Світові ціни на оливкову олію стрімко зростають: у чому причина

Світові ціни на оливкову олію стрімко зростають: у чому причина
Фото: з відкритих джерел

Світові ціни на оливкову олію стрімко зростають по мірі вичерпання її запасів в Іспанії – найбільшому світовому експортері, що у 2021 р забезпечила 46% світового експорту цього продукту. За даними аналітиків Mintec, ціни на олію першого холодного вижиму – екстра віржин з Андалусії (де виробляють 80% іспанської олії) протягом року виросли на 115% з 3,83 €/кг до рекордних 8,2 €/кг.

У липні запаси оливкової олії в країні зменшилися на 73-75 тис т, і зараз у виробників залишилося приблизно 151 тис т. Якщо швидкість скорочення запасів не зміниться, то їх не вистачить до жовтня, коли почнеться збирання нового урожаю.

За даними Міжнародної ради по оливкам (International Olive Council), у 2022/23 МР внаслідок сильної посухи в основних країнах – виробниках світове виробництво оливкової олії зменшилося у порівнянні з попереднім сезоном з 3,5 млн т до 6-річного мінімуму 2,73 млн т, зокрема в Іспанії – з 1,49 до 0,78 млн т, а в Італії – на 40% до 235 тис т.

За оцінками Міжнародного валютного фонду, у квітні світові ціни на оливкову олію сягнули максимуму за 33 роки спостережень – 6269 $/т та продовжили зростання. У червні вони склали 7200 $/т. Експерти вважають, що найближчими місяцями ціни можуть перевищити 10000 €/т.

В поточному сезоні урожай оливок в Іспанії буде низьким, тому виробництво олії не перевищить 700 тис т, – повідомляє Mintec. Другий поспіль рік низького урожаю може призвести до банкрутства багатьох виробників.

В інших країнах – експортерах оливкової олії – Греції та Італії також панує посуха, що негативно впливає на урожай оливок. Тому загальне виробництво оливкової олії в ЄС в поточному сезоні може скласти лише 1,3-1,45 млн т, у порівнянні з середнім 5-річним показником – 2,1 млн т.

Зростанню цін на оливкову олію сприяло серпневе рішення Туреччини зупинити її експорт до 1 листопада, щоб уповільнити внутрішнє зростання цін. З листопада 2022 р по липень 2023 р країна збільшила експорт оливкової олії на 240% до 136,5 тис т, внаслідок чого ціни на неї виросли на 102%.

Джерело: GrainTrade

Перегляди: 2
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/svitovi-cziny-na-olyvkovu-oliyu-strimko-zrostayut-u-chomu-prychyna
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати