Приголомшливі цифри: скільки врожаю приховують аграрії

Про це на своїй сторінці у Фейсбуці пише генеральний директор Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

"Досить часто я відповідаю, що якщо хочете отримати точні дані щодо виробництва аграрної продукції в Україні, то звертайтесь до Міністерства сільського господарства США. Вони мають не тільки супутники, але й можливість обробляти результати. У них навіть є люди, які відповідають за розрахунок виробництва сільськогосподарської продукції в нашій країні. Наша ж офіційна статистика, а слід за нею Уряд та Міністерство аграрної політики, оперує сумнівними цифрами. На їх підставі рахується не тільки виробництво, але й споживання українцями та експортні можливості", - зазначає Олексій Дорошенко.

"Давайте розберемо це на прикладі Білоцерківського району в 2016 році. Тоді Інститут космічних досліджень Академії наук України отримав доступ до супутникових даних декількох районів України. З'ясувалося, що різниця між тим, що аграрії декларують офіційно та тим, що виробляється насправді складає до 145%! Так кукурудзи в 2016 році в цьому районі було фактично засіяно 25,8тис га, а державі відзвітували лише про 10,5тис га. Менша різниця складає по соняшнику -115%, коли Держстат отримує дані щодо 6,5тис га, а насправді засіяно 13,9тис га. Площа під озимою пшеницею того року була фактично 23,7тис га, а «до документах» лише 13,7тис га. Різниця складає 73%. По інших культурах різниця менша. А цукрового буряку задекларовано навіть більше, ніж фактично засіяно. Але ні по одній культурі дані не співпадають. Це є і тіньовий сектор української економіки, який в середньому складає 40%. Ця продукція реалізується на внутрішньому ринку за готівку, або йде за тіньовими схемами на експорт", - підкреслює Олексій Дорошенко.

За словами експерта, в Україні неможливо зробити точні прогнози на рік по вартості продуктів. "Тому що ніхто не знає скільки було вироблено, зібрано та зберігається на сьогодні. А оскільки вартість визначається попитом та пропозицією, то яка буде пропозиція точно встановити неможливо. І лише репресивними мірами зі сторони держави нічого не зробити. Необхідно спочатку ослабити податковий тягар та зробити прозорим розподілення аграрних субсидій, а потім отримати зустрічний жест у вигляді сплати податків та відкритості роботи", - зазначає Олексій Дорошенко..

"Зараз є супутники, які надають безкоштовні знімки, чого раніше не було. Це Sentinel-1, із 2014 року, який знімає площу - 250x250км квадратних кожні 12 днів, або Sentinel-2, із 2015 року, полосою по 100 км кожні 10 днів, або Landsat-8 та Proba-V. Тобто можливість доступу вже є, але обробляти та розшифровувати треба самим. Україна на це поки не здатна. Стільки політичних питань треба вирішити, що до економіки дійдемо не скоро", - резюмує експерт.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Суд відпустив екстрадованого екс-керівника агрохолдингу "Мрія"

Про це "Економічній правді" повідомив прес-секретар Генеральної прокуратури Андрій Лисенко.

"Вчора Шевченківський райсуд прийняв рішення відпустити під особисте зобов'язання щойно екстрадованого з Швейцарії до Українии гр. Миколу Гуту", - повідомив він.

"Слідство буде вести Слідче управління ГУ НП м.Києва, а процесуальне керівництво - за столичною прокуратурою", - зазначив Лисенко.

В той же час у заяві Шевченківського суду наголошується, що слідчий Нацполіції і не просив про арешт Гути.

"На розгляд до Шевченківського районного суду м.Києва надійшло клопотання слідчого СУ ГУ Національної поліції у м.Києві, про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов’язання відносно Гути Миколи Івановича - підозрюваному у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.190 КК України (Шахрайство)", - йдеться у повідомленні.

Зазначається, що за результатами розгляду слідчим суддею зазначене клопотання було задоволено та застосовано до підозрюваного запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання.

"Звертаємо увагу на те, що слідчий суддя виходячи із загальних засад кримінального провадження, принципів змагальності сторін та диспозитивності, не має права виходити за межі клопотання та застосовувати більш суворий запобіжний захід ніж про це просить сторона обвинувачення у своєму клопотанні", - заявили в суді.

Нагадаємо, в січні 2015 року Микола Гута за запитом української сторони був оголошений Інтерполом в міжнародний розшук. Гуту підозрюють у заволодінні шахрайським шляхом грошей восьми іноземних інвестиційних фондів на загальну суму понад 100 млн доларів.

Агрохолдинг "Мрія" заснований в 1992 році Іваном і Клавдією Гутами. Микола Гута приєднався до Групи "Мрія" у 2002 році. Групою компаній "Мрія" володіла компанія Mriya Agro Holding Plc, яка була зареєстрована на Кіпрі.

У свою чергу 80% кіпрської компанії володіла ще одна закордонна структура — HF Assets Management Limited, якою володіла сім’я Гут. Йдеться про Івана, Клавдію, та їхніх синів —Андрія і Миколу Гутів.

Група компаній "Мрія" потрапила в складне фінансове становище — в серпні  2014 року агрохолдинг оголосив технічний дефолт. Загальний борг компанії становив близько 1,3 мільярда доларів.

У лютому 2015 року контроль над агрохолдингом перейшов кредиторам, які обрали нове керівництво компанії.

5 листопада стало відомо, що компанія, якою володіє Державний інвестиційний фонд Саудівської Аравії, завершила угоду з купівлі агрохолдингу "Мрія".

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

В арабських шейхів є все, крім українських продуктів

Про це на свої сторінці у Facebook написав економіст інвестиційного центу FAO Андрій Ярмак.

Світлина від Andriy Yarmak.
«Емірати зациклені на найкращому. Саме в цьому контексті прошу розглядати всю інформацію, що я сьогодні надам. ОАЕ – це країна безправних але дуже небідних іноземців. Шейхи вирішили створити найкраще місце для життя в світі, і вони дійсно не перестають мене вражати! Тут дуже зручно і все «для людей»…В магазинах все є. Буквально все (крім українських товарів)! І конкуренція шалена!», – зазначає експерт.

Зокрема, основну доля пропозиції яблук складає продукція з Нової Зеландії, Австралії, Америки та Європи. Європейське яблуко пропонують частіше по $2,6 – 3,0 за кг (80 грн/кг). Ексклюзивні сорти продають і по $10 за кг. По $5-7 за кг пропонується продукція з США, Нової Зеландії та Автралією. При цьому Андрій Ярмак звертає увагу, що майже половину пропозиції складає саме яблуко дрібного калібру, яке користується хорошим попитом. Більш того, споживачі в ОАЕ надають перевагу яблукам червоних сортів.

Світлина від Andriy Yarmak.
Світлина від Andriy Yarmak.

Світлина від Andriy Yarmak.

Світлина від Andriy Yarmak.

Світлина від Andriy Yarmak.

«Окрім яблука варто зазначити, що вибір ягід неймовірний! Є навіть фізаліс! Лохина надходить з з Чілі та Мексики приблизно по $35 за кг (980 грн/кг). Driscoll’s рулить, традиційно – займає половину, мабуть, полиць. Є порічка. Два види упаковки. Найдешевша – $45 або 1280 грн за кг. Суниця садова органічна з США по $22 за кг (620 грн/кг). По $11 за кг звичайна. Ожина з Мексики по $36 за кг. Черешня з ПАР по $28-30 за кг. Мікси теж досить популярні», – зазначає експерт.

Світлина від Andriy Yarmak.
Світлина від Andriy Yarmak.

Світлина від Andriy Yarmak.

Світлина від Andriy Yarmak.

В сегменті столового винограду в основному представлена продукція з США та Італії.

Світлина від Andriy Yarmak.

Світлина від Andriy Yarmak.
«Столовий виноград з США рулить! Розмір, смак, упаковка – поза конкуренцією! Ягоди величезного калібру! Ну й ціна доступна – близько $11 за кг. Італійський виноград вдвічі дешевший. Сподобалося, що його можна пробувати – це дуже зручно», – коментує А.Ярмак.

Світлина від Andriy Yarmak.

Світлина від Andriy Yarmak.
Зелень відносно недорога – по $10 доларів за кг, переважно кенійська. При чому, кріп, петрушка, м’ята, коріандр — все пропонується в одну ціну.

Світлина від Andriy Yarmak.
Світлина від Andriy Yarmak.

Але при цьому експерт вкотре підкреслює, що в потенціалі є багато можливостей для України.

Світлина від Andriy Yarmak.

Морква з Австралії! Я навіть не даю ціну!! Ми що, не можемо таке зробити в Україні?!Скільки реально отримати постачальнику від такої ціни? Якщо напряму в мережу постачати, а значить мати власну упаковку та склади на місцях, то навіть до 45%! Якщо через дистрибутора – діліть ціну на мінус вартість упаковки», – підраховує економіст. І закликає українських постачальників не зволікати, розширювати горизонти експорту та не втрачати такі перспективи.

Світлина від Andriy Yarmak.

Джерело: fruit-ukraine.org

 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

ТОП-5 мікроорганізмів в молочних продуктах з ринку

Асоціація виробників молока (АВМ) склала ТОП-5 найрозповсюдженіших мікроорганізмів в молочних продуктах, що продаються на ринках:

1. Кишкова паличка — інфекція проявляється діареєю з включенням прожилок крові. Найчастіше джерелом стають сире молоко і м’який сільський сир.

2. Золотистий стафілокок — потрапивши в організм людини виробляє токсин, який травмує органи й формує на них гнійники. Провокує сильну блювоту.

3. Стрептококи — викликають гостре отруєння, ангіну та навіть менінгіт.

4. Сальмонела — швидко розмножується в сирому молоці та молочних продуктах, вражає печінку та викликає сильне отруєння організму, діарею і пропасницю.

5. Грибки та дріжджі — найчастіше зустрічається кандида альбіканс, що викликає кандидоз. Вони вражають слизові оболонки та органи. При серйозному ураженні може викликати навіть такі симптоми, як сльозотеча білого кольору.

«За результатами досліджень, що були проведені Асоціацією виробників молока разом з журналістами ТСН, в ході якого довільно було відібрано 5 зразків молока зі стихійних та організованих ринків. Мікробіологічні аналізи показали, що саме в базарних молочних продуктах було перевищено всі можливі норми патогенної забрудненості, зокрема фекальними бактеріями та кишковою паличкою», — зазначила Ганна Лавренюк, віце-президент АВМ.

«Варто зауважити, що крім бактерій, в молочних ринкових продуктах часто зустрічаються й антибіотики. Продавців не хвилює, що таке молоко не можна реалізовувати. Їх цікавить заробіток. Крім того, в основному, молоко на ринках продається в пластиковій тарі, яка може бути родом навіть із сусіднього смітника. Такі пляшки мають власне бактеріальне забруднення, що є додатковою порцією мікроорганізмів в складі молока», — зауважив Андрій Білан, директор лабораторії якості молока Uman Labs.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

В Росії знайшлися активи українського горілчаного короля

У реєстрі держреєстрації юридичних осіб Федеральної податкової служби РФ виявлені відомості, які підтверджують комерційну діяльність в Росії українського бізнесмена Євгена Черняка, співвласника Global Spirits — компанії, що виробляє, зокрема, горілку «Хортиця», пише «Аргументум».

Сайт наводить фрагменти реєстру, де власником підмосковного заводу «Родник і К» є кіпрська Oxford AMG-77 Ltd, якій в 2007 році Антимонопольний комітет України дозволив придбати акції компанії Image Holding ApS (Данія).

Та в свою чергу володіє лікеро-горілчаним заводом “Хортиця”. Oxford AMG-77 Ltd. належать ще кілька компаній на території Росії: “ТД” Мегаполіс” і “Русский север”.

До того ж «Русский север” вказана як виробник “Хортиці” в одному з інтернет-магазинів, що продають алкоголь.

Читайте також: Виробник горілки Хортиця судиться з Укрспиртом

За даними «Аргументум», ще в 2015 році частка Global Spirits на російському ринку горілки в товарному вимірі становила 4,1%.

При цьому Черняк і його компанія не потрапили в список людей і юросіб, проти яких Росія нещодавно ввела економічні санкції.

Як ми писали раніше, в Білорусі стартував розлив горілки «Хортиця» і «Мороша».

Перенесення виробництва в інші країни Черняк пояснив тим, що його не влаштовує те, що відбувається на українському ринку. Зокрема, дії “Укрспирту”, який, на його думку, “не тільки не бореться, але і сприяє контрафактному алкоголю – нам стало досить важко працювати в Україні”.

Джерело: agroday.com.ua

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Як український фермер заробляє на арахісі

Рентабельність такого виробництва за словами Миколи Голобородька досить висока.

Спочатку херсонський фермер починав вирощувати арахіс задля експерименту, проте оцінивши рентабельність, площі під культурою поступово розширив, пише superagronom.com.

«Арахіс дуже вигідна культура. Собівартість земляних горішків приблизно 15-16 грн/кг, а продаю майже вдвічі дорожче. Я починав із невеличкої ділянки — 10 кв. м. Вирішив поекспериментувати: хотів перевірити чи наші кліматичні умови будуть сприятливими для примхливого екзота», — розповідає Микола Голобородько.

За його словами, арахіс найкраще росте при температурі повітря 25-27°С. При цьому культура дуже боїться приморозків, тому щовесни посіви варто вкривати агроволокном. Висіває насіння фермер з Херсонщини лише в добре прогрітий ґрунт — температура землі має бути не менше як 15°С. Для цього робить канавки завглибшки до 6 см. Відстань між насінинами 15-20, а в міжряддях до 70 см.

«Однієї весни поспішив: не дочекався оптимальної температури. Думав, арахіс швидше проросте й дозріє, але… Так, сходи з’явилися, і досить дружно. Щоправда, на більше в них не вистачило сил. Відтак зaгинули, відтоді не ризикую. Тепер зазвичай висіваю арахіс у травні — в першій чи другій декаді. Землю обов’язково рихлю — декілька разів протягом періоду вегетації, і підгортаю. Це підвищує врожайність майже на 70%. А в посушливі роки культуру зрошую», — ділиться фермер.

Збирає врожай Микола Голобородько до перших приморозків.

«Горіхи викопую разом із кущем, струшую землю та на 10 днів залишаю у полі під сонцем. Якщо ж погода несприятлива, просушую під дахом. Лише тоді відокремлюю. Колись вирощував картоплю. Тепер же на цьому полі культивую арахіс», — додає Микола Голобородько.

Цьогорічний врожай господар уже зібрав, половину реалізував у магазини, супермаркети та окремим торговцям.

 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview