178171

Врятує кукурудза: Україна може зібрати врожай близький до минулорічного

Україна протягом останніх трьох років стабільно демонструє врожаї понад 90 млн. т. Це стало можливим за рахунок підвищення врожайності культур та ефективності ведення сільського господарства. В середньостроковій перспективі УЗА очікує подальшого зростання виробництва зерна та олійних культур за рахунок підвищення врожайності – до 113 млн. т, в той час як експорт може сягнути понад 70 млн. т. Про це повідомляє прес-служба Української зернової асоціації.

Як відомо, Україна входить до п’ятірки провідних країн експортерів зернових за всіма основними зерновими культурами, а за грошовою оцінкою 2019 року наша країна посіла друге місце за експортом зернових після США з показником $9,6 млрд, обійшовши за цим показником Аргентину ($9,3 млрд) та Росію ($7,9 млрд). 

«Цьогорічна зима та весна викликали тривогу на ринку через можливе погіршення врожаю 2020 року у зв’язку з погодними умови, проте травневі опади виправили весняну засуху та значно покращили зволоження ґрунту для вегетації як озимих, так і ярих культур, а спекотна погода червня сприяє росту та дозріванню зернових. Засуха в південних областях України не матиме критичного впливу на валовий врожай зернових, оскільки ці регіони не є основними виробниками зерна. Окрім того, в цьому році  аграрії значно розширили площі під кукурудзою, що дозволяє очікувати на новий рекорд врожаю цієї культури», – зазначив президент Української зернової асоціації Микола Горбачьов.

УЗА станом на червень 2020 року прогнозує, що в новому 2020/2021 маркетинговому році Україна цілком може знову отримати врожай близький до минулорічного – 97,1 млн. т, при цьому експорт зернових та олійних може сягнути 58,8 млн. т. Високий валовий збір врожаю в новому зерновому сезоні можна очікувати завдяки новому рекордному показнику врожаю кукурудзи – 36,9 млн т, при цьому експорт кукурудзи сягне – 31 млн. т. УЗА також очікує в цьому році на другий після минулорічного за обсягом врожай пшениці – 26,8 млн т, при цьому експорт може скласти 18 млн т.

Ваш вибір 'Нічого сказати'.

Намір обмежити експорт зерна є псевдопіклуванням з боку держави

До початку нового зернового сезону учасники ринку повинні узгодити і затвердити граничні обсяги експорту основних зернових культур на 2020/21 МР, традиційно підписавши Меморандум з Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. Однак, намір відомства ввести будь-які обмеження на експорт пшениці з України є бажанням заробити, а не турботою про продовольчу безпеку країни. Таку думку висловив президент Української зернової асоціації України Микола Горбачьов.

«Це псевдопіклування з боку державних органів, враховуючи очікувані показники валового збору зерна в новому сезоні. За нашими оцінками, урожай пшениці складе 26,8 млн тонн, всього 4 млн тонн з яких необхідно на виробництво хліба», – пояснив він.

За словами М. Горбачьова, перспективними ринками збуту для українського зерна в новому сезоні можуть стати Індонезія, Марокко. Однак для нормальної роботи зернового бізнесу ключовою проблемою продовжує залишатися інфраструктура, а саме – дефіцит локомотивної тяги.

Джерело: apk-inform.com

Будівництво роботизованих молочних ферм позбавить людей в селі роботи

Незважаючи на коментарі скептиків, українське сільське господарство прогресує. Поступово впроваджуються автоматизовані ферми для вирощування картоплі, роботизовані молочні ферми, розробляються системи, що дозволяють мінімізувати участь людини в робочих процесах.

У той же час думки  людей розділилися: одні бачать в автоматизації переваги і зростання АПК, інші ж бачать в подібних інноваціях лише шлях до скорочення робочих місць, пише Agri-gator.

На початку червня була запущена сучасна роботизована ферма на Вінниччині. “Розумні машини” миють, доять і дезінфікують корів, всі процеси строго автоматизовані, на фермі немає ні доярок, ні скотарів. Вся важка робота лягає на “плечі” комп’ютера. Подібні технології сприятливо позначаються на продуктивності продукції, зростають надої, витрати на корми знижуються, витрачається мінімальна кількість людської праці.

Але не всі раді оптимізації. За словами фермера Юрія Федчука, жителі сіл проти інноваційних технологій.

“Звичайно, всі розуміють, що автоматизація та роботизація виробництва неминуча, це справа часу. Нові технології, скасування важкої праці, зниження собівартості продукції – це, безумовно, добре. Але ж не можна і про людей забувати. У нас чомусь інтереси люди опиняються на останньому плані”- розповідає Федчук.

Чоловік працює в невеликому господарстві в селі Каташин. Крім нього, на фермі працює близько 15-ти людей. За його словами, робота тут – одна з небагатьох можливостей заробляти гроші в селі.

“Нові технології безумовно потрібні. Але тільки в тому випадку, якщо це не тільки гонитва за прибутками в кишеню однієї людини, і якщо ці нововведення не позбавлять єдиного заробітку десятків людей” – додає Федчук.

У Мінекономіки пояснили причини високих цін на продукти

Ціни на продукти харчування у травні 2020 року були вищими, ніж зазвичай у цьому місяці. Вірогідно, це пов'язано з намаганням виробників швидко компенсувати втрати попередніх місяців.

Про це йдеться в Огляді інфляції Департаменту стратегічного планування та макроекономічного прогнозування Мінекономіки, пише РБК-Україна.

Як зазначається в документі, у травні 2020 року зростання цін на споживчому ринку очікувано уповільнилося до 0,3% внаслідок як загального скорочення попиту під час карантину, так і сезонного зниження цінового тиску в передлітній місяць.

У річному розрахунку цінова динаміка також продовжувала уповільнюватися до 1,7% (2,1% у квітні 2020 року).

"З огляду на карантинні обмеження, запроваджені для подолання пандемії COVID-19 на фоні слабкого попиту та у разі відносно низького рівня інфляційних очікувань у подальшому впродовж 2020 року варто очікувати збереження (з неістотними коливаннями) стриманих темпів споживчої інфляції", - йдеться в огляді.
Поряд із тим на динаміку інфляції впливатиме збільшення ролі кредитного каналу емісії грошей, у т.ч. для підтримки бізнесу та запровадження антикризових заходів, а також підвищення складової собівартості товару, зважаючи на понесені у період карантину збитки, зазначають фахівці Мінекономіки.

В огляді також зазнається, що у травні ціни в промисловості, вперше в цьому році, знизилися на 0,6% (у розрахунку до попереднього місяця). У річному розрахунку ціни були нижчими за минулорічні на 5,1% ("мінус" 2,6% у квітні 2020 року).

"Повернення до торішнього тренду на зниження цін було реакцією ринку як на спадну цінову динаміку на світовому ринку за більшістю товарів, так і відображенням низького рівня ділової активності через негативний вплив пандемії COVID-19", - йдеться в огляді.

Ваш вибір 'Нічого сказати'.

Як змінилися основні показники АПК з початку року

Про це свідчать дані Директорату розвитку аграрного сектору. 

За даними Держстату, станом на кінець травня 2020 року обсяги виробництва молока склали 3,77 млн т, що на 3,6% менше, порівняно з аналогічним періодом минулого року. Скорочення його виробництва відбулося, в основному, за рахунок  господарств населення - на 4,3% (наразі воно складає 2,4 млн т, проти 2,6 млн т минулого року).  Проблеми з державною підтримкою, висока собівартість власної продукції та нижчі ціни на імпортовану молочну продукцію продовжують тиснути на  галузь. У січні-травні 2020 р. реалізовано на забій (у живій масі) 1409,5 тис. тонн с/г тварин (+1,0% до січня-травня 2019 р.) та одержано 6998,8 млн шт. яєць (-0,4%). Ціни виробників на м'ясо ВРХ та свинину у травні впали на 2% (до 88,29 грн/кг)  та 1% (81,66 грн/кг) відповідно, порівняно з квітневими даними.

Щодо рослинництва, то у 2019 р. зібрано 75,1 млн тонн зернових та зернобобових (у 2018 р. - 70,1 млн тонн).

Прогнозована посівна площа основних ярих культур у 2020 р. (10 культур: пшениця, ячмінь, овес, горох, кукурудза, гречка, просо, цукрові буряки, соняшник, соя), згідно з даними регіонів, становила 15,564 млн га, що на 0,6 млн га більше, ніж у 2019 році. У структурі посівів ярої групи збільшено частку кукурудзи та соняшнику, зменшено - ячменю, сої та цукрового буряку. Розпочато жнива в Одеській і Миколаївській областях зі збору озимого ячменю.

Пшениця 2 класу за місяць подешевшала на 4% (до 5 505 грн/т),  жито на 2% (до 5 850 грн/т), кукурудза на 1% (до 4 517 грн/т) та гречка на 8% (до 16 750 грн/т).

Джерело: Аналітичний департамент УАК

 

Ваш вибір 'Подобається'.

Закупівельні ціни на пшеницю нового врожаю опускаються

Українські аграрії ще не приступили до збирання пшениці, проте сприятливі опади червня та обіцяна на наступні тижні суха та тепла погода дозволяють сподіватися на покращення перспектив врожаю. Якщо після весняної посухи його оцінювали у 24-25 млн т, то наразі прогнози збільшили до 26-26,5 млн т.

Після підвищення прогнозів виробництва пшениці в Україні та Росії закупівельні ціни на вітчизняну пшеницю нового врожаю з доставкою до порту знизилися на 5-7 $/т до 183-185 $/т.

Внаслідок відсутності активного експортного попиту ціни пропозицій української пшениці опустилися до 193-195 $/т FOB для поставок у липні-серпні, тоді як покупці не готові платити більше 190-192 $/т FOB.

Закупівельні ціни на пшеницю старого врожаю з доставкою до порту залишаються на рівні 193-195 $/т через відсутність пропозицій з боку виробників.

Після викликаного активним збиранням врожаю зниження цін на пшеницю на біржах США, вчора вони продовжили відновлюватися. Кількість посівів озимої пшениці у доброму або відмінному стані на 21 червня збільшилася на 2% до 52% у порівнянні з 61% рік тому, а посівів ярої пшениці – зменшилася на 6% до 75%, що майже відповідає минулорічним 74%.

Озима пшениця в США обмолочена на 29% площ у порівнянні з 28% в середньому за 5 років.

Липневі пшеничні ф’ючерси в США виросли:

на 0,37 $/т до 178,57 $/т на м’яку озиму SRW-пшеницю в Чикаго,
на 1,38 $/т до 159,83 $/т на тверду озиму HRW-пшеницю в Канзас-Сіті.
Впала на 1,74 $/т до 188,86 $/т тверда яра HRS-пшениця в Міннеаполісі.

В Європі прохолодна погода без суттєвих опадів сприяє розвитку та наливу озимої пшениці. Зміцнення курсу євро відносно долара до 1,132 $/€ знижує конкурентоспроможність європейської пшениці.

Вересневі ф’ючерси на борошномельну пшеницю на MATIF впали на 1,5 €/т до 3-місячного мінімуму 177 €/т або 200,27 $/т.

Джерело: graintrade.com.ua