178171

Українському ринку загрожує експансія імпортної молочки

Запровадження однократного зниження ставки ПДВ при оподаткуванні операцій із поставки молока сільгосппідприємствами може посилити наявний тренд щодо збільшення частки імпортної молокопродукції в Україні, зазначив завідувач відділу фінансово-кредитної та податкової політики Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» к.е.н. Леонід Тулуш, оцінюючи можливі наслідки практичної реалізації ухваленого Верховною Радою України проекту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставки податку на додану вартість з операцій з постачання окремих видів сільськогосподарської продукції» (реєстр. № 3656 від 16.06.2020), який нині знаходиться на підписі у Президента України.

В останні роки, зауважив експерт, український ринок заполонила імпортна молочна продукція. Якщо у 2018 році співвідношення між обсягами імпорту в Україну молокопродуктів – в перерахунку на молоко – та обсягами переробки молока становило 4,3 %, то у 2020 році воно сягнуло близько 20 %.

У 2020 році – вперше за часів незалежності України (!) – експортно-імпортний баланс молокопродуктів став негативним не лише по окремих групах молочної продукції, а й в цілому по усіх молокопродуктах, поінформував Леонід Тулуш.

За оцінками науковців Інституту аграрної економіки, нині в Україні ціни на молокопродукти практично вичерпали можливості для зростання. Рівень закупівельних цін в окремих випадках вже перевищує відповідний їх рівень в країнах ЄС.

Крім того, застеріг науковець, навіть мінімальне зростання рівня закупівельних цін на молоко, автоматично буде провокувати зростання цін на молокопродукти для їх споживачів. А вони надаватимуть все більшу перевагу імпортній продукції.

Це, в свою чергу, може спричинити банкрутство окремих переробних підприємств та подальше зниження обсягів переробки молока в Україні – до рівня нижче 3 млн т, спрогнозував Леонід Тулуш.

За такої загрозливої тенденції з часом цілком ймовірно може виявитись, що обсяги виробленого сільгосппідприємствами молока – навіть без врахування молока населення – будуть перевищувати наявні переробні потужності. Адже в Україні зберігається тренд щодо зменшення кількості великих та середніх молокопереробних потужностей.

Після зменшення обсягів молокопереробки в Україні можна очікувати й зменшення обсягів виробництва молока – його банально не буде куди постачати.

Таким чином, в гонитві за поточною вигодою у вигляді зростання закупівельної ціни на молочну сировину – шляхом підтримки положень законопроєкту № 3656 щодо зниження ставки ПДВ при поставках молочної сировини – сільгосппідприємства можуть програти в середньостроковій перспективі, а з часом і взагалі втратити можливість заробляти на молочному бізнесі.

У виграші в даному випадку опиняться виробники молокопродуктів із країн, в яких проводиться політика державного протекціонізму щодо молочної галузі, зокрема, Німеччини, Італії, Польщі та інших, які й надалі будуть збільшувати свою присутність на українському ринку молокопродуктів, завойовуючи все більше його сегментів.

З огляду на це, необхідно більш зважено підходити до запровадження зниженої ставки ПДВ на молоко та інші соціально чутливі продукти – однократно, без поширення дії такої ставки на продукти переробки відповідної продукції.

З метою мінімізації можливих негативних ефектів від запровадження такого чутливого для аграрного ринку економічного рішення необхідно оптимізувати відповідний перелік, залишивши у ньому лише ті види сільгосппродукції, які чітко відповідають ідеології даної законодавчої ініціативи, спрямованої на протидію податковим маніпуляціям в аграрній сфері економіки, підсумував Леонід Тулуш.

Аграрії забезпечені ЗЗР на третину від потреби

Станом на 11 лютого 2021 року забезпеченість сільгосппідприємств засобами захисту рослин становить 9,69 тис. тонн препаратів, або 31% до їх потреби — 31,6 тис. тонн. Про це повідомляє Держпродспоживслужба.

У повідомленні ідеться, що засобами захисту рослин найбільше забезпечені Вінницька, Запорізька та Луганська області. Найменший запас ЗЗР зафіксовано у сільгосппідприємств Миколаївської, Київської та Харківської областей.

Станом на аналогічну дату минулого року забезпеченість ЗЗР була на рівні 9,6 тис. тонн за потреби 31,4 тис. тонн.

Джерело: agro-yug.com.ua

Ваш вибір 'Подобається'.

Селекціонери вивели спеціальні сорти фітнес-картоплі

Заведено вважати, що картопля містить занадто багато вуглеводів і тому не підходить для прихильників здорового способу життя. Натомість, в опублікованому прес-релізі німецька компанія з виробництва сортів картоплі EUROPLANT Pflanzenzucht GmbH заявляє: тепер, коли вона підтримує тенденцію до низьковуглеводого харчування, пропонуються відповідні сорти картоплі. Про це повідомляє офіційний сайт компанії.

«Попит величезний. Люди, які цінують низьковуглеводну дієту, тепер мають альтернативу», – стверджує Йорг Ренатус, керуючий директор EUROPLANT.

Інноваційні сорти картоплі мають середній відносний вміст енергії як мінімум на 30% нижче, аніж у звичайній картоплі, яка продається в роздрібних магазинах. Ці сорти вирощуються спеціально відібраними кваліфікованими фермерами, сертифікованими за німецькими стандартами QS – Quality and Security. Це одна з найбільших в Європі систем контролю якості продуктів харчування від сільських виробників до роздрібної торгівлі, що була започаткована для м’яса і м’ясних продуктів, а у 2004 році стандарт був поширений на ланцюжок поставок фруктів, овочів і, власне, картоплі. Тож, продукти можуть набути статусу «з низьким вмістом вуглеводів» лише за умови дотримання всіх жорстких вимог законодавства.

Поза сумнівом, якщо низьковуглеводна картопля прийдеться до смаку прихильникам здорового способу життя, виведенням таких сортів займуться усі основні гравці ринку. Відповідно, буквально на очах виникне нова галузь картоплярства, вочевидь, у нарямку органічного землеробства. Отже, це буде елітний продукт, за вирощування якого цілком можуть взятися українські фермери – збут на європейському ринку буде гарантований.

Джерело: Landlord 

Ваш вибір 'Подобається'.

Молоко з ячменю: унікальний продукт не поступається в смаку та поживності тваринному

Дочірня компанія AB InBev Take Two Foods створила із пивоварного ячменю рослинне молоко зі смаковим профілем та вмістом поживних речовин, що максимально відповідають тваринному продукту.

У ячмінному молоці є білок (від 5 до 8 грамів), вітамін D, кальцій. Окрім того, йому притаманний вершковий смак. Рівень калорійності варіюється залежно від смаку – від оригінального несолодкого до ванільного та молочного шоколаду зі вмістом 12 грамів цукру на 100 мл.

Take Two Foods виготовляє інноваційний продукт із високорозчинної протеїнової суміші EverPro BR EverGrain, яка містить 85% білку з ячменю та рису.

Новий продукт добрерозчинний та має кремову текстуру. Його можна пити, додавати у смузі, каву чи випічку.

Джерело: 24tv.ua

В'єтнам стане першою країною, що виробляє вакцину від АЧС

У В’єтнамі завершено дослідження та пілотну програму вакцини проти африканської чуми свиней (АЧС). Очікують, що промислова розробка почнеться з другого кварталу цього року.

Як тільки продукція буде офіційно реалізована, країна стане першою в світі, що виробляє вакцину від цього захворювання.

Пілотну програму вакцинування завершено на 72 свинях у нормальному стані зі 100%-им коефіцієнтом успіху. Вже відомо, що вакцина показує результати упродовж 14 днів, і може використовуватися на схрещених породах.

У лютому минулого року В'єтнам звернувся до Сполучених Штатів з проханням передати генетично змінені зразки АЧС, розроблені для полегшення виробництва вакцин. В'єтнам планує виготовити чотири партії вакцини по 10 тис. доз кожна.

Дослідницькі групи В'єтнамської академії сільськогосподарських наук випробували вакцини на трьох свинофермах. З загальної кількості вакцинованих тварин 16 з 18 свиноматок та 15 свиней забійних кондицій були в здоровому стані через два місяці, причому деякі з свиноматок народили здорових поросят.

Джерело: PigUA.info 

Різкі зміни погоди можуть призвести до випадання посівів — фермер

На думку заступника директора агрофірми «Інтер-Агро-База» Сергія Макухи із Чернігівщини, робити висновки про стан озимих культур на його полях поки що рано. Про це він розповів Kurkul.com. 

На перший погляд, морози рослинам не страшні, адже сніговий покрив достатньо їх захищає. Швидше за все, станом на середину лютого посіви в задовільному стані. 

«Усе залежить від того, як танутиме сніг. Якщо відлига змінюватиметься морозами, то озимі можуть задихнутися, а відтак буде випадання посівів. Крім того, у нашому регіоні випало досить багато снігу, тому під час відлиги можна цілком чекати на повені та підтоплення полів. А через «дзеркала» може загинути багато рослин і це негативно відобразиться на врожайності сільгоспкультур», — зазначив фермер. 

Сергій Макуха додає, що насправді «зайвої» вологи в сільському господарстві не буває, тому нинішня ситуація цілком може добре позначитися на розвитку ярих культур у цьому сезоні. Хоча тут теж можуть бути свої ризики з відтермінуванням посівів у правильні дати через ймовірну надмірну вологу в полях.

Ваш вибір 'Нічого сказати'.