Як вертикальна ферма в Дніпрі розв’язала проблему перебоїв з електрикою

Як вертикальна ферма в Дніпрі розв’язала проблему перебоїв з електрикою
Фото: з відкритих джерел

Віктор Шулешко – засновник вертикальних ферм у Дніпрі Green Future, винахідник агроосвітлення. Фахівець разом зі своєю командою розробляє системи, які допоможуть Українським фермам пережити енергетичну кризу та стати найефективнішими у світі.

Про це Віктор розповів LIGA.net.

Ферма-лабораторія, в якій Віктор експериментує з освітленням і вирощує зелень, знаходиться у підвалі площею 300 квадратних метрів. Висота стелі сягає 5 метрів.

Система вирощування розбита на модулі: стелаж має чотири рівні та загальну площу 16 м². Головний виклик, з яким наразі зіштовхнувся Віктор та інші фермери, – це перебої з енергопостачанням та ціна на електроенергію, яка значно збільшує собівартість продукції.

Ферма Віктора – це промисловий об’єкт. А тому має промислову ціну на електроенергію: 10 гривень за кіловат-годину. При тому, що для населення ціна складає 2,64 грн/кВт-г.

Загалом витрати на електроенергію становлять 60% від витрат на вирощування (приблизно 80-100 тис. грн на місяць).  Щоб знайти енергоефективне рішення, фахівець їздить до тепличних комбінатів України, проводить досліди та тестує різні світильники.

“Знизити споживання енергії можна лише шляхом модернізації систем освітленняМи розробляємо найефективніші системи агроосвітлення у світі й це доведено: ми брали найбільш ефективні світильники у світі та порівнювали з нашими на спеціальних приладах. З досвіду роботи нашої власної лабораторії й тестування режимів освітлення, ми вийшли на дуже круті показники. Ми зараз ефективніше не 30% ніж найкрутіші вертикальні ферми у світі”, – зазначає Віктор.

Системи агроосвітлення Віктора мають попит серед провідних українських ферм: “Еко Ферма”, “Мізерія” в Івано-Франківську, “Зелена” тощо. Є клієнти й закордоном: наразі будується вертикальна ферма в Еміратах.

Віктор довів, що його технологія найкраща шляхом керування системою освітлення. Також є клієнти в Австрії та Чехії.

“У нас є зараз можливість робити власні добрива з унікальною формулою. Це покращує нашу систему та зменшує витрати на вирощування. Для цього ми відкрили нову лабораторію з виготовлення розчинних вузлів (змішування добрив). Наша глобальна комерційна мета – продаж технології. Адже побудувати вертикальну ферму – це нескладно, а ось зробити її ефективною – це важча та важливіша задача”, – каже Віктор.

У літній період команда Віктора також працювала над продажем зелені. Ферма розрахована на 20 тис. рослин. Головний продукт – це базилік, який фахівець продає в стаканчиках – 50 грн за шт.

У вересні Green Future планує розширити свій асортимент та вийти на ринок з новою продукцією: буде ще шпинат, коріандр, рукола мізуна. За цей час команда протестувала багато сортів, багато постачальників насіння, підписали договір з мережею супермаркетів Fozzy Group, яка адмініструє магазини під брендами “Сільпо” та “Фора”. Вже запустили продаж по Дніпропетровському регіону – до вісьмох магазинів постачали базилік.

“Зараз йде активне імпортозаміщення. Ось, наприклад, в Голландії неврожай і тому масово в Україні почали будувати ферми під тюльпани. Звичайно зелень привозитимуть з-за кордону. Але транспортування та фасування – це забирає частину продукції на утилізацію. Саме тому багато підприємств перелаштовують на локального виробника. Також є питання вуглеводного сліду – скільки було викинуто CO2 та СО в атмосферу під час транспортування й зберігання продукції”, – розказує Шулешко.

Окрім освітлення та зелені Віктор звернув свою увагу на проблему відсутності гарних фахівців у сфері агро. Саме тому чоловік почав розробляти проєкти, які дозволять молоді отримувати знання та практику. Зараз Віктор підписує меморандум з Дніпровським аграрним університетом.

“Треба зрощувати спеціалістів, бо їх дуже мало. Навчання буде проходитиме у двох форматах: дуальна форма навчання (студенти вивчають теорію в університеті, а на практику вони приїжджають до нас). Друга – позаштатна форма: після основного навчання приходять до нас на роботу”.

До війни прибуток Green Future становив 500 тис. грн на місяць, зараз – 200 тис. Головна мета Віктора  – стати першим у світі з освітлення й дати українцям можливість їсти справжню, чисту зелень.

Перегляди: 19
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/yak-vertykalna-ferma-v-dnipri-rozvyazala-problemu-pereboyiv-z-elektrykoyu
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати