путін ігнорує спроби Ердогана обговорити “зернову угоду”
Російський диктатор володимир путін ігнорує спроби президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана провести переговори про повернення до зернової угоди.
Про це пише The Wall Street Journal.
В останні тижні турецький лідер неодноразово заявляв, що планує поговорити з путіним про відновлення зернової угоди, проте телефонна розмова так і не відбулася, кажуть дипломати.
За їх словами, турецькі офіційні особи продовжують домагатися вирішення цього питання по інших каналах зв’язку з кремлем.
“Рішення росії вийти з угоди, що дозволяє експортувати українське зерно по всьому світу, – це авантюра путіна, що загрожує дипломатичною напруженістю у відносинах з двома найбільш впливовими партнерами країни – Китаєм і Туреччиною”, – зазначає газета.
Така поведінка москви може бути пов’язана з рішенням Ердогана повернути захисників “Азовсталі” в Україну, а також зі схваленням Туреччиною вступу Швеції до НАТО.
“Думаю, що путін перестав довіряти Ердогану як раніше. Для путіна незвично не брати трубку”, – сказав журналістам колишній радник посольства Туреччини в москві Гюльру Гезер.
Чому зупинилася робота “зернової угоди”
17 липня 2023 року росія заявила про вихід із “зернової угоди”, поставивши світову продовольчу безпеку під загрозу. Офіс ООН у Стамбулі отримав письмове повідомлення від Росії про це.
Незважаючи на те, що президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган вважав, що “зернова угода” продовжить функціонувати, вночі 19 липня рф атакувала зернові термінали та портову інфраструктуру в портах “Одеса” та “Чорноморськ”.
москва стверджує, що нібито повернеться до “зернової угоди”, але за умови, що її домовленості щодо рф буде виконано. Проте в ООН пропонували виконати деякі її вимоги, але країна-агресорка відмовилась.
Україна працює на продовженням роботи “зернового коридору”
москва почала погрожувати власникам суден, які вивозили зерно з українських портів. В США підтвердили, що росія може атакувати цивільні судна в Чорному морі, залучені до перевезення продовольства, і звинуватити в цьому Україну.
Водночас відомо, що компанії-власниці кораблів готові й надалі використовувати Чорноморський коридор для постачання зерна, якщо на це будуть згодні Україна й Туреччина.
Крім того, Україна має альтернативний план продовження експорту агропродукції. Йдеться про те, щоб розширити пропускну спроможність Дунайського регіону і збільшити можливості з перевалки там. Крім того, триває введення в експлуатацію додаткових пунктів переходу й сухих портів на західному кордоні з Польщею і Румунією.
Джерело: УНІАН