Україна може втратити чорноземи: хто винен?

Україна може втратити чорноземи: хто винен?

Але за останніх сто років частка гумусу (основна органічна речовина ґрунту, що містить поживні речовини) в українських чорноземах знизилася з 12% до 3-4%. Для того щоб збільшити частку гумусу в ґрунті хоча б на 0,01%, необхідно 25-30 років. Через що Україна може втратити статус одного з аграрних лідерів? Що робити, щоб поліпшити якість українських чорноземів? Відповіді на ці питання шукав EtCetera.

Причини деградації чорнозему:

– підтоплення;

– забруднення;

– пошкодження ерозією (водна, вітрова);

– перекіс в сторону рослинництва (вирощувати урожай, продавати його та отримувати прибуток набагато простіше, ніж у тваринництві). Україна займає лідируючі позиції з експорту кукурудзи, пшениці і соняшникової олії;

– надмірна розораність чорноземних ґрунтів – близько 80%, а в окремих областях – 90% (Запорізька, Миколаївська, Кропивницька). Для порівняння: розораність ґрунтів у Західній Європі – 31%, в Індії – 30%, в Китаї і США – 25%;

– вивітрювання ґрунтів і брак органіки через недостатнє поголів’я великої рогатої худоби. Через це доводиться використовувати мінеральні добрива, які негативно впливають на ґрунт.

У підсумку: ті області України, які раніше вважалися північними степами, сьогодні є степами (якщо брати за основу умови для використання в сільському господарстві), а степи стали напівпустелею. Єдиний вихід – зрошення, для якого потрібні великі кошти.

Порушення правил сівозмін є однією з основних причин деградації чорнозему. В Україні найпопулярніші культури – кукурудза і соняшник, які споживають активні речовини з ґрунту дуже інтенсивно. У результаті процентний вміст гумусу починає знижуватися. Інтерес агровиробників зрозумілий – на родючому ґрунті виросте хороший урожай, який можна вигідно продати. Але через кілька років ґрунт стає для рослинництва непридатним.

У багатьох країнах світу від агровиробників вимагають дотримуватися правил щодо сівозміни, і це зафіксовано на законодавчому рівні. Наприклад, у Болгарії на одних і тих же полях заборонено вирощувати цукровий буряк, льон і соняшник. У Румунії також стежать за посівами соняшнику. В Угорщині контролюють посіви пшениці і ячменю. У Фінляндії потрібно вирощувати не менше двох культур по черзі, а у Франції – не менше трьох.

Читайте також: OОН допоможе українським фермерам зупинити деградацію ґрунтів

Вирішувати проблему в Україні потрібно на законодавчому рівні. У 2009 році в Україні був прийнятий закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження родючості ґрунтів», але на повну силу він так і не почав працювати. У ньому не передбачена відповідальність для тих, хто обробляє землю з порушенням норм.

Зараз потрібен повноцінний закон, в якому були б чітко сформульовані вимоги до тих, хто експлуатує ґрунт. Наприклад:

– строго дотримуватися нормативів щодо внесення добрив і використання засобів захисту рослин;

– замінити частину мінеральних добрив гноєм, торфом або компостом;

– заборонити використання пестицидів і гербіцидів для профілактики;

– ввести правила сівозміни з урахуванням періодів відпочинку ґрунту;

– побудувати і правильно експлуатувати меліораційні системи;

– заборонити розширення посівних площ за рахунок земель, які не призначені для сільського господарства.

Такі правила і бар’єри можуть зупинити «збіднення» українських чорноземів. В іншому випадку наша країна ризикує залишитися без родючих земель вже в найближчому майбутньому.

Перегляди: 4
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/ukrayina-mozhe-vtratyty-chornozemy-hto-vynen
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати