178171

Як легалізувати сімейну ферму?

Олександр – один із небагатьох сімейних фермерів, які працюють легально. Нещодавні законодавчі зміни дають надію, що і решта сімейних фермерів в Україні набудуть офіційного статусу. Чи зміниться ситуація найближчим часом, дослідив Центр громадського моніторингу та контролю.


Вийти з тіні

За даними Міністерства аграрної політики та продовольства України, щороку невеликі сільськогосподарські господарства постачають 73% від всього молока у країні, виробляючи 7,6 млн тонн сировини. При цьому більшість селян офіційно не зареєстровані як виробники молока. Подібна ситуація і з тими, хто вирощує на продаж овочі, плоди чи ягоди. За словами експертів, люди у селі не хочуть оформлювати ФОП, оскільки мусили б платити близько 700 грн податку щомісяця. Тож більшість приватного сільськогосподарського виробництва досі залишається в тіні.

Покращити ситуацію покликаний новий закон про сімейні фермерські господарства, підписаний Президентом України Петром Порошенком 10 серпня. За словами співавтора документа, голови Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики Ніни Южаніної, саме глава держави був ініціатором податкових змін.

Тепер сімейні ферми можуть легалізуватися, оформивши ФОП за 4 групою, яка має спрощену систему оподаткування, обліку та звітності. Відповідно до закону, держава також компенсує виплату ЄСВ (Єдиного соціального внеску) протягом 10 років. Першого року – 90% внеску, останнього року – 10%. Крім того, запроваджується 5-річний мораторій на перевірку діяльності таких виробників.

Варто зауважити, що під дію закону підпадають лише фермери, які обробляють від 2 до 20 га. При цьому забороняється використовувати найманих робітників. На сімейній фермі можуть працювати тільки найближчі родичі підприємця: мати, батько, чоловік/дружина, діти, брати/сестри.

Важливою деталлю є те, що зареєстровані сімейні фермери матимуть офіційний страховий стаж. Відповідно, сотні тисяч селян, які працюють на власній землі і продають вирощену продукцію, зможуть забезпечити собі майбутню пенсію. На думку фахівців, це може стати ідеальним варіантом для тих, кому наразі бракує кількох років стажу до пенсії.

«За попередніми оцінками, згадана новація може стимулювати детінізацію в аграрному виробництві на рівні 10-15% при її активному використанні серед фермерської громади», – вважає глава секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський.

У перспективі

Усі експерти погоджуються, що новий закон необхідний для детінізації дрібного фермерства та наповнення держбюджету. Однак більшість не чекає швидких змін. Потрібно ще ухвалити низку підзаконних актів й усунути суперечливі моменти.
Для прикладу, Павло Коваль, генеральний директор «Української аграрної конфедерації» називає спірним питання виплати субсидій на газ та електроенергію.

«У сімейних ферм є право на отримання державних дотацій, але при цьому фермери позбавляються можливості отримувати субсидію на комунальні послуги», – прокоментував він законодавче нововведення. За його словами, фермери швидше оберуть збереження субсидії, аніж держдотації.

На думку аналітиків, цей закон зможе запрацювати, якщо фермерів підтримає місцева влада та банки, які наразі не дають дрібним фермерам дешевих кредитів. Якщо це зміниться, селяни зможуть брати позику на створення тепличних господарств чи молочних ферм. Завдання ж місцевої влади, вважають агроексперти, полягає в інформаційній роботі з населенням.

Мільйон фермерів

Наразі, за словами заступника міністра аграрної політики та продовольства України з питань розвитку фермерства Віктора Шеремети, в Україні зареєстровано менше тисячі сімейних ферм. Потенційно, вважає чиновник, в країні їх може бути близько 1 мільйона. За розрахунками Асоціації фермерів та землевласників України, завдяки ухваленим податковим змінам щороку з’являтимуться по кілька десятків тисяч дрібних фермерів.

«Рух в цьому напрямку буде йти поступово. Люди сьогодні ще не вірять, що можна безперешкодно отримати держпідтримку. Якщо побачать, що сусід отримав державну допомогу, тоді вже вони почнуть рухатися в бік легалізації бізнесу. Цей перехідний період займе близько трьох років», – переконаний Шеремета.

До речі, успішні приклади розвитку сімейних ферм в Україні вже є. Зразком для наслідування може стати проект «Розвиток молочного бізнесу в Україні», що фінансується урядом Канади. Він охоплює Дніпропетровську, Херсонську, Львівську та Івано-Франківську області та передбачає як консультацію фермерів щодо відкриття бізнесу, так і матеріальну допомогу у придбанні тварин та обладнання, проведенні аналізу та сертифікації продукції тощо.

Торік у рамках цього проекту власну ферму відкрив мешканець Жовківського району на Львівщині Руслан Сало. Чоловік разом із донькою Надією дбає про господарство із 20 корів. Сім’я не лише здає молоко, а й планує переробляти сировину. Щоб виготовляти сири, Надія спеціально навчалася технології у Голландії.

«Люди бояться невідомості. А через участь в проекті ми маємо можливість бути в середовищі тих людей, фермерів, спеціалістів, які можуть підтримати та допомогти», – розповів власник ферми.

Експерти наголошують, що легалізація сімейних ферм прискориться, коли селяни усвідомлять переваги, які пропонує держава. Лише офіційно зареєстровані господарства зможуть отримувати підтримку та пільги.

Джерело: Центр громадського моніторингу та контролю

 

Ваш вибір 'Подобається'.

Як убезпечитися від придбання контрафактного чи фальсифікованого насіння

Купуючи контрафактне чи фальсифіковане насіння, аграрії стикаються з такими проблемами як погані сходи або взагалі їхня відсутність, низька врожайність, низька якість врожаю, різнобій сорту, хвороби, повідомляє прес-служба Держпродспоживслужби.

У свою чергу крупні компанії-оригінатори, прагнучи вберегти свій імідж, докладають максимум зусиль у захист від підробок, використовуючи такі ступені захисту:

- тривимірне зображення-голограма (зі зразком можна ознайомитись на сайті компанії. Будь-які відхилення можуть свідчити про підробку);

- QR-код, який дозволить вам через мобільний додаток провести легку перевірку;

- індивідуальний номер (кожен мішок має свій унікальний серійний номер, який не може повторюватись);

- голограма розташована на місці, де зшивається мішок, і у разі відкриття вона саморуйнується, що унеможливлює відрізання чи переклейку голограми на інші мішки-підробки;

- термічне зшивання мішків. Така система не може бути повторно використана, що забезпечує надійну цілісність мішка під час зберігання і транспортування й унеможливлює фальсифікацію після закриття пакування.

Уберегтися від масового засилля підробок на ринку насіння можна тільки будучи добре проінформованим, і якщо у вас є хоча б невелика частка сумніву щодо оригінальності насіння, яке ви збираєтесь купувати, зверніть увагу на такі показники:

- виробник має бути включеним до Державного реєстру суб'єктів насінництва та розсадництва, який формує Міністерство аграрної політики і продовольства України. Реєстр розміщено на офіційному веб-сайті Міністерства.

- кожна компанія-оригінатор має своїх дистриб'юторів (перевірте чи поцікавтесь у компанії). Досить часто представники компаній-оригінаторів та їхні менеджери можуть знати недобросовісних продавців чи підробників насіння (існують так звані "чорні" списки);

- вимагайте Сертифікат, який засвідчує сортові якості насіння та Сертифікат, який засвідчує посівні якості насіння. До продажу не може пропонуватися насіння сорту, котрий не занесено у Державний реєстр сортів рослин придатних для поширення в Україні;

- купуйте тільки за безготівковий розрахунок, зберігаючи всі чеки та квитанції. У такому разі ви можете мати беззаперечні докази;

- перевірте всі пакувальні мішки та насіння у них. Як правило підроблене насіння фарбується неякісною фарбою, яка осипається. На мішках можуть бути голограми, роздруковані на кольоровому принтері. Номерні знаки можуть бути однаковими, або не відповідати сорту тощо;

- занижена ціна є завжди підозрою. Якісне висококласне насіння не може бути дешевим, оскільки на його випробування, тестування, дослідження компанії витрачають колосальні кошти;

- перевірте усю можливу інформацію у мережі Інтернет чи через ЗМІ. Досить часто ви зможете знайти у відкритому доступі інформацію про негативний досвід аграріїв, відкриті кримінальні провадження тощо.

У потенційного покупця насіння мають виникнути сумніви, якщо насіння пропонує "нова", невідома фірма. У такої фірми завжди наявний повний асортимент продуктів з будь-якої країни походження. Таке насіння, як правило, все з одного мішка, і все "свіже" - поточного або минулого року виробництва, чого часто не буває навіть у офіційних дистриб'юторів.

"Менеджерами" такої фірми, зазвичай, є приватні підприємці, які залишають лише номер мобільного телефону. Як правило така фірма надає "сервіс" - доставку насіння до покупця, а не відпускає його зі складу, щоб не дізналися, де виробляється фальсифікат. Дуже часто привозять 1-2 мішки для зразка на пробу. Зазвичай такі перші мішки є оригінальними, проте потім, після оплати чи перевірки справжності, доставляють решту – вже фальсифіковане насіння. Інколи такі фірми продають фальсифіковане насіння в кредит, коли авансовий платіж становить 20-50% і вже забезпечує їм покриття витрат і певний прибуток. Як правило, більшість розрахунків здійснюють за готівку, а в разі безготівкових розрахунків надають реквізити фірми-одноденки.

Існує багато способів появи на ринку насіння низької якості, контрафактного. Зазвичай для такого роду фальсифікацій використовують товарне зерно, або некондиційне насіння, фарба, "правильні" мішки та папірці, зовні схожі на сертифікати, що засвідчують сортові та посівні якості насіння. Підроблене насіння обробляють нестійким барвником, який при його транспортуванні в мішках відпадає. Також перед купівлею все ж таки пропонуємо аграріям з'ясувати як виглядає оригінальний мішок, для чого потрібно зайти на сайт компанії-виробника. Ззовні мішки можуть бути подібними, проте можливо замітити наявність або відсутність зайвих літер у логотипі бренда, або у назві насіння, або ж кольорова гамма пакування не чітка. Радимо вам з підозрою відноситися до мішків, які прошиті декілька разів.

При купівлі насіння обов'язково перевіряйте відповідність інформації у сертифікатах та на етикетці у мішку. Номер партії та країна виробництва насіння повинні співпадати. Не слід довіряти незасвідченим копіям сертифікатів, а у справжності сертифікату можна пересвідчитися через електронний доступ до "Реєстру сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал". Отримуючи партію насіння обов'язково перевіряйте наявність двох етикеток (внутрішньої та зовнішньої).

Основні засади виробництва та обігу насіння і садивного матеріалу визначає Закон України "Про насіння та садивний матеріал". Відповідно до Закону насіння і садивний матеріал вводяться в обіг лише після їх сертифікації, кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатами, використання для сівби насіння, що не має відповідного сертифікату, забороняється. Суб'єкт насінництва та розсадництва позбавляється права займатися виробництвом, реалізацією, використанням насіння і садивного матеріалу шляхом виключення з Реєстру суб'єктів насінництва та розсадництва у разі систематичного грубого порушення ним законодавства у сфері насінництва та розсадництва. Накладення стягнення не звільняє винних осіб від відшкодування збитків у випадках і порядку, передбачених законом.

Ваш вибір 'Подобається'.

Як завершити земельну реформу

Усвідомлюючи важливість обговорення проблемних питань відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення, УАК організувала круглий стіл, який зібрав народних депутатів України, представників Адміністрації Президента, секретаріату Кабінету Міністрів, Міністерства аграрної політики і продовольства України, наукових установ, асоціацій, компаній, юристів та журналістів.

Зважаючи на основні перестороги, що виникають під час дискусій про ринок землі – «де фермерам взяти кошти на придбання землі», «як фермеру конкурувати з агрохолдингом», «як не дозволити іноземцям скупити землі», президент УАК, народний депутат України Леонід Козаченко,  розпочав свій виступ з розкриття однієї із ключових проблем обігу земель сільськогосподарського призначення – створення іпотечної фінансової установи другого рівня. Універсальний іпотечний банк України має стати головним джерелом кредитування сільськогосподарських підприємств під заставу землі. Визначальними цілями створення державної іпотечної установи Леонід Козаченко вбачає: забезпечення фінансових потреб фермерів у викупі земель сільськогосподарського призначення, надання довгострокових кредитних ресурсів для інвестування конкретного підприємства, а також забезпечення фінансування стратегічних державних інвестиційних проектів.

При цьому варто також розглядати джерела отримання доступних довгострокових фінансових ресурсів, серед яких – міжнародні фінансові установи, пенсійні фонди розвинутих країн, інвестиційні фонди та інші комерційні фінансові установи. Для цього спочатку необхідно визначити в натурі державні землі та державні інфраструктурні об’єкти, які можна буде передати в заставу під отримання фінансування.

Актуалізуючи земельне питання Леонід Козаченко підкреслив, що з відкриттям ринку землі більше, ніж 7 млн власників земельних паїв зможуть їх вільно продавати, або давати під заставу банкам, з максимальною для себе вигодою, а у фермерів, нарешті, з’явиться потужний стимул до радикальної зміни свого ставлення до збереження родючості ґрунтів. Із залученням під заставу землі лише $70 млрд. дол. США, валове виробництво сільськогосподарської продукції в Україні може потроїтись. Однак, варто виділити п’ять ключових вимог, що мають бути виконані з відкриттям земельного ринку:

- по-перше, протягом 10 років від початку започаткування ринку земель сільськогосподарського призначення іноземним суб’єктам має бути заборонено набувати у її у власність. На випадок виникнення ситуації, коли іноземний суб’єкт-бенефіціар отримав право власності на землю, він повинен продати її українському суб’єкту господарювання протягом 6 місяців з дня набуття прав на неї. У разі порушення даного терміну земля переходить у власність місцевої громади;

- по-друге, юридичні особи, які набувають право власності на землю, мають бути зареєстровані в Україні. Коли ж контрольний пакет акцій, або мажоритарна частка у статутному фонді юридичної особи, яка зареєстрована в Україні, належить не українському бенефіціару – він втрачає право власності на землю на період запровадження мораторію купівлі для іноземців;

- по-третє, максимальна ціна, запропонована на відкритому аукціоні з продажу землі, пропонується до сплати та набуття пріоритетного права власності у наступному порядку: - фізичній чи юридичній особі, яку визначив сам власник земельної ділянки до початку аукціону; - місцевому жителю; - орендареві даної землі; будь-якому іншому українському суб’єкту;

- по-четверте, максимальна концентрація землі сільськогосподарського призначення одним бенефіціарним суб'єктом господарювання на правах оренди, або власності в Україні не може перевищувати 2,5% від її загальної площі в країні, 10 % - у межах однієї області і 25% - у межах території даної адміністративної одиниці;

- по-п’яте, запровадження ринку землі в Україні має розпочатися з пілотного проекту в трьох окремо взятих адміністративних областях протягом одного-двох років для відпрацювання оптимальних механізмів купівлі-продажу та внесення відповідних змін в земельне законодавство. Організацію проведення аукціонів з купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення здійснюватимуть органи місцевих громад, або самоврядні професійні громадські об’єднання, які визначатимуть мінімальну стартову вартість виставленої на продаж землі.

Заступник Міністра аграрної політики і продовольства України Віктор Шеремета констатував, що відкриття ринку землі є невідворотним, змінилася і суспільна думка у цьому питанні. Найперше, на що варто звернути увагу – це захист селян, їх забезпеченість фінансами. Далі варто говорити про те, хто зможе купити землю, адже це питання безпеки держави. На переконання Віктора Шеремети, землею має володіти той, хто на ній живе і на ній працює. Питання освіти і досвіду власника землі при цьому не є визначальним.

Під час дискусії було піднято питання схем доступу іноземців до ринку землі, зокрема починаючи через укладання фіктивних шлюбів і закінчуючи іноземними акціонерами публічних компаній. Як держава може контролювати цей процес?

Керівник юридичного відділу агропромхолдингу «Астарта-Київ» Лілія Тімакіна виклала своє бачення щодо запобіжників відносно публічних компаній. Компанія, що не є резидентом і акції якої котируються на фондовій біржі за межами України має невизначену кількість акціонерів, і проконтролювати вільний обіг акцій не можливо. Найчастіше такі компанії зареєстровані в різних юрисдикціях і є засновниками інших компаній – нерезидентів. Далі ми маємо третю компанію – резидента в Україні, що має органи управління як материнська компанія. І от в рамках материнської компанії, створеної як товариство з обмеженою відповідальністю, ми можемо мати кілька органів – загальні збори учасників, виконавчий орган – і можемо ставити вимогу, щоб виконавчим органом були тільки громадяни України, при цьому до наглядової ради теж може застосовуватися ця вимога. До того ж, крайній акціонер, який, скажімо, знаходиться в Нідерландах, може впливати на рішення виключно через органи управління – раду директорів і загальні збори учасників. Саме материнська компанія – резидент України – здійснює управління і участь у всіх органах підпорядкованих українських аграрних підприємств, які є сьогодні орендарем, а на перспективу можуть стати власниками землі, тими, хто безпосередньо її оброблятимуть. Якщо ми позбавимо українські аграрні холдинги, які інвестують, в першу чергу, у переробну галузь і створюють додану цінність, права на викуп землі, ми завтра отримаємо дуже дорогого орендаря і змушені будемо або відмовитися від обробітку землі, або закрити свої переробні підприємства.

 

Як фермеру придбати надійний трактор за доступною ціною

Останніми роками все частіше на українських полях з’являється вітчизняна сільськогосподарська техніка, яка завдяки програмі держпідтримки стає доступнішою для аграріїв.

Харківський тракторний завод (ХТЗ), який відновив свою діяльність після тривалого простою,  сьогодні активно займається виробництвом оновлених моделей тракторів, які в майбутньому можуть стати альтернативою іноземним.

Завдяки приходу нового інвестора в особі групи DCH Олександра Ярославського, завод працює стабільно і розвивається в плановому темпі. Після вимушеного простою в 2016 році виробництво було відновлено в найкоротші терміни. Вже у лютому 2017 року з конвеєра зійшов перший трактор, а до кінця року було випущено 794 одиниць техніки.

Як зазначають на підприємстві, ключовим заходом у найближчі роки мають стати оновлення парку обладнання і модернізація виробничих приміщень, на які виділено понад 300 млн грн.

"Сьогодні на заводі виробляються колісні, гусеничні трактори, а також спецтехніка. Обсяг виробництва варіюється від 80 до 150 тракторів в місяць. Пікова потужність ХТЗ дозволяє випускати до 200 машин в місяць. У 2018 році завод планує випустити понад 800 тракторів. В даний час підприємство вже сформувало портфель замовлень, що припускає реалізацію близько 300 тракторів на внутрішньому і більше 500 тракторів на зовнішньому ринках", - зазначає генеральний директор ХТЗ Андрій Коваль.

За його словами, на сьогоднішній день продукція ХТЗ реалізується як в Україні, так і за кордоном: у Молдові, Казахстані, Вірменії, Болгарії, Польщі, Новій Зеландії, Білорусі та ін. Крім того, підприємство  освоює ринки іноземних країн, зокрема Африки, Латинської Америки, Південно-Східної Азії.

«Трактор є основою основ роботи більшості фермерів на земній кулі. Тому ми завжди враховуємо специфіку країн, перш ніж запропонувати техніку, адже, наприклад, турецького фермера трактори нашого виробництва не зацікавлять через високу потужність, яка сягає до 250 к.с. Зважаючи на невеликі наділи, які мають в обробітку, там затребувані агрегати потужністю, скажімо, 50 к. с», - зауважує Андрій Коваль.

Він підкреслив, що сільгоспвиробники, які обирають трактори ХТЗ, наголошують на надійності агрегатів, які при умові належної експлуатації можуть прослужити багато років без ремонту. Андрій Коваль повідомив, що підприємство  також забезпечує сервісне обслуговування техніки по всій Україні. Висококваліфіковані фахівці сервісних служб дилерів ХТЗ при потребі зможуть усунути будь-яку неполадку й забезпечити своєчасне якісне сервісне обслуговування.

«Суттєвою перевагою вітчизняної техніки перед імпортною є її вартість, яка в рази менша від іноземних аналогів. Якщо за трактор ХТЗ треба заплатити, приміром, близько 60 тис. доларів США, то за імпортну техніку з аналогічними характеристиками доведеться віддати 160 тис. доларів США. Різниця відчутна, чи не так? Крім того, ХТЗ бере участь у реалізації держпрограми, в рамках якої вітчизняному сільгосппідприємству компенсується від 25 до 40% вартості техніки. Це дозволить агровиробникам доукомплектувати чи оновити машинно-тракторний парк шляхом певного здешевлення придбаної сільськогосподарської техніки. Раніше компенсація становила 20%, за цією програмою у другому півріччі 2017 року завод реалізував 87 тракторів на загальну суму 127,7 млн грн», - повідомив Андрій Коваль.

Він наголосив, що для отримання часткового відшкодування при купівлі вітчизняної техніки, зокрема тракторів ХТЗ, необхідно звернутися до державної банківської установи із заявкою та документами, що підтверджують покупку. Після отримання документів МінАПК протягом місяця  перераховує кошти державному банку, який в одноденний термін компенсує агровиробнику відсоток вартості придбаної сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва без урахування ПДВ.

До переліку техніки, що підлягає частковій компенсації з держбюджету, входить і новий трактор ХТЗ-150К-09, який зроблений на базі широковідомої серії тракторів ХТЗ-150. Ця серія випускається на заводі впродовж 45 років поспіль і для багатьох фермерів є незмінним помічником у господарстві.

«Осучаснений трактор ХТЗ-150К-09 у поєднанні з новітніми сільськогосподарськими знаряддями дозволяє виконувати повний комплекс робіт від ранньої весни до пізньої осені. Потужність, висока міцність, функціональність та можливість агрегатуватися з різноманітним допоміжним устаткуванням роблять сферу його застосування максимально широкою, а трактор – багатофункціональним. Дана модель оснащена надійним двигуном потужністю 180 к. с, дванадцятишвидкісною механічною коробкою передач із можливістю зручного переключання без втрати потужності. Колеса забезпечують агрегату високу прохідність, що дає можливість без проблем експлуатувати його в різних умовах. Завдяки своїй багатофункціональності він упорається з усіма видами сільськогосподарських робіт швидко та якісно і стане надійним помічником у Вашому господарстві. Але найголовніше, на чому б хотів акцентувати увагу – це вдале поєднання в агрегаті відмінної якості та доступної ціни», – зазначає провідний спеціаліст з агротехнологій ТОВ «ТД ХТЗ» Сергій Булава.

 

 

 

Ваш вибір 'Нічого сказати'.

Зелень потече рікою: як створити ефективний тепличний комплекс з вирощування салату

Вітчизняна продукція закритого грунту займає на ринку не більше половини від загального обсягу, залишаючи решту на відкуп імпортерам. Більшість теплиць знаходиться на присадибних ділянках наших громадян і вирощуються в них в основному огірки (50%) і помідори (44%). На частку інших культур, включаючи салати, припадає лише 6% врожаю.

Динаміка виробництва овочів закритого грунту


Свіжий салат займає все більше місця в українському меню, конкуруючи з традиційною капустою. Дивно, але Україна, маючи в своєму розпорядженні прекрасні умови для вирощування зелені, змушена нарощувати імпорт салату латук переважно з Іспанії та Італії, а експорт цієї рослини в останні роки навпаки падає.

Динаміка експорту-імпорту салату латук по роках, тонн

У той же час, тепличне господарство, озброєне сучасними високоефективними технологіями, здатне збирати щорічно до 12 врожаїв першокласної зелені. Розвиток цього напрямку агробізнесу дозволить замістити частину імпортних поставок даної продукції на внутрішньому ринку і збільшити її експорт за кордон.

Для створення тепличного комплексу, що спеціалізується на салатах і зелені, площею один гектар будуть потрібні інвестиції в розмірі 3,3 млн євро.

Розмістити теплиці можна практично в будь-якому регіоні України, клімат якого характеризується позитивними середньорічними температурами, що дозволить домогтися високої врожайності при низьких енерговитратах. Реалізація продукції буде здійснюватися через великі оптові компанії, що мають налагоджені канали збуту в вітчизняних торгових мережах і виходи на закордонні ринки.

Фінансові розрахунки, проведені при складанні бізнес-плану, показують, що рентабельність продажів нового тепличного комплексу буде знаходитися на рівні 31,1%. Іншими словами, кожен євро доходу підприємства буде містити більше 31 цента чистого прибутку.

 

Джерело:  Pro-Consulting

Сівба озимих культур викликає неабияке занепокоєння в аграріїв

«Існує таке поняття як оптимальні кліматичні строки сівби озимих культур. Переважна частина території України — це десь з 10 по 25 вересня. Раніше ці строки починаються у північній частині України, ніж у південній. У південній частині останніми роками взагалі сіють у жовтні, а інколи — у листопаді, і навіть на початку грудня. Залежно від погодних умов. Наразі фіксується повітряно-ґрунтова посуха на території східних, центральних і навіть північних областей. У ґрунті дуже мало вологи, тому рання сівба недоцільна, так як зерно буде просто лежати у сухій землі», — розповіли фахівці Укргідрометцентру.

«Відсутність опадів на тлі спекотної погоди зумовлювало поширення і посилення повітряно-ґрунтової посухи, інтенсивність якої досягла критерію «сильної» в південних, південно-східних та більшості районів центральних і східних областей. Створювались несприятливі умови для підготовки ґрунту та посіву озимих під урожай 2019 року. В першу чергу для озимого ріпаку, в нинішньому році передумови для сівби цієї культури складалися несприятливо не тільки через дефіцит опадів, а ще й стабільно високих температур повітря і ґрунту», — йдеться в повідомленні.

До посухи українцям треба звикати, кажуть метеорологи. Адже аномалії стають нормою.

«У зв'язку з глобальною зміною клімату і її проявом в Україні, у регіонах відбувається поширення посушливих явищ у цій зоні, яка відноситься до зони нестійкого зволоження», - пояснює керівник відділу агрометрології Укргідрометцентру Тетяна Адаменко.

Саме через погодні аномалії цього літа сільгоспвиробники зібрали менше пшениці: заважала не лише спека, а й дощі, від яких під час жнив потерпали деякі області України. Тому аграріям у зв’язку зі зміною клімату необхідно враховувати той факт, що  значно підвищуються й агроризики.

Передбачити, які погодні умови будуть найближчі півроку та як вони вплинуть на врожайність культур, на жаль, ніхто не може.

«Ми повинні звикати до того, що через зміни клімату погодні умови кожен рік будуть нестандартними. Аграрний сектор є одним з найбільш ризикових видів бізнесу, оскільки його розвиток залежить не тільки від ринкового середовища, фінансово-економічної ситуації, законодавчої бази, але й істотним чином залежить від погодно-кліматичних умов. Одним з ефективних засобів захисту від погодно-кліматичних ризиків, які господарство не в змозі уникнути, але негативні наслідки яких воно може мінімізувати, є страхування. Воно захищає сільгоспвиробників від майнової шкоди (витрати на посів та вирощування, або вартість майбутнього врожаю – залежно від програми страхування) внаслідок знищення або пошкодження застрахованих рослин, що виникли із-за впливу природно-кліматичних явищ, пожежі або захворювань.
Якщо не дуже вдало зійдуть посіви озимих, то аграріям доведеться пересівати свої поля. Звичайно, такий розвиток ситуації потягне за собою значні фінансові трати. Але, на мою думку, для сталого розвитку бізнесу, для впевненості у завтрашньому дні, завжди треба враховувати всі ризики та намагатися мінімізувати можливі збитки. Застрахувавши врожай завчасно, в подальшому вдасться уникнути багатьох проблем», - зазначив директор з інновацій та розвитку "Аграрної Агенції АГРОС",  експерт страхового ринку Володимир Юдін.

За його словами, страхування посівів озимих культур гарантує аграріям отримання грошових коштів, необхідних для пересіву сільськогосподарських культур у разі їх загибелі в результаті впливу заморозків та інших несприятливих погодних умов під час осінньо-зимового сезону.

Цьогорічні погодні умови  ще більше підштовхують  аграріїв замислитися над інструментами попередження наслідків для власної справи. «В мене невелике фермерське господарство у Ставищанському районі на Київщині, однак не зважаючи на розміри, я розумію наскільки в сучасних умовах є необхідним страхування врожаїв. Аномальні погодні умови, заморозки чи спека та посухи завдають удару по посівам, тому фермерам та сільгоспвиробникам треба підходити з відповідальністю до вибору страхового партнера», - зазначає фермер Сергій Борисенко.

«Аграріям саме час подумати про страхування майбутнього врожаю. Аграрна Агенція «АГРОС» пропонує страхові програми для озимих культур. Ми супроводжуємо договір страхування сільгоспризиків, надаємо послуги з оцінки та супроводу вирощування врожаю сільськогосподарських культур. Так, фермери можуть  застрахувати врожаї озимої пшениці, озимого жита, озимого тритикале, озимого ячменю, озимого ріпаку та озимої гірчиці від будь-яких погодних явищ, які можуть привести до невідновлення вегетації навесні та від весняних заморозків», - зауважив Володимир Юдін.

Експерт пояснив, що аграрії мають можливість вибирати між декількома рівнями франшизи, і, відповідно, тарифів. Також, за погодженням зі страховою компанією, фермери можуть розподілити потерпілі поля навесні на дві частини: для отримання відшкодування згідно однієї частини і для збереження іншої під урожай озимих. Франшиза застосовується до страхової суми для кожного поля окремо.
Страхова сума визначена в розмірі витрат, а період страхування для зимівлі становить від моменту появи сходів восени до відновлення вегетації навесні.

«Наприклад, протягом зими були явища, які могли призвести до збитків, що підтверджувалося даними метеостанцій. У кожному разі сільгоспвиробник вчасно сповіщав страхову компанію про можливу страхову подію. У середині квітня, після відновлення вегетації, фермер зробив огляд поля і прийшов до висновку, що щільність сходів виявилася близько 35% від початкової, і прийняв рішення про культивацію земельної ділянки. Культивація була проведена у присутності представника страхової компанії. У такому випадку сільгоспвиробник отримає після франшизи до 90% витрат», - описує принцип страхового відшкодування Володимир Юдін.

«Звичайно, аномальні цьогорічні погодні умови викликають неабияке занепокоєння у сільгоспвиробників. Тому краще бути впевненим у фінансовій стабільності та у відшкодуванні збитків, вчасно страхуючи свої посіви від можливих ризиків. Агрострахування може забезпечити умови стабільної роботи аграрного бізнесу не тільки в гарні, але і в складні часи. "Аграрна Агенція АГРОС", у разі настання страхового випадку, гарантує найбільш кваліфіковану оцінку збитків з метою, щоб наш клієнт отримав всі належні виплати. Це ми гарантуємо кожному, хто звернеться до нашої компанії», - резюмує Володимир Юдін.

Довідка:

Агенство Агрос спеціалізується на одному з найскладніших видів страхування - агрострахування. Для українських агровиробників розроблені різні програми страхування сільськогосподарських культур, які включають в себе як страхування від окремих погодних ризиків, так і страхування комплексу таких ризиків.

Контактні телефони: (044) 284 94 14

 

 

Ваш вибір 'Нічого сказати'.