Ціна й урожай на рівні торішніх. Чого очікувати від збирання картоплі в Україні
Цього року картоплі в Україні буде достатньо, і її ціна не перевищуватиме тогорічну. Про це розповів виконавчий директор Української асоціації виробників картоплі Ярослав Андреєв. Суспільне дізнавалося, чи ці прогнози дійсні для Кіровоградщини й чи вона має свої запаси цього овочу попри те, що не спеціалізується на його вирощуванні.
Які прогнози на врожай картоплі в Україні та її вартість на ринку
Україна третій рік поспіль матиме гарний урожай картоплі через сприятливі погодні умови, говорить Ярослав Андреєв. За його словами, дощі були якраз тоді, коли картопля набирала масу.
“Травень був посушливий, і прогнози давали не дуже гарні. Але червень і липень наздогнали по дощах. І зараз при тестових копаннях на полях усі наші учасники кажуть, що перспектива врожаю покращилася, і він буде десь на рівні сезону 2022 року. Ціну очікують теж приблизно таку саму. Особливо це стосується піка сезону – кінця осені-зими. Тоді основний урожай викопали й на ринку був великий об’єм картоплі. Можливо, вартість буде трохи вища через більшу частку виробничих витрат. Але це ціна порядку 5-6 гривень”.
Зі слів Ярослава Андреєва, картопля росте в усіх областях України, але в різних обсягах.
“Найкращі для цього регіони – захід, північ і центр. Я думаю, що Львівщина цього року порадує. Бо вони мали нетипову ситуацію для всієї країни. У них йшли дощі, і не треба було витрачатися на полив. А найбільші в Україні промислові виробники картоплі якраз на Львівщині”.
Ярослав Андреєв каже, що Україна може продавати за кордон більше картоплі, ніж робить це нині.
“Я думаю, що повториться ситуація минулого року або цієї весни, коли найбільший експорт ми мали в Молдову. Це можна судити з того, що в них зараз неврожай. Ми б могли експортувати картоплі набагато більше, але, наприклад, ринок ЄС закритий карантинними бар’єрами. І ми не можемо через них пробитися”.
На Кіровоградщині немає промислових виробників картоплі
Українська асоціація виробників картоплі об’єднує підприємства, які вирощують цей овоч в промислових масштабах. На Кіровоградщині такого виробництва немає, говорить керівниця обласного департаменту агропромислового розвитку Валерія Фурманова. Картоплю на ринки й в супермаркети завозять з інших областей і країн.
“У нас картоплю переважно вирощують люди в себе вдома. Сільгосппідприємства це роблять лише для своїх потреб – для їдалень, інших закладів. Сама технологія вирощування традиційно більше розрахована на північні регіони – там, де немає посушливого спекотного літа. Це не зона степу”.
Кіровоградщині треба підбирати свої сорти.
“Торік нам передавали австрійські партнери з землі Штирія картоплю як гуманітарну допомогу. Цей сорт дуже популярний. Це елітне насіння. Це не той насіннєвий матеріал, який люди роблять зі свого урожаю. Її вирощували спеціально для того, щоб потім садити у промислових масштабах. Але вона не показала надто добрі результати. Це не та картопля, на яку розраховували люди”, – говорить Валерія Фурманова.
На Кіровоградщині випробовують різні сорти картоплі
Одне з підприємств, яке вирощує картоплю в межах Кіровоградщини, – Інститут сільського господарства Степу Національної академії аграрних наук України. Але вона не розрахована на продаж у магазинах. Тут овочі вивчають в лабораторних і польових умовах на замовлення Інституту картоплярства.
“Наше завдання – відбір сортів, які підходять для умов вирощування в нашій зоні й можуть забезпечити високий урожай, – розповідає завідувачка лабораторії біоадаптивних технологій Олена Григор’єва. – Ми маємо угоду з Інститутом картоплярства в селищі Немішаєве на Київщині. Вони важко пережили окупацію у 2022 році, але зуміли зберегти свій потенціал. Ми беремо в них декілька сортів картоплі, яку вони вивели, й два роки за ними спостерігаємо. Якщо ці сорти придатні до вирощування в умовах Кіровоградщини, то ми потім беремо в Інституту картоплярства рослини. Потім їх розмножуємо, висаджуємо в полі, отримуємо з них спочатку мінібульби, а потім суперсупереліту, супереліту й еліту. Це вже те насіння картоплі, яке можна садити”.
Поле під картоплею в Інституті сільського господарства Степу НААН на Кіровоградщині. Фото: Інститут сільського господарства Степу НААН
Через досліди визначили, що два сорти, які вивели в Інституті картоплярства в селищі Немішаєве, підходять для Кіровоградщини. Картопля не повинна передавати вірусні хвороби, бо інакше вона вироджується. Водночас вона має рости без додаткових затрат, давати гарний урожай і зберігати чистоту сорту.
“Ми працюємо лише з вітчизняними сортами. Цього року також отримали від Інституту картоплярства супереліту нових шести сортів. Ще їх подивимося. Сьогодні вже копали для проби. Який урожай, ще не знаємо. Але товарний вигляд дуже гарний. Також за три роки ми два сорти викинули, які не підходять до наших умов”, – розповіла Олена Григор’єва.
З її слів, в Інституті сільського господарства Степу під картоплею лише пів гектара. З них на 20 сотках картоплю досліджують, на 30 – розмножують. І ось це вирощене насіння картоплі купують люди для своїх приватних городів. З аграрними підприємствами (виробниками картоплі з інших областей) інститут не співпрацює.
“Інститут більше все-таки спеціалізується на зернових культурах. Було трохи садивного матеріалу картоплі, і його люди відразу ж забрали, – говорить завідувачка лабораторії. – Йде до того, що на Кіровоградщині треба вирощувати посухостійку картоплю. Наприклад, ми замовили саме посухостійкі й ранні сорти, щоб вони могли в першій половині літа накопичити врожай. На більш пізню групу сортів теж можна виходити, але за умови зрошення”.
Ліворуч – голова Надлацької громади Руслан Садіков і директор комунального підприємства Віктор Кирстя, праворуч – жителі Надлацької громади / Осінь 2022 року. Фото: Facebook / Надлацька територіальна громада
Трактор комунального підприємства “Добробуд” Надлацької громади. Фото: Facebook / Надлацька територіальна громада
У Кіровоградській області садять картоплю на полях, які належать громадам
У Надлацькій громаді Голованівського району торік посадили понад гектар картоплі в рамках проєкту “Сади перемоги”. Цього року площу зберегли, говорить голова Надлацької сільської громади Руслан Садіков.
“Причому торік у нас була лише картопля. Під нею був один гектар 20 соток. Цього року картоплі залишили так само. І посадили ще буряки, моркву, цибулю, огірки, помідори. Це ще на 10 сотках. Посадковий матеріал для картоплі торік принесли люди. Цього року він, відповідно, уже був після попереднього врожаю. Садили овочі працівники комунального підприємства й жителі Кальниболотського старостинського округу. Вони ж за ними й доглядають. Підприємство має трактор для підгортання, також саджалку й копалку для картоплі. Картопля минулого року вродила гарна. Ми нею торік забезпечили картоплею школи, садочки й будинок для людей похилого віку. І цього року так плануємо”.