Як створити молочну ферму, що працює за найвищими стандартами якості

Відповідно до договору про асоціацію з ЄС наша держава зобов'язалася привести вітчизняні стандарти на молоко до європейських аналогів. Зміни почали діяти з 1 липня 2018 року. Найбільш відчутно вони відіб'ються на українських домогосподарствах, які здають молоко на переробку. В основному таке молоко відноситься до другого сорту, а його в новому стандарті немає. У виробників залишилося час до початку 2020 роки для того, щоб поліпшити якість свого продукту, тому що після цього часу молоко другого сорту вже не буде використовуватися для випуску продуктів харчування, пише pro-consulting.ua.

В таких умовах додаткову конкурентну перевагу отримують сучасні молочні господарства, технологія виробництва на яких відповідає європейським вимогам. Розуміючи це, багато вітчизняних фермерів зайнялися вдосконаленням ефективності своїх підприємств. В Україні активно проводиться підвищення продуктивності молочного стада. У його процесі скорочується загальне поголів'я корів. Так, протягом 2016 року воно зменшилося на 57,7 тис. голів. Разом з тим, таке скорочення супроводжується зростанням надоїв. У тому ж 2016 році валовий надій збільшився на 1,63%.

Статистика свідчить про те, що середній надій з однієї корови також має стійку висхідну тенденцію.

Однак, незважаючи на зростання надоїв, швидко замістити молоко, що виробляється в підсобних господарствах більш якісним продуктом буде важко, і на ринку може виникнути дефіцит сировини. Уникнути цього допоможе створення нових молочних ферм. Фінансування таких проектів можливе із залученням коштів Міжнародної фінансової корпорації (IFC), але для цього необхідний бізнес-план, що відповідає міжнародним стандартам.

Аналітиками Pro-Consulting розроблений такий бізнес-план. Він передбачає виведення на ринок сучасної молочної ферми на 560 корів.

Проект розрахований на сім років, з яких перші півроку займуть підготовчі заходи. Вони включають підготовку проектної документації та замовлення необхідного обладнання (1-й - 2-й місяць), будівництво комплексу і закупівлю корів голштинської породи (3-й - 6-й місяць). У загальній структурі витрат найбільші частки займають вартість корів - 35,7%, біогазової установки - 21,4% та іншого необхідного обладнання - 21,2%.

Період окупності проекту з урахуванням дисконту становить 71,9 місяців, тобто приблизно за шість років внесені кошти повністю повернуться до інвестора у вигляді прибутку.

 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Чому банки не поспішають кредитувати фермерів

Але банки не поспішають витрачатися і тому не з кожним аграрієм вступають у грошові відносини. Двері своїх сейфів вони відкривають лише тим з них, хто страхується.

Отримати фінансування від банку для розвитку бізнесу сільгоспвиробнику не так вже й просто. Банківські кредити інколи невигідні та потребують забезпечення застави у вигляді нерухомості або техніки, яку фермер не завжди може надати. Тому зараз розповсюдженим стало кредитування під заставу майбутнього врожаю. Але що робити, якщо очікуваний врожай так і не вдалося зібрати через погодні умови, такі як град, заморозки або посуха? Саме тому обов’язково врожай має бути застрахованим. Лише в такому випадку буде стовідсоткова гарантія відшкодування завданих збитків для сільгосппідприємств, а для банку - наявність механізму реалізації заставного права.

«Банкірів, зрозуміти можна – їм потрібні гарантії повернення позики. Незалежно від того, чи показує термометр тридцять градусів спеки або холоду, чи доймають рясні дощі, або земля страждає від гострої нестачі вологи. Важливо тепер зрозуміти сільгоспвиробника. Страхування врожаю стає для фермера гарантією отримання ним частини понесених збитків при настанні страхових випадків», - зазначає директор з інновацій та розвитку "Аграрної Агенції АГРОС",  експерт страхового ринку Володимир Юдін.

За його словами, співпраця банку, аграріїв і страхових компаній є важливою для забезпечення передбачуваності агробізнесу та мінімізації ризиків у сільському господарстві. Але, незважаючи на те, що ризики аграрного виробництва несуть катастрофічний характер, українські аграрії, на відміну від західних колег, майже не страхують свої посіви, що загалом впливає на рентабельність усього агропромислового комплексу.

Читайте також: Як фермеру захистити свій бізнес: перспективи агрострахування в Україні

«В країні, в якій вал сільськогосподарської продукції становить близько 300 млрд. грн, рівень агрострахування не перевищує 5%.  Це означає, що сільгоспвиробники не захищені від погодних ризиків», - підкреслює Володимир Юдін.

Експерт вважає, що сільгоспвиробники активніше страхуватимуть свої врожаї у разі відкриття ринку землі в Україні.

«Після скасування мораторію, банки охоче стануть кредитувати аграріїв під заставу землі. І тут перед фермерами постане питання: як не втратити найцінніший свій актив, земельні ділянки, якщо врожай буде втрачено внаслідок погодних умов або протиправних дій. Адже передбачити заздалегідь погодні умови та фактори, які істотно можуть вплинути на врожайність, не може ніхто. Крім того, застрахувавши врожай завчасно, в подальшому вдасться уникнути багатьох проблем та  не доведеться шукати кошти в авральному порядку. Для сталого розвитку бізнесу, для впевненості у завтрашньому дні, завжди треба враховувати всі ризики та намагатися мінімізувати можливі збитки», - зазначає Володимир Юдін.

На його думку, саме агрострахування є джерелом  фінансової стабільності сільського господарства. «Я сподіваюсь, що вітчизняні аграрії страхуватимуть свої посіви не лише на вимогу фінансових установ та кредиторів, але й задля подальшого забезпечення рентабельності свого агробізнесу. Це дозволить фермерам не лише не перейматися через погодні катаклізми, а й у будь-якому випадку мати обігові кошти для подальшої господарської діяльності», - підкреслює Володимир Юдін.

«Враховуючи всі потреби вітчизняних сільгоспвиробників, компанія  "Аграрна Агенція АГРОС"   розробляє страхові продукти, які доступні, зрозумілі та цікаві для аграріїв. Ми працюємо з надійними страховими компаніями, обговорюємо з фермерами всі умови договору агрострахування та мінімізуємо вплив згубних ризиків на майбутній врожай», - зауважує  Володимир Юдін.

Довідка:
Агенство Агрос спеціалізується на одному з найскладніших видів страхування - агрострахування. Для українських агровиробників розроблені різні програми страхування сільськогосподарських культур, які включають в себе як страхування від окремих погодних ризиків, так і страхування комплексу таких ризиків.

Контактні телефони: (044) 284 94 14

 

 

 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Як орендувати землю онлайн

БізнесЦензор аналізував, як буде працювати ця система.

Земельні аукціони традиційного формату продовжують діяти до внесення змін у Земельний кодекс. Електронний аукціон поки що функціонує як пілотний проект.

Що таке OpenMarket

Держпідприємство "СЕТАМ"" – найбільша система електронних торгів арештованим майном, яка працює в Україні з 2015 року.

У 2017 році "СЕТАМ" презентувало OpenMarket – перший в світі аукціон на технології Blockchain.

Це означає, що кожна ставка відразу потрапляє в блокчейн і ніхто не може її змінити або видалити. Поряд з кожною ставкою розташований хеш-код, за яким можна переглянути всю інформацію по конкретному аукціону на сайті.

OpenMarket був створений Мін'юстом спільно з Держагентством з питань електронного урядування, Фондом Східна Європа та блокчейн-компанією BitFury Group.

На OpenMarket проходять аукціони з продажу нерухомості, транспорту, електроніки, одягу, товарів для дому, коштовностей, а також непрофільних і неліквідних активів органів місцевого самоврядування.

З 2016-го року на OpenMarket продаються заарештовані земельні ділянки, в тому числі сільськогосподарського призначення, на які не розповсюджується мораторій. Під мораторій не потрапляють приватні наділи, ділянки під індивідуальне садівництво, сіножаті, частина земель для особистого підсобного господарства. Такі землі не заборонено продавати або змінювати їх цільове призначення.

Де будуть проходити електронні земельні торги

Електронні земельні торги будуть проходити в онлайн-системі OpenMarket.Land, яку презентували у вересні 2018. На даний момент на майданчику вже зареєстровані перші лоти.

Це права оренди на 10 земельних ділянок державної власності загальною площею 210 гектарів. По дві ділянки розташовані в Кіровоградській, Одеській, Сумській, Львівській та Чернігівській областях.

Згідно з умовами, торги можуть відбутися не раніше, ніж через 30 днів після експозиції лотів. Перші торги за цим ділянкам пройдуть 18 жовтня.

Електронний аукціон з продажу прав оренди державної землі – це пілотний проект. Якщо перші торги пройдуть успішно, то це буде означати масштабування системи.

Зокрема, може з'явитися можливість реалізовувати права оренди на приватну землю через аукціон. Так, власники паїв зможуть не тільки продати права оренди на свій пай, але і стежити за актуальними цінами на схожі наділи.

Передбачається, що в разі зняття мораторію та відкриття ринку землі в Україні, OpenMarket може стати майданчиком для купівлі-продажу сільськогосподарських земель через аукціон.

У "СЕТАМ" і Держгеокадастрі стверджують, що завдяки використанню технології Blockchain, при продажу прав оренди землі виключаються будь-які корупційні ризики. За прогнозами уряду, через півтора року надходження коштів до місцевих бюджетів від передачі державної землі в оренду перевищить 1 млрд грн.

Як орендувати землю через електронний аукціон

Взяти участь в аукціоні та придбати права оренди на державні землі може кожен бажаючий. Для іноземних інвесторів обмежень також немає.

Щоб прийняти участь в аукціоні, необхідно зареєструватися на OpenMarket.Land. Для цього потрібно надати інформацію про себе і прикріпити документи, які підтверджують особу. Система надішле вам на електронну адресу лист з посиланням на активацію облікового запису.

Як подати заявку на участь у торгах? Для початку вам необхідно мати електронний цифровий підпис. Його можна отримати в спеціальних акредитованих "Центрах сертифікації ключів". Далі, в потрібному аукціоні необхідно перейти на вкладку "Заявки на участь у торгах" і натиснути "Подати заявку".

Як взяти участь в аукціоні? Після подачі заявки буде доступна квитанція на оплату гарантійного внеску. У характеристиці лота є реквізити рахунку для сплати реєстраційних внесків.

Гарантійний внесок – застава, яку вносять учасники, щоб підтвердити виконання зобов'язань торгів. Вноситься в розмірі 5% від стартового розміру річної плати за оренду ділянки.

Після своєчасної оплати всіх рахунків, виконавець перевірить ваші документи. Якщо всі умови виконані, то статус "Очікує підтвердження" зміниться на "Підтверджений".

Як зробити ставку? В розділі особистого кабінету "Хід торгів" ви зможете переглянути активні електронні торги, в яких будете приймати участь. Цінова пропозиція подається через веб-сайт електронних торгів з підвищенням ставки.

Перша цінова пропозиція може дорівнювати ціні лота. Кожна наступна ціна повинна бути вищою за попередню. Для подання цінової пропозиції, потрібно натиснути кнопку "Зробити ставку".

Інформація про хід торгів буде оновлюватися відразу після внесення одним з учасників наступної цінової пропозиції. Про нову ціну повідомляється всім учасникам. Переможцем стане учасник, який подасть найбільшу цінову пропозицію.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

ХТЗ представив трактор з двигуном від IVECO і оновлену гусеничну модель

Цей захід вважається одним з наймасштабніших в Україні - в 2018 році понад 600 компаній взяли участь, з них 100 – вітчизняні виробники. AgroExpo збирає велику кількість представників машинобудування або пов'язаних з даною галуззю компаній. І, звичайно ж, головна мета проведення подібних виставок полягає в тому, щоб українські і світові виробники представили свої новинки і їх роботу на демонстраційних показах в полі.

ХТЗ - легендарний і єдиний в країнах колишнього СНД виробник як колісних, так і гусеничних тракторів – за трохи більше, ніж рік роботи після вимушеного простою зміг не тільки наростити обсяги продукції, техніки, при цьому кардинально поліпшивши якість, але і здивувати присутніх своїми новинками. Одна з них – серійний колісний трактор ХТЗ-248К.20, який обладнаний двигуном відомого світового виробника FPT-Iveco N67. Дана силова установка - це шестициліндровий, 6,7 літровий турбодизель з системою CommonRail (паливо постійно перебуває під високим тиском в загальній для всіх форсунок паливної магістралі). Порівняно з нині встановленими на ХТЗ двигунами новий мотор від FPT-Iveco виграє за паливною економічностю (від 10 до 15%), крім того, ці моделі кращі в своєму класі по інтервалам проходження ТО – заміна масла повинна проходити кожні 600 мотогодин. При цьому, на заводі відзначають, що вибір палива грає важливу роль – на солярці сумнівного виробництва двигун працювати не буде.

Читайте також: Як фермеру придбати надійний трактор за доступною ціною

Крім силової установки, серійна модель ХТЗ отримала ряд оновлень, таких як: модернізована коробка передач 12/4 з удосконаленою системою очищення масла, де застосовано новий фільтр із збільшеним терміном служби (до 500 мотогодин). Також були винесені в доступне місце перепускний клапан і заправна горловина, а модифікована гідравлічна і навісна системи дозволяють використовувати трактор з високошвидкісним вітчизняним та іноземним сільськогосподарським обладнанням. Необхідно відзначити, що раніше кардинальні зміни відбулися і всередині кабіни: підресорене крісло тепер можна налаштувати під вагу водія,  регулюється також і рульова колонка. Для поліпшення шумоізоляції кабіни змінено розташування педалей. З'явилася сонцезахисна шторка і кондиціонер. Перероблено розташування органів керування навісним обладнанням, доопрацьований гальмівний кран.

Великий інтерес у відвідувачів виставки викликало додаткове обладнання, представлене ХТЗ - баластний вантаж (його можна замовити при покупці трактора у вигляді опції). Один варіант установки обтяжувача конструктора розмістили на задній полурамі в міжколесному просторі, а другий - у вигляді складальних частин – встановили в нішу диска колеса.

- Радує, що вітчизняне машинобудування не відстає від закордонних виробників і демонструє зовні привабливий і доступний за ціною продукт, який, до того ж, добре оснащений. У конкурентів в базових комплектаціях такого обладнання не представлено, - зазначає в інтерв`ю виданню AgroReview керівник фермерського господарства із Запорізької області Іван  Залізняк.

Але це не єдина новинка, якою похвалився ХТЗ. Для проведення демонстраційного показу з Харкова привезли гусеничний трактор ХТЗ-181.20, який також отримав ряд оновлень. Фахівці заводу встановили шестикаткову торсіонно-балансирну підвіску, що дозволило без проблем працювати в полі після рясних опадів. До речі, це єдиний гусеничний трактор з більш ніж десятка машин, який взяв участь у демонстраційному показі в зв'язці з сільськогосподарським обладнанням на AgroExpo. Не забули розробники і про збереження грунту, адже використання гусеничного рушія значно знижує питомий тиск, і при цьому відсутнє буксування. Завдяки більшій продуктивності гідравлічної системи (збільшена до 130 літрів) трактор може працювати з сучасними посівними комплексами як вітчизняного, так і імпортного виробництва. Спеціально розроблений ергономічний дизайн у поєднанні з новим облицюванням дозволяє збільшити робочу зону видимості, а встановлений в кабіні кондиціонер створює комфортний мікроклімат, що знижує стомлюваність і збільшує ефективну роботу оператора.

- Мене вразило, як гусеничний трактор виробництва ХТЗ без проблем виїхав у поле з дисковою бороною, незважаючи на те, що вже який день поспіль йде дощ, а колісні в поле випускати ніхто не ризикнув. Я замислююся над придбанням такого трактора, – поділився враженнями учасник виставки Юрій Вус.

Фахівці відзначають, що повернення модернізованого гусеничного трактора на ринок України позначиться позитивно, і вже найближчим часом завод отримає на них замовлення. Тим не менш, конструкторам ще належить попрацювати над варіантами рушія з метою запропонувати покупцям ще й гумотросову гусеницю.

Представники ТОВ «ТД «ХТЗ» відзначають, що головною перевагою є низька ціна трактора, а також невисока вартість його утримання. А якщо додати до цього державну програму компенсації, яка передбачає відшкодування від 25 до 40% від вартості, то техніка Харківського тракторного заводу стає ще доступніше для вітчизняних сільськогосподарських підприємств і фермерських господарств.

 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Обліпиховий бум не омине українських аграріїв

До таких культур належить обліпиха, яка є ягодою і одночасно лікарською рослиною, повідомляє Pro-Consulting.

Вона вживається як в свіжому вигляді, так і служить сировиною для отримання обліпихової олії, різних настоянок і добавок в косметичні засоби. За останні п'ять років світовий ринок обліпихи виріс на 40% і досяг 18 млрд доларів США. З них 1 млрд припадає на саму ягоду і 17 млрд - на продукти її переробки.

Обсяг світового ринку обліпихи

Такий обліпиховий бум не втече від уваги і українських аграріїв. У минулому році було відзначено значне збільшення закупівель посадкового матеріалу цієї рослини, який почне давати перші врожаї до 2020-го. У наступному році в нашій країні буде вироблено близько 50 тис. обліпихових саджанців. Тому зараз саме час для організації господарства по вирощуванню цих ягід.

За розрахунками аналітиків, найбільш оптимальна на сьогоднішній день площа обліпихових насаджень становить 10 гектарів. Ці невибагливі кущі можуть добре рости в будь-якому регіоні України. При виборі конкретного місця розміщення підприємства під час написання бізнес-плану, ми орієнтувалися на щільність і купівельну спроможність населення, розвиненість транспортної інфраструктури і зупинилися на Київщині.

За проектом планується закупівля дворічних саджанців, для того щоб продавати ягоди вже на другий рік реалізації, так як обліпиха починає плодоносити при досягненні віку трьох-чотирьох років.

Етапи вирощування

Слід враховувати те, що обліпиха є дводомною рослиною. ЇЇ «чоловічі» кущі не дають врожаю, але виконують важливу функцію запилення «жіночих». Тому вони висаджуються своєрідними сім'ями - на одне «чоловічу» рослину доводиться 8-12 «жіночих».

На гектарі посадок вміщується близько 1500-1700 кущів обліпихи, кожен з яких вже в перші роки здатний давати 5-9 кг ягід. З віком урожай буде збільшуватися.

Розмір вкладень в створення обліпихового господарства залежить від його конфігурації. Якщо підприємство зосередиться тільки на виробництві свіжої ягоди, то буде потрібно $ 270-350 тис. В залежності від вартості техніки, площі складу і зарплати працівників. При додаванні обладнання для заморозки і зберігання ягід, грошей необхідно більше - $ 500-550 тис., але і підприємство буде отримувати додатковий дохід від продажу ягід в міжсезоння за підвищеними цінами.

При використанні всіх можливостей реалізації свіжих і заморожених ягід, щорічний дохід даного господарства зростатиме з $ 170 тис. в перший рік реалізації до $ 800 тис. При підвищенні віку кущів і їх виході на максимальну продуктивність.

 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Менше зерна – менше прибутків: аграрії рахують збитки

Так, Німеччина втратила до 20% врожаю пшениці, Швеція близько 40%, в Росії від посухи і від повені сільгоспвиробники підраховують збитки.

Цьогоріч  в Україні ранніх зернових культур було зібрано на 3 млн тонн менше. Це пов’язано з тим, що спостерігалися досить нетипові для України погодні умови: зимові температури протрималися майже до кінця березня, а потім із квітня розпочалося різке потепління, що тривало до кінця червня. Причому, не було достатньої кількості опадів, а панували високі температури. Усе це негативно вплинуло на ранні культури. Зокрема, на озиму пшеницю, якої багато вирощують в Україні, ярий та озимий ячмінь, горох. Через ці аномальні погодні умови, урожай був меншим приблизно на 10%, аніж минулого року, що завдало чималих збитків вітчизняним аграріям.

«Висновок напрошується один — потрібно страхуватися». Принцип «пан або пропав» для серйозного бізнесу не прийнятний» - зазначає директор з інновацій та розвитку "Аграрної Агенції АГРОС",  експерт страхового ринку Володимир Юдін.

За його словами, без агрострахування сільське господарство, яке особливо схильне до впливу зовнішніх факторів, не зможе розвиватися стійко і гарантовано.

«Агрострахування, або страхування аграрних ризиків, – це серйозна допомога для аграрного бізнесу, який більш багатьох інших схильний до виникнення непередбачених ситуацій. Зливи і град, пожежа, посуха, шкідники, злодії, нещасні випадки – від усього цього можна застрахуватися. У разі відсутності агрострахування фермери всі ризики беруть на себе. Головна мета страхування агроризиків — частково або повністю компенсувати фермеру втрату врожаю через несприятливі природні явища. Сільгоспвиробники повинні розуміти, що страхуючи сільгоспкультури, вони страхують власний бізнес. Тому що аграрій, завдяки відшкодуванням завданих збитків, отримає можливість пересіяти свої поля або компенсувати пристойну частину очікуваного доходу. Агрострахування забезпечує більше стабільності в доходах», - зауважує Володимир Юдін.

Він пояснив, що тарифи на страхування агроризиків залежать від зони вирощування, стану посівів і дотримання агротехнічних вимог вирощування.

«Існує два види страхування посівів: страхування озимих культур на період перезимівлі та комплексне страхування на весь період вирощування. Озимі захищаються на більш короткий термін і від меншого переліку ризиків. Комплексне страхування захищає і взимку, і влітку. Страхові тарифи для кожного регіону різні. Чим регіон сприятливіший за погодними умовами, тим нижчий тариф, оскільки ризики менші», - підкреслює експерт.

Володимир Юдін повідомив, що на сьогоднішній день 70 % українського страхового ринку займає страхування озимих.

«Зараз в Україні триває посівна озимих. Аграріям саме час подбати про захист свого врожаю, завчасно застрахувавши посіви. Так, фермери можуть  застрахувати врожаї озимої пшениці, озимого жита, озимого тритикале, озимого ячменю, озимого ріпаку та озимої гірчиці від будь-яких погодних явищ, які можуть привести до невідновлення вегетації навесні та від весняних заморозків. Враховуючи всі потреби вітчизняних сільгоспвиробників, Аграрна Агенція «АГРОС» розробляє страхові продукти, які доступні, зрозумілі та цікаві для аграріїв. Ми працюємо з надійними страховими компаніями, обговорюємо з фермерами всі умови договору агрострахування та мінімізуємо вплив згубних ризиків на майбутній врожай. Нам важливо пояснити аграрію, як працює конкретний страховий продукт. І якщо наш клієнт стикається зі страховим випадком, то все робимо для того, щоб він отримав відшкодування збитків», - зазначає Володимир Юдін.

 

Довідка:

Агенство Агрос спеціалізується на одному з найскладніших видів страхування - агрострахування. Для українських агровиробників розроблені різні програми страхування сільськогосподарських культур, які включають в себе як страхування від окремих погодних ризиків, так і страхування комплексу таких ризиків.

Контактні телефони: (044) 284 94 14

 

 

 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview