Укрзалізниця дасть 20% знижку на перевезення зерна в порти Азовського моря

Клієнти Маріупольского та Бердянського морських торговельних порті, що розташовані на Азовському морі, можуть отримати від АТ «Укрзалізниця» (УЗ) знижку на перевезення експортних вантажів. Про це говориться у відповіді УЗ на запит НВ Бізнес.

Це стало можливим за результатами наради щодо обговорення питання формування та встановлення залізничних тарифів на перевезення вантажів у напрямку ДП «Бердянський морський торговельний порт», ДП «Маріупольський морський торговельний порт», яка відбулось 13 березня 2019 року при Міністерстві інфраструктури Україні. В УЗ кажуть, що проведено аналіз можливості оптимізації рентабельних тарифів у напрямку українських портів Азовського басейну.

Від портів надійшли звернення та пропозиції по встановленню пільгових тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України.

Звернення ДП «Маріупольський морський торговельний порт» було винесено на розгляд Тарифної комісії АТ «Укрзалізниця», «якою прийнято рішення надати на умовах відкладеного тарифу знижку у розмірі 20% до тарифів Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов’язані з ними послуги на перевезення зернових вантажів, що відправляються зі станцій залізниць України на експорт через ДП „Маріупольський морський торгівельний порт“». Проте в УЗ акцентуть, що потрібно виконувати гарантовані місячні обсяги у розмірі 30 тис. тонн. «Дія пільгового тарифу встановлена на період з 1 вересня по 31 грудня 2019 року», — повідомили в прес-центрі Укрзалізниці.

ДП «Бердянський морський торговельний порт» звернувся стосовно надання знижки до тарифів на перевезення залізничним транспортом металопродукції обсягом 40 тис. тонн щомісячно у розмірі не менше ніж на 20%. Але для винесення питання на розгляд Тарифної комісії АТ «Укрзалізниця» залізничники запропонували порту надати гарантійні листи відправників стосовно обсягів запланованих перевезень вантажів залізничним транспортом через Бердянський порт. «На сьогоднішній день офіційних відповідей щодо гарантій обсягів на адресу товариства не надходило», — повідомили НВ Бізнес в Укрзалізниці.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Обов’язковий продаж валютних надходжень бізнесом скасовано

Про це повідомила прес-служба НБУ.

Норма, яка зобов’язує підприємців продавати 30% валютних надходжень на міжбанківському валютному ринку, перестане діяти з 20 червня 2019 року. Надходження бізнесу, зараховані на їх розподільчі рахунки упродовж 19 червня, вже не підлягатимуть обов’язковому продажу. 

"Чергове валютне послаблення не матиме негативних наслідків для макрофінансової стабільності. За статистикою останніх років, коли норматив обов’язкового продажу валютних надходжень становив 50%, так і з 1 березня 2019 року, коли він був зменшений до 30%, бізнес загалом продавав понад 90% валюти.

У такий спосіб Національний банк продовжує валютну лібералізацію відповідно до дорожньої карти, яка передбачає поступове зняття усіх валютних обмежень у відповідності до покращення макроекономічних умов в Україні",- йдеться у повідомленні.

У цьому році Національний банк скасував або пом’якшив вже понад 30 валютних обмежень. Відміна обов’язкового продажу валютних надходжень бізнесу є черговим кроком на шляху до вільного руху капіталу, визначеного однією із стратегічних цілей Національного банку.

Зазначені зміни затверджені Постановою Правління Національного банку №78 від 18 червня 2019 року "Про внесення зміни до Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті".

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Український ринок молочної сировини поки утримує ціни стабільними

У той же час, в окремих регіонах, навпаки, спостерігалися точкові зниження. Але всі коливання проходили в рамках існуючого діапазону цін, тому в середньому ціни залишилися без змін, пише infagro.com.ua.

В середині червня фермерське молоко продається в діапазоні 8,00−9,45 грн. за базовий кг, в залежності від якості, обсягів і регіону. Молоко населення в середньому по Україні, як і раніше, коштує 4,50 грн/кг «від бабусі», перекупщики торгують цим товаром по 6,00−6,50 грн/кг.

Офіційно виробництво молока в Україні продовжує знижуватися переважно за рахунок зниження його виробництва домогосподарствами. За результатами п'яти місяців в країні вироблено 3 788,5 тис. тонн, що на 2,8% нижче минулого року. У господарствах населення виробництво скоротилося на 3,7%, але і сільгосппідприємства також знизили виробництво на 0,7%.

Поголів'я корів продовжує активно знижуватися, причому в рівній мірі за всіма категоріями. На перше червня в Україні налічувалося 1 925 тис. корів, що на 4,3% нижче аналогічної дати минулого року.

Експорт поки ніяк не стимулює зростання закупівельних цін на сире молоко, але істотний вплив почав надавати інший важливий фактор — погода. Протягом останнього тижня практично по всій території України спостерігається підвищена температура повітря. Ризик теплових ударів для корів зріс, вже є підтвердження зниження надоїв.

Рівно рік тому погодний фактор також сприяв зменшенню виробництва і надходження молока на промпереробку, що, в свою чергу, відбивалося і на ринковому попиті. Якщо в найближчі тижні спека не спаде, то в липні це однозначно позначиться на закупівельних цінах на молоко.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Україна рекордно скоротила експорт вин

Про це свідчать дані Державної служби статистики, передає УНН.

Так, в січні-квітні поточного року Україна реалізувала за кордон вина виноградного на 15,1 млн дол. У січні-квітні 2018 року - на 285,1 млн дол. Таким чином, за рік експорт українських вин впав в 18 разів.

У порівнянні з 2017 роком, поставки вітчизняних вин за кордон впали в 15 разів.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Соняшник за рентабельністю опустився на останнє місце серед олійних культур

Можливо, саме тому площі під соняшником в цьому році скоротилися на 250 тис га із 6,5 млн га у 2018 році, до 6,25 млн га в нинішньому. Про це "Інфоіндустрії" повідомила консультант аналітичної компанії AGRITEL Вікторія Блажко.

Ціни на соняшник дуже пов’язані з цінами на соняшникову олію, а ціни на останню постійно перебували під тиском зниження цін на пальмову олію, якої споживається у світі найбільше. Ціни на соняшникову олію знижувалися аж до кінця листопада 2018-го, відповідно опускалися закупівельні ціни на насіння соняшнику. У вересні вони становили $380 за тонну, потім ринок пішов донизу, бо надходив новий урожай, який у підсумку сягнув 16 млн тонн, окрім цього продовжувала падати вартість олії, тож в кінці листопада ціна опустилися до $337.

Однак з Нового року почався процес відновлення ринку. Він почав відчувати сезонне скорочення виробництва пальмової олії та зменшення її запасів, окрім цього став зростати ринок нафти, який дає підтримку рослинним оліям, в результаті цього почала підвищуватися ціна соняшникової олії, яка стала підтягувати за собою і соняшник. Першого піку ціни на насіння соняшнику сягнули на початку лютого – $390, потім відбувся невеличкий спад і починаючи з березня, почалося зростання цін і на олію, і на соняшник. Тож в середині червня було досягнуто ще одного піку: за тонну олії на FOB Одеса давали $700, за  тонну насіння – $411.  Отже на початку червня ми мали максимальну ціну.

Далі активність на ринку олії та соняшника буде знижуватися, прогнозує експерт. Обсяги переробки зменшуватимуться, оскільки більшість заводів зупиниться для профілактичних робіт.

В новому сезоні, який розпочнеться у вересні, слід очікувати зменшення загального врожаю українського соняшнику орієнтовно до 14,5 млн тонн. Але це зниження не настільки суттєве, щоб вплинути на ринок. До початку сезону має повністю відновитися виробництво пальмової олії, що призведе до збільшення пропозиції і запасів та відповідного тиску на ціни. Але треба спостерігати за поведінкою цін на соєву олію, вони можуть піти вгору, на тлі можливого зниження врожаю в США.

Експерт вважає, що новим фактором підтримки, який не дає обвалитися цінам на насіння соняшнику, виступає гостра конкуренція за сировину на внутрішньому ринку між переробниками. Вона звертає увагу на те, що різниця між цінами на олію і соняшник постійно скорочується.  В 2011 році українська олія на FOB коштувала $1370 за тонну, насіння – $580, різниця становила $800, сьогодні ціна олії становить $700, а насіння – $380, тобто різниця зменшилася на $500, що не могло не позначитися на рентабельності переробки. Якщо ціна олії впала на $670, то насіння лише на $180!  І це сталося за рахунок того, що переробники, аби заповнити свої потужності, які становлять понад 5 млн тонн на рік, вимушені йти на серйозні цінові поступки своїм постачальниками сировини. Але зниження рентабельності виробництва має свою межу, комбінати ОЖГ не можуть тримати такі ціни безкінечно довго, а тому площі під цією культурою протягом найближчих років можуть поступово зменшуватися, вважає експерт. Саме тому переробники починають переключатися на сою. На сьогодні частка України на світовому ринку соняшникової олії становить 60%, чи вдасться втримати цю позицію покажуть наступних два сезони. Насіння в минулому сезоні експортовано всього 82 тис тонн.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Українська полуниця залишається єдиною ягодою, ціни на яку за рік знизились

Зниження середньої вартості у цьому сезоні не вдалось уникнути навіть за рахунок рекордно високої ціни в кінці першого тижня місяця. Про це повідомляють в інформаційному центрі «Інфо-Шувар» із посиланням на дані моніторингу цін на гуртових ринках України.

Протягом перших 2-х тижнів червня 2019 року на гуртових майданчиках країни середня вартість суниці становила 26 грн/кг. Рік тому ягода в цей період коштувала в середньому 28 грн/кг. 

Нагадаємо, 7 червня 2019 року на найбільшому в Західній Україні гуртовому ринку ОРСП «Шувар» суниця несподівано подорожчала до 35-45 грн/кг. Зростання ціни було обумовлене погодним фактором: через рясні дощі збирання ягоди було ускладненим на Півдні країни і в Закарпатській області. З 10 червня пропозиція почала зростати, але здебільшого за рахунок т.з. «вологої» ягоди, яку потрібно було дуже швидко продавати. Тому весь попередній тиждень українська суниця коштувала на 35% дешевше ніж рік тому, в тім ціни на ягоду високої якості майже не змінились в порівнянні із минулим роком. 

Станом на 18 червня 2019 року на майданчику для торгівлі з автомобілів ОРСП «Шувар» у Львові суниця середньої якості пропонується по 18-20 грн/кг, ягода екстра-класу коштує 25-27 грн/кг.

В червні українська суниця стала єдиною ягодою, ціни на яку знизились в порівнянні із минулим роком. Сезон черешень теж в самому розпалі, але ціни на цю ягоду майже в 2 рази вищі ніж рік тому, а вартість першої малини в порівнянні із минулим сезоном зросла майже в 3,5 рази.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview