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» сформулював основні актуальні проблеми вітчизняної сільськогосподарської галузі, що їх терміново треба вирішувати можновладцям.

По-перше, пан Сластьон наголошує на необхідності завершення земельної реформи. Мова про прийняття кількох законопроектів, яких бракує для остаточного врегулювання земельних відносин.

Вони стосуються «безоплатної приватизації, користування підприємств державними землями, та унеможливлення рейдерського захоплення земель», – пояснює він.

По-друге, в асоціації нагадують про нагальні питання щодо засобів захисту рослин. Минуло три роки, як в Україні заблокований доступ наукових інститутів до випробувань інноваційних засобів захисту рослин. При такому стані речей аграрний бізнес, зрозуміло, не може використовувати на своїх полях препарати нового покоління.

«Відповідно, це також унеможливлює подальший розвиток конкурентоспроможності сільгоспвиробників», – розмірковує Роман Сластьон.

По-третє, актуальною є вартість основних ресурсів виробництва, а саме мінеральних добрив.

«Оскільки у нас ринок обмежений і монополізований однією компанію, сільгоспвиробники вимушені переплачувати близько $30 за тону азотних добрив. А також є переплата по комплексним добривам через нерозвинуте внутрішнє виробництво з одночасним обмеженням поставок від основних виробників», – натякає керівник УКАБ.

І, нарешті, погодний чинник. Як вже зрозуміло, поточний рік є аномальним, і приніс великі збитки аграріям, насамперед, півдня України. Одещина втратила 300 тис га озимих. Отже засуха поставила під питання подальше існування аграрного бізнесу в регіоні.

Джерело: Landlord 

На Харківщині невідомі стріляли по комбайнерах

Національна поліція повідомила про факти "розстрілу" комбайну на Харківщині. Інцидент стався 30 липня: під час збору врожаю на полі поблизу села Черкаська Лозова невідомі заблокували роботу комбайна, погрожуючи комбайнеру  та його помічнику  пістолетом, а потім здійснили постріли в їх бік. Чоловіки вимушені були зупинити польові роботи.

Під час проведення слідчих дій поліцейські встановили особу, що обґрунтовано підозрюється у скоєнні вказаного злочину. Ним виявився 24-річний уродженець Харкова. Саме він стріляв  з пневматичної зброї, після чого сховав цю зброю у полі.

Під час огляду місця події ця зброя була знайдена та вилучена. Слідчим відкрито кримінальне провадження за ч. 4 ст. 296 (хуліганство) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає від 3 до 7 років позбавлення волі. Встановлюються всі обставини злочину.  

Джерело: greenpost.ua

Молока меншає – ціни ростуть

Ціни на молоко продовжують зростати в умовах сезонного спаду виробництва. Тренд підтримується активним зростанням цін на великі партії молока найвищої якості – «екстра». Середні ціни на цей гатунок зросли найбільше ― в середньому на 14 коп., до 10,3 грн/кг, вищий подорожчав на 12 коп., до 9,82 грн./кг, перший ґатунок додав в середньому 10 коп. ― 9,19 грн./кг. Середньозважена ціна трьох ґатунків піднялася до 9,77 грн/кг. (+12 коп.). Про це повідомляє прес-служба АВМ.

Ціни на екстра- у регіонах варіюють в наступних межах: у  західному ― 9,90-10,4 грн./кг.; східному ― 9,9-10,40 грн./кг.; північному ― 10,0-10,5 грн./кг., південному ― 9,90-10,5  грн./кг., центральному ― 10,0-10,50 грн./кг.

Хоч і з деяким запізненням, але ціни, все таки, активізували свій рух вгору. В знаки дається сезонне зниження виробництва на фоні річного скорочення в 3.7%. Відтермінований початок зростання в цьому році зумовлений падінням попиту по відомим вже всім причинам, проте на даний момент вже відмічається його пожвавлення, особливо у сегменті ГоРеКа. Щодо термінів повного  відновлення існують різні прогнози, які суттєво відрізняються, а відтак і прогноз цін у поточному році є надто ускладненим.

У короткостроковій перспективі ріст цін збережеться, проте сила висхідного тренду навряд чи буде подібною до минулорічної, а надії на те, що ціни можуть бути вищими, ніж на початку року виглядають малоймовірними. Основним фактором, який чинить істотний тиск, є імпорт молочної продукції. Іноземний набіл продовжує безперешкодно заходити в країну на умовах, які гостро потребують перегляду в рамках українського законодавчого поля з метою захисту національних товаровиробників.

Помідори в Україні продовжують дорожчати

Ціни на тепличні помідори в Україні почали підвищуватися, повідомляють аналітики проекту EastFruit. Основною причиною підвищувальної цінової динаміки в даному сегменті, стало скорочення пропозиції томатів на ринку. Оскільки ще не всі тепличні комбінати приступили до вибірках нового обороту даної продукції.

На сьогоднішній день виробники пропонують тепличний томат вже за ціною 26-30 грн/кг ($0,94-1,08/кг), що в середньому на 30% дорожче, ніж наприкінці минулого робочого тижня.

Настільки істотно підвищити ціни на томат представникам тепличних комбінатів вдалося в умовах дефіциту даної продукції. За словами виробників, пропозиція тепличного томата на поточному тижні різко скоротилася. Таким чином, обсяг поставок томата на український ринок зараз вкрай обмежений, у той час як попит місцевих оптових компаній і роздрібних мереж досить високий, що дозволяє виробникам підвищувати ціни на свою продукцію.

Варто, зазначити, що на сьогоднішній день ціни на тепличні помідори в Україні в середньому в 2 рази вище, ніж в аналогічний період минулого року. Настільки високу ціну в поточному році галузеві експерти пов'язують, насамперед, з тим, що на даний момент пропозиція на ринку томату майже повністю становить продукція місцевого виробництва. Нагадаємо, рік тому істотний тиск на ціни надавало надходження великих обсягів дешевшого імпортного томату.